To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę. 16:00 - 1 BILET = 1 DRUŻYNA od 2 do 4 osób, w tym min. 1 osoba dorosła

Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę.

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę 16:30 - 1 BILET = 1 DRUŻYNA od 2 do 4 osób, w tym min. 1 osoba dorosła

Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę 17:00 - 1 BILET = 1 DRUŻYNA od 2 do 4 osób, w tym min. 1 osoba dorosła

Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę. 17:30 - 1 BILET = 1 DRUŻYNA od 2 do 4 osób, w tym min. 1 osoba dorosła

Drużyna powinna być na miejscu startu (Rynek, Ratusz) na 10 minut przed startem gry. Na wykonanie zadań gry będą max. 4 godziny od startu. Na grę nie trzeba drukować biletu, wystarczy zgłosić przed startem nazwisko osoby rejestrującej drużynę.

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

15. KSIĄŻĘCA GRA MIEJSKA W PSZCZYNIE

ZNANE I NIEZNANE TWARZE KSIĘŻNEJ DAISY

W sobotę 20 maja br. zapraszamy do Pszczyny na Książęcą Grę Miejską. Pszczyna to jedyne miasto w Polsce, gdzie od 2009 roku popularyzuje się w formie gry fabularnej historię i lokalne atrakcje turystyczne. Co roku uczestnicy gry poznają inne ciekawostki o dawnych właścicielach ziemi pszczyńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem księżnej Daisy i rodziny Hochbergów. Każdego roku gra ma inną, intrygującą fabułę - poszukiwanie pereł, spotkanie z duchami czy śledztwo w stylu Agathy Christie. Od 2012 roku gra towarzyszy festiwalowi Daisy Days.

Znane i nieznane twarze księżnej Daisy

W tym roku w Pszczynie oraz mieście partnerskim Wałbrzychu obchodzony jest Rok Daisy. Ma to związek z przypadającą na 2023 rok 150. rocznicą urodzin oraz 80. rocznicą śmierci księżnej. Dlatego niepodzielną bohaterką tegorocznej edycji gry zatytułowanej "Znane i nieznane twarze księżnej Daisy" będzie żona ostatniego właściciela ziemi pszczyńskiej, która od 2012 roku jest ikoną miasta.

Księżna Daisy czyli Maria Teresa Oliwia Cornwallis - West urodziła się 28 czerwca 1873 roku w zamku Ruthin w Walii. W 1891 roku Daisy wyszła za mąż za Jana Henryka XV Hochberga von Pless - dziedzica jednego z najbogatszych rodów w Europie. Na rezydencję małżonków wyznaczono zamek Książ w Wałbrzychu. Hochbergowie bywali w Pszczynie kilka razy w roku odwiedzając w zamku rodziców Jana Henryka XV oraz biorąc udział w słynnych w całej Europie polowaniach.

Daisy była kobietą wielu talentów. Obdarzona pięknym głosem mogła zostać zawodową śpiewaczką. Kochała naturę i sztukę ogrodnictwa. Doskonale jeździła konno, polowała i lubiła łowić ryby. Jeździła na łyżwach, wrotkach i rowerze. A do tego miała wielkie poczucie humoru i dar zjednywania sobie ludzi.

W odróżnieniu od innych żon arystokratów i magnatów Daisy bardzo osobiście angażowała się w pomoc potrzebującym. Przez kilka lat lobbowała u pruskiego cesarza, by pozyskać finansowe wsparcie ogromnego projektu oczyszczania wałbrzyskiej rzeki Pełcznicy, która była przyczyną chorób miejscowej ludności. Z radością śpiewała na koncertach charytatywnych. Podczas I wojny światowej odważnie służyła jako szeregowa pielęgniarka w szpitalu w Berlinie, a później także w pociągu sanitarnym, który jeździł blisko linii frontu.

Dla kogo gra

Do udziału w grze zapraszamy dorosłych, młodzież oraz dzieci, którzy chcą poznać Pszczynę i jej historię. Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Ważniejsza jest ciekawość, spryt i spostrzegawczość oraz poczucie humoru. Przyda się również strój dostosowany do warunków pogodowych, najlepiej z elementami w stylu retro. Nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane - przebrania w duchu epoki to już wieloletnia tradycja związana z tą grą!

Jak wziąć udział w grze

W grze można brać udział w zespołach od 2 do 4 osób. Przynajmniej jedna osoba w zespole musi być pełnoletnia. Start pierwszej tury drużyn zaplanowany jest na 16.00, a kolejne tury będą rozpoczynać grę co 30 minut, czyli o 16.30, 17.00 i 17.30. Drużyny będą miały maksymalnie 4 godziny na ukończenie gry i oddanie swojej karty gry na mecie.

Udział w grze jest bezpłatny, wymaga jednak rezerwacji miejsc. Rezerwacji można dokonywać drogą elektroniczną począwszy od niedzieli 14 maja od godziny 20.00.

Jeśli w danym momencie miejsc w rezerwacji internetowej już nie ma to warto zaglądać na stronę w tygodniu, bo ewentualne rezygnacje zgłoszone przez zespoły z wcześniejszymi rezerwacjami spowodują powrót wolnych miejsc do puli.

Kto za tym stoi?

Organizatorami gry są: Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury, a producentem wykonawczym firma Silesia Events. Partnerami gry są Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Zagroda Żubrów, Muzeum Prasy Śląskiej, Herbaciarnia i Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. 

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Pszczyna