To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny
już niedostępne -

Zapraszamy na blok filmowy pt. Archi FILM w ramach X Weekendu Architektury w Gdyni!

Udział BEZPŁATNY!

Miasta, architekci oraz architektura na "wielkim ekranie"

Wspólnie z naszymi Partnerami, przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw filmów kina dokumentalnego, z silnymi watkami architektury współczesnej, w tym okresu modernizmu międzywojennego oraz zagadnieniami społeczno-miejskimi. 

ARCHI Film zawsze stanowi dla jego uczestników znakomitą okazję do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów. Dodatkową atrakcją będzie m.in. rozmowa (LIVE) z jedną z artystek, twórczynią premierowo prezentowanego obrazu "Letters from home", pochodzącą z izraelskiej Hajfy - Hadas Tapouchi. 


"Schayer" // 

Reżyseria: Jakub Gawkowski, Monika Olszewska

Produkcja: Polska

Czas trwania: 42 min.

Miejsce i czas pokazu: Sala multimedialna, Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B, 30 sierpnia, g. 20:00

"Schayer" to podróż śladami architekta, który wywarł wpływ na krajobraz odległych od siebie o tysiące kilometrów miast — Katowic i Bejrutu. Opowieść o jego losach rozpoczyna się w latach 30. na Górnym Śląsku. Karol Schayer jest wtedy absolwentem Politechniki Lwowskiej i dostaje zlecenie zaprojektowania takich budynków użyteczności publicznej, jak szkoła w Piekarach Śląskich, międzynarodowy Bank Handlowy przy ul. Mielęckiego w Katowicach, czy ekskluzywnych kamienic przy ul.: Dąbrowskiego 24, PCK 6 oraz przy al. Korfantego 60. Momentem przełomowym w karierze architekta stała się możliwość zaprojektowania gmachu Muzeum Śląskiego. Monumentalny budynek na planie litery H miał ośmiokondygnacyjny korpus główny. Wizjonerska budowla nigdy jednak nie doczekała się otwarcia, a autor projektu zmuszony był opuścić kraj. Twórca architektury określanej przez okupanta mianem "zdegenerowanej", ostatecznie znalazł schronienie w stolicy Libanu. 

Poprzez rozmowy z wybitnymi specjalistami: dr hab. Irmą Koziną, prof. Ewą Chojecką, dr Zofią Oslislo-Piekarska, dr Waldemarem Odorowskim, Stanisławem Rukszą, dr George Arbid, Richardem Azoury oraz mieszkańcami budynków Schayera, ukazane są losy architekta oraz jego zrealizowanych projektów. Eklektyczna forma filmu została wzbogacona ścieżką dźwiękową z udziałem muzyków takich jak Robert Lippok, Muslimgauze (za zgodą wytwórni Staalplaat), Souvenir de Tanger czy Mchy i porosty.


Twórcy filmu //

Jakub Gawkowski — ur. w 1993 r. w Warszawie, absolwent historii sztuki w ramach MISH UŚ, krytyk sztuki i dziennikarz. 

Monika Olszewska — ur. w 1991 r. w Białymstoku, studiowała w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz na Uniwersytecie Śląskim, przyszła studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, zajmuje się filmem.


Partnerami pokazów są m.in.: Dawne Kino Goplana, Muzeum Marynarki Wojennej, projekt "Exercising Modernity", Gdyńskie Centrum Filmowe, Against Gravity, Muzeum Miasta Gdyni, Tomasz Knitter oraz Monika Olszewska

#weekendarchitekturygdynia #archifilmgdynia #architekturafilm #architekturagdynia #ilovemodernism #gdyńskimodernizm #sachayerfim 

UWAGA: Na wydarzeniach festiwalu obowiązują  i będą stanowczo egzekwowane, wszystkie aktualne zasady  i ograniczenia związane z pandemią COVID - 19.

Więcej:

www.weekendarchitektury.pl

www.moderznimgdyni.pl

www.arg.gdynia.plźródło baneru: www.goingapp.pl


Zobacz również:

film wydarzenia Gdynia