To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  7.07 godz. 10:00 Skarb UNESCO - zwiedzanie wystawy o Archiwum Ringelbluma
już niedostępne 40,00 zł -

7.07 godz. 10:00-11:30

Cena: 40 zł/os.

Zaprasza Paweł Szczerkowski - dziennikarz, przewodnik po Warszawie

https://www.facebook.com/paweltourguide/

Czy wiesz, że Stare Miasto nie jest jedynym zabytkiem w Warszawie wpisanym na listę UNESCO?

Chcę was zabrać na multimedialną wystawę "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Zobaczycie na niej, nigdy wcześniej nie udostępniane publicznie, oryginalne dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Jest to największy i najcenniejszy w świecie zbiór źródeł dokumentujących Zagładę Żydów. Archiwum jest jednym z 17 zabytków z Polski wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć świata". Znajdują się na niej również m.in. autograf dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", rękopisy utworów Fryderyka Chopina czy Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Na wystawie pokażę wam przede wszystkim zawartość Archiwum. Ale też wprowadzę w fascynującą historię jego twórców, działaczy tajnej organizacji Oneg Szabat, której skala i zasięg działalności był niespotykany w okupowanej Europie.

Zwiedzimy zachowane wnętrza w tym samym budynku, w którym grupa działała podczas okupacji. Zobaczymy oryginalne dokumenty z Archiwum, m.in. relacje o Zagładzie pisane na bieżąco przez jej ofiary, w tym wstrząsająca relacja uciekiniera z obozu zagłady w Treblince; raporty Oneg Szabat o Zagładzie Żydów, które dzięki kurierom informowały świat o niemieckim ludobójstwie.

Na koniec poznamy też powojenne losy Archiwum: jego poszukiwań, odnalezienia i konserwacji. To wszystko w nowoczesnej scenografii, która sama w sobie robi wrażenie i pozwala intymnie zanurzyć się w dokumentach, tracąc poczucie czasu.

WAŻNE INFORMACJE:

🔸 Spotykamy się w środę o godz. 10:00 w holu wejściowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (z tyłu Błękitnego Wieżowca)
🔸 Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 25
🔸 Czas trwania: 1-1.5 godz. 

Dodatkowe informacje:

Terminy moich wycieczek znajdziecie Państwo na stronie: http://warsawtourswithpawel.com/repertuar-wyciecze...

Wysyłam cykliczny newsletter o najbliższych wycieczkach, jeśli chcą Państwo dołączyć do listy odbiorców, proszę przesłać swój adres mailowy.

e-mail: [email protected]

Facebooku: https://www.facebook.com/paweltourguide/

Telefon: 501 393 130

Zobacz również:

inne Muzeum Wycieczki Wystawa Zwiedzanie z przewodnikiem wydarzenia Warszawa