Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet bezpłatny

dostępnych: 62

19 Lutego 2021, 12:00

Serdecznie zapraszamy archiwistów społecznych, prywatnych i rodzinnych, a także pasjonatów historii i archiwistyki, kolekcjonerów archiwaliów, fotografii i nagrań na IV konferencję z cyklu "Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu" pt. "Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę! Świadectwa życia szkolnego na Pomorzu", która odbędzie się w dniu 20 lutego 2021 r. (sobota) w godzinach 09.30 - 14.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35).

Konferencja organizowana jest przez Fundację im. Stanisława Flisa "Archiwa Pomorskie" wspólnie z gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Partnerami są Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku.

To już czwarta konferencja z cyklu "Przyszłość pamięci. Archiwa społeczne na Pomorzu"! Tematem przewodnim konferencji, której tytuł (Pójdź, dziecię! ja Cię uczyć każę!) zaczerpnęliśmy z wiersza Marii Konopnickiej "Przed sądem", jest historia szkolnictwa na Pomorzu w oparciu o materiały zachowane w archiwach społecznych, prywatnych i szkolnych. Nasze spotkania kierowane są do organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, osób prywatnych i innych podmiotów prowadzących archiwa społeczne lub rodzinne.

Powitalna kawa (9:30-10:00)

Część I (10:00-12:00):

  • dr Monika Płuciennik (Stowarzyszenie Archiwistów Polskich), Iwona Flis (Fundacja im. Stanisława Flisa "Archiwa Pomorskie"): Powitanie gości, słowo wstępne.
  • Anna Siekierska, Uniwersytet Gdański: Gdyńskie szkoły powszechne w latach 1945-1956.
  • dr Jacek Rześniowiecki, VLO w Gdańsku: Szkoła od zawsze. V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku - Oliwie.
  • Katarzyna Szczepańska, SP 45 w Gdańsku: Szkoła w czasach PRL-u. Z archiwum Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku.
  • dr Jacek Górski, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku: Jak rodziła się "Solidarność" w jednej z gdańskich podstawówek.

Przerwa kawowa (12:00-12:20)

Część II (12:20-14:30):

  • Andrzej Ługin, Gdańsk Strefa Prestiżu: Świadectwa szkolne ze szkół gdańskich i pomorskich.
  • Mariusz Momont, Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne: Nauczyciele, uczniowie i szkoły II RP - materiały źródłowe do projektu Lista Szkolna.
  • dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. Politechniki Gdańskiej: Politechnika Lwowska i Politechnika Gdańska - ciągłość tradycji.
  • dr Monika Płuciennik, Uniwersytet Gdański: Co kryje archiwum szkoły wyższej? 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. 

Podsumowanie i dyskusja (13:40-14:00)

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Informujemy, że Państwa dane zostaną usunięte z elektronicznego formularza zgłoszeniowego niezwłocznie po zakończeniu konferencji. Prosimy też zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

Zobacz również:

konferencje Archiwum Edukacja kulturalna Historia Kultura Sztuka wydarzenia Gdańsk