"Porozmawiajmy o... bezpiecznym dzieciństwie" - konferencja dla środowisk szkolnych
18 Października 2024, 08:30-15:00 (Piątek)
Lubelskie Centrum Konferencyjne, Lublin Zobacz na mapie
Fundacja Sempre a Frente serdecznie zaprasza na konferencję pt. Porozmawiajmy o... bezpiecznym dzieciństwie, która odbędzie się 18 października 2024r. w godz. 9.00-15.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Konferencja jest jednym z działań w ramach ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez przemocy.
Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno rodziców, nauczycieli, pedagogów, dyrektorów, specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego oraz inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Zapraszamy także młode osoby na wydarzenie towarzyszące dedykowane ich potrzebom. Konferencja jest połączona z aktywną prezentacją metod pracy, które można stosować w pracy wsparciowej z młodym człowiekiem w szkole podstawowej, ponadpodstawowej i poza nią.
Konferencja jest bezpłatna, w związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązuje rejestracja. Zapisy na konferencję trwają do: 15.10.2024 Osoby zainteresowane będą mogły otrzymać zaświadczenie o udziale w konferencji.
O Konferencji
Konferencja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu Let's Talk About Children, w ramach którego Fundacja Sempre a Frente bierze udział w rozpowszechnianiu i wdrażaniu modelu LTC w Polsce poprzez lokalne szkolenia z profesjonalnej metody wsparcia od lat stosowanej w Finlandii. Działania projektu mają na celu promowanie pozytywnego rodzicielstwa w rodzinach w trudnych sytuacjach (choroba psychiczna lub fizyczna rodzica, wojna), ale przyjmą też uniwersalne podejście poprzez użycie metody w szkołach podstawowych i średnich, zapewniając w ten sposób nauczycielom narzędzie do lepszego zrozumienia psychospołecznych potrzeb uczniów i ich rodzin.
Konferencja jest też częścią ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez przemocy, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.
Fundacja Sempre a Frente jest częścią wspomnianej Koalicji i odpowiada za realizację kampanii w województwie lubelskim. Podczas konferencji odbędą się panele na temat przeciwdziałania przemocy z udziałem ekspertów i ekspertek.
Konferencja jest objęta Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Honorowym Patronatem Wojewody Lubelskiego.
Wydarzenie towarzyszące dla młodych
Równolegle do paneli przeznaczonych dla dorosłych organizujemy także wydarzenie towarzyszące dla młodzieży w formie Q&A z udziałem Rzeczniczki Praw Dziecka i Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wydarzenie współtworzone w partnerstwie z Młodzieżową Radą Miasta Lublin w ramach inicjatywy "Future is YOUth! Młodzież z Lubelszczyzny działa!" (zapisy dla młodzieży w oddzielnym wydarzeniu: https://app.evenea.pl/event/porozmawiajmyonas).
Planowany program konferencji- Porozmawiajmy o.... bezpiecznym dzieciństwie
8.30-9.00 Rejestracja
9.00-9.10 Otwarcie konferencji i wprowadzenie do Ogólnopolskiej Kampanii "Dzieciństwo bez przemocy"
9.10-9.40 Sesja otwarcia - Otwarcie o komunikacji czyli Porozmawiajmy o dzieciach- Jagoda Idzik, Izabela Bejm -specjalistki Centrum Pomocy Dzieciom
9.40-11.00 O budowaniu poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole i poza nią - panel dyskusyjny z udziałem Rzeczniczki Praw Dziecka, Lubelskiego Kuratora Oświaty, pracownika młodzieżowego oraz osoby uczniowskiej
11.00-11.30 Przerwa kawowa
11.30-13.00 A co jeśli dziecko zgłasza krzywdzenie? - panel ekspercki z możliwością zadawania pytań z udziałem prawnika, przedstawiciela policji, biegłej psycholog, lekarza specjalisty ginekologii dziecięcej
13.00-14.00 Przerwa obiadowa i market dobrych praktyk
14.00-15.00 Równoległe sesje tematyczne do wyboru:
- SESJA 1: Warsztaty antybullyingowe
- SESJA 2: GADKI z psem czyli proste rozmowy na trudne tematy
- SESJA 3: Wprowadzenie do Metody Porozmawiajmy o dzieciach - Let's Talk about Children
Prelegenci:
Rzeczniczka Praw Dziecka - Monika Horna-Cieślak
Lubelski Kurator Oświaty - Tomasz Szabłowski
Kierownik Kliniki Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie- Prof. dr hab. n. med. Anna Torres
Radca prawny i specjalistka w zakresie praw dziecka, prawa karnego i rodzinnego w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę -Paulina Masłowska
i inni...
O Fundacji Sempre a Frente
Fundacja Sempre a Frente od 14 lat wspiera dzieci, młodzież, ich rodziny oraz specjalistów i specjalistki w obszarze zdrowia psychicznego realizując programy edukacyjne, profilaktyczne i interwencyjne. Fundacja prowadzi dwie placówki: Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży i Centrum Pomocy Dzieciom. W ramach tej pierwszej prowadzone są działania międzynarodowe, aktywności promujące partycypację społeczną. Natomiast w Centrum Pomocy Dzieciom oferowane jest bezpłatne interdyscyplinarne wsparcie dla młodych osób z doświadczeniem krzywdzenia. Fundacja od wielu lat współpracuje z lubelskimi szkołami realizując szkolenia i warsztaty zarówno dla kadry nauczycielskiej i rodziców, jak i dla dzieci i młodzieży.
O Kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy"
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku. Szczegółowe założenia kampanii przesyłam w załączeniu.
Więcej informacji: http://www.dziecinstwobezprzemocy.pl/
O projekcie "Let's Talk About Children"
Let's Talk about Children (LTC) to trzyletni projekt, w którym Fundacja Sempre a Frente bierze udział w rozpowszechnianiu i wdrażaniu modelu LTC w Polsce poprzez lokalne szkolenia Praktyków LTC. Działania projektu będą miały na celu promowanie pozytywnego rodzicielstwa w rodzinach w trudnych sytuacjach (choroba psychiczna lub fizyczna rodzica, wojna), ale przyjmą też uniwersalne podejście poprzez wdrażanie LTC w szkołach podstawowych i średnich, zapewniając w ten sposób nauczycielom narzędzie do lepszego zrozumienia psychospołecznych potrzeb uczniów i ich rodzin.
Model Let's Talk about Children to krótka, oparta na dowodach, skoncentrowana na dziecku psychospołeczna interwencja mająca na celu promowanie zdrowia psychicznego dzieci i zapobieganie międzypokoleniowemu przekazywaniu problemów poprzez identyfikację mocnych stron, zasobów i codziennych rozwiązań dla dzieci, rodziców i ich sieci społecznej. LTC może być świadczone przez szereg specjalistów ds. zdrowia, opieki społecznej i edukacji.
Miejsce
Grottgera, Lublin