To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykład
już niedostępne -

Runy, uważane przez wielu za znaki magiczne, w których zapisana jest przyszłość, przez ludy germańskie używane były nie tylko w celach religijnych i rytualnych, ale również w życiu codziennym. O jednym z najważniejszych świadectw epoki wikingów opowiadał będzie badacz kultury i literatury staroskandynawskiej dr Remigiusz Gogosz.  


Inskrypcje runiczne to jedno z najważniejszych świadectw epoki wikingów. Do najbardziej fascynujących zabytków należą, obok szwedzkich kamieni runicznych, XII- i XIII-wieczne inskrypcje odkryte w Bryggen (Bergen).

Odkrycie zbioru około 670 średniowiecznych inskrypcji runicznych, wykonanych na drewnie oraz kościach, całkowicie zmieniło spojrzenie badaczy na runy. Wcześniej poddawali oni bowiem w wątpliwość, czy napisy runiczne kiedykolwiek były wykorzystane w innych celach niż tylko pisanie nazw i uroczystych zwrotów. Dopiero odkrycia w Bryggen ujawniły, że runy wykorzystywano na co dzień - nie tylko na terenie Bergen, ale w całej Skandynawii. 

Limit miejsc: 30 osób


* * *

O PROWADZĄCYCH


Remigiusz Gogosz - absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz kultury i literatury staroskandynawskiej. Swój doktorat napisał na temat gier i sportów wikingów w sagach islandzkich. Uczył się na Uniwersytecie w Bonn oraz Uniwersytecie w Aarhus. Był stypendystą Ministerstwa Edukacji Islandii i przez rok przebywał na wyspie. Odbył tam również praktyki. Współautor książki "Sagiislandzkie. Zarys dziejów literatury staroskandynawskiej". Brał udział w projekcie mającym na celu tłumaczenie kroniki królów norweskich Heimskringli Snorriego Sturlusona. Bierze udział wprojekcie tłumaczenia skandynawskich sag, które opisują ziemie polskie i kontakty z Polską we wczesnym średniowieczu. Na co dzień nauczyciel Kolegium Europejskiego w Krakowie.


* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew PółnocyDodaj opis wydarzenia

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia