"Pieśni Rzeki - Rzeka tradycji" - warsztaty śpiewu tradycyjnego z Julitą Charytoniuk - Gródek
17 Sierpnia 2024, 16:00-19:00 (Sobota)
Zapraszamy na warsztaty śpiewu tradycyjnego z Julitą Charytoniuk, które odbędą się 17 sierpnia 2024 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gródku w godzinach 16:00 - 19:00. Udział w Warsztatach jest bezpłatny.
Zapraszamy osoby śpiewające, ale też te, które nie mają doświadczenia. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają swój głos i jego możliwości. W trakcie warsztatów pojawią się ćwiczenia ruchowe, oddechowe, rozluźniające struny głosowe, dykcyjne. Punktem wyjścia będą pieśni tradycyjne wykorzystane sztuce "Pieśni rzeki". Osoby chętne będą mogły wziąć udział jako wykonawcy partii śpiewanych podczas spektaklu "Pieśni Rzeki", który odbędzie się 18 sierpnia 2024 roku o godzinie 20:30 nad rzeką za Gminnym Centrum Kultury. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Julita Charytoniuk
Animatorka kultury, śpiewaczka, rękodzielniczka. Uwielbia śpiewać, a jej ścieżki są ściśle związane są z muzyką tradycyjną Podlasia. Popularyzuje ją od niemal 20 lat - prowadzi badania terenowe, dokumentuje, uczy śpiewu, koncertuję oraz prowadzę działalność wydawniczą i animacyjną. Uczy się od wiejskich śpiewaczek i śpiewaków z Podlasia, Suwalszczyzny i Polesia Zachodniego (Ukraina, Białoruś). Łączy teorię z praktyką jako etnomuzykolożka i kulturoznawczyni. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas warsztatów śpiewu tradycyjnego, na które często zaprasza do współpracy wiejskie mistrzynie. Śpiewa w zespołach Z Lasu, Południce, Pieśni Piękne, Biele, Polesie_PL. W białostockiej Kapeli Batareja odpowiadam za sekcję rytmiczną i śpiew. Koordynatorka wielu projektów kulturalnych związanych z muzyką, rękodziełem i językiem regionalnym. Realizuje swoje pomysły również w ramach stypendiów edukacyjnych i artystycznych. Jest również wiceprezeską Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia oraz redaktorką portalu muzykatradycyjna.pl.
O projekcie:
Pieśni Rzeki - rzeka tradycji to działanie artystyczne Teatru Łątek Supraśl skierowane do mieszkańców i gości miejscowości położonych wzdłuż podlaskiej rzeki Supraśl z Gmin: Michałowo, Supraśl, Gródek, Wasilków. Punktem wyjścia do działań jest spektakl Teatru Łątek Supraśl pn. "Pieśń rzeki". Powstał on na bazie zebranych polskich ballad ludowych, w których głównym wątkiem jest woda, ciecz, rzeka. W każdej z czterech miejscowości odbędą się warsztaty etnograficzne poświęcone tradycji, obrzędom i zwyczajom związanymi z wodą oraz warsztaty śpiewu tradycyjnego. Zwieńczeniem tych działań będzie plenerowy spektakl "Pieśni rzeki" wraz z muzyką na żywo Ani Brody (cymbalistka, kompozytorka, wokalistka", którą współtworzyć będą uczestnicy warsztatów śpiewaczych. Chcemy przypomnieć jak ważną rolę w lokalnej kulturze, tradycji i życiu małych społeczeństw pełniła niegdyś rzeka. Udział w każdym z wydarzeń jest bezpłatny.
Partnerami działania są lokalne instytucje kultury: Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Gminne Centrum Kultury w Gródku
------
Zadanie "Pieśni rzeki - rzeka tradycji" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2024.
Miejsce
Chodkiewiczów 4, Gródek