Puste miejsce - debata w Teatrze Szekspirowskim

23 Grudnia 2021, 12:00 (Czwartek)

Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Cegiełka
już niedostępne 10,00 zł -
  Cegiełka
już niedostępne 20,00 zł -
  Cegiełka
już niedostępne 50,00 zł -
  Cegiełka
już niedostępne 100,00 zł -
  Cegiełka
już niedostępne 200,00 zł -
  Cegiełka
już niedostępne 30,00 zł -
P Cegiełka

P

już niedostępne 40,00 zł -

Debata odbyła się 14.12.2021
W debacie udział wzięli: Anna Alboth, Khedi Alieva, Maciej Stuhr, ks. Krzysztof Niedałtowski

prowadzenie: Karolina Lewicka | TOK FM

Puste miejsce przy wigilijnym stole w naszej tradycji jest symbolem gościnności i otwartości. Dawniej było przeznaczone dla najbliższych, których już z nami nie ma. Wierzono, że w ten szczególny wieczór zasiadają z nami przy jednym stole - czasem pod postacią zagubionego wędrowca, który zapukał do naszych drzwi.

Współcześnie kontynuujemy tę tradycję - ale czy rzeczywiście nasze drzwi pozostają otwarte? Czy jesteśmy gotowi przyjąć pod swój dach - choć na ten jeden wieczór - każdego, kto szuka schronienia?

Aktualna sytuacja na wschodniej granicy wywołuje wiele dyskusji, wątpliwości i podziałów - mimo że to moment, w którym powinniśmy być solidarni z drugim człowiekiem.

Usiądźmy więc przy jednym stole i porozmawiajmy - o naszym stosunku do symbolicznego wędrowca, do tego Innego, który przychodzi pod nasze drzwi, a o którym nic nie wiemy. Który wychował się w innej kulturze, być może wyznaje inne wartości, ma inne przekonania.

Kogo jesteśmy w stanie ugościć?

Czym jest w naszej tradycji i kulturze to puste miejsce przy stole?

Uczestnicy debaty wspólnie zastanowili się, czy i jakie obowiązki spoczywają na nas - przedstawicielach kultury, sztuki, mediów - oraz na kościele, wobec potrzebujących naszego wsparcia. Porozmawiali również o tym, dlaczego obecność na granicy i pomoc niesiona przez znanych aktorów i aktywistów wywołuje taki hejt.

Szukaliśmy również odpowiedzi na to, jak pomagać - w jaki sposób odpowiadać na realne potrzeby tych, którym pomagamy, jednocześnie chroniąc ich prawa i bezpieczeństwo, zapobiegając nadużyciom władzy i uwzględniając kontekst kulturowy.

Afgańskie rodziny, sprowadzone rządowymi samolotami, jako "Przyjaciele Polski" w uznaniu za dotychczasową współpracę na rzecz naszego kraju, mają przyspieszoną ścieżkę integracji. Rodziny otrzymały już azyl i tzw. paszport genewski. Mają nadany PESEL, mogą podjąć pracę, zawierać umowy i wynająć mieszkanie. W teorii. W praktyce potrzebują naszego wsparcia na starcie. Większość dorosłych mężczyzn w tych rodzinach ma wyższe wykształcenie. Młodzi studiowali w Kabulu czy Heracie i chcieliby kontynuować studia w Polsce. Najważniejszą pomocą dla nich jest teraz pomoc w wynajęciu mieszkania i opłata pierwszego czynszu. Na kolejne opłaty rodziny sobie zarobią, otrzymują też przez pierwszy rok po opuszczeniu ośrodka zasiłki pomocowe.

Jeżeli macie Państwo do wynajęcia większe mieszkanie albo dom dla afgańskiej, wielodzietnej rodziny, prosimy o kontakt mailowy na adres: [email protected]


Zobacz również:

inne wydarzenia Gdańsk