Seminarium 16. II Krajowy raport benchmarkingowy nt. jakości dostaw energii elektrycznej do odbiorców przyłączonych do sieci przesyłowych i dystrybucyjnych [On-line]
7 Października 2021, 10:00 (Czwartek)
On-line (Webex Events),
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w Seminarium 16. "II Krajowy raport benchmarkingowy nt. jakości dostaw energii elektrycznej do odbiorców przyłączonych do sieci przesyłowych i dystrybucyjnych", które odbędzie się 7 października 2021 r. w godzinach 10:00-13:00. Wydarzenie zostanie zorganizowane w formule zdalnej z wykorzystaniem platformy do komunikacji Webex. Seminarium będzie również transmitowane na żywo na kanale YouTube projektu KlastER.
Kontakt: [email protected]
Jednym z pierwszych działań przeprowadzonych w ramach projektu KlastER była identyfikacja uwarunkowań i barier technicznych, prawnych, ekonomicznych i społecznych rozwoju energetyki rozproszonej. Z badań tych jednoznacznie wynika, że jednym z najważniejszych technicznych czynników warunkujących rozwój energetyki rozproszonej jest degradacja jakości dostawy energii elektrycznej. Realizatorzy projektu postanowili przyglądnąć się bliżej temu zagadnieniu, wykorzystując do tego celu narzędzie benchmarkingu stosowane w Europie już prawie dwie dekady.
W okresie ponad dziesięciu lat, które upłynęły od publikacji pierwszego i zarazem jedynego polskiego raportu benchmarkingowego, w europejskiej i polskiej energetyce nastąpiły ogromne zmiany, zarówno w strukturze organizacyjnej, w jej legislacyjnych podstawach, jak i w poziomie rozwoju technicznego odbiorników i źródeł energii elektrycznej. W jakim stopniu wpłynęło to na jakości dostawy energii elektrycznej do jej odbiorców w Polsce - odpowiedz na to pytanie można znaleźć w II Raporcie, który będzie prezentowany podczas seminarium.
***
To szesnaste wydarzenie z cyklu seminariów i warsztatów realizowanych w ramach projektu "Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER)". Organizatorami są członkowie konsorcjum realizującego projekt KlastER: Akademia Górniczo-Hutnicza, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (lider konsorcjum) oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Projekt KlastER jest realizowany na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Wśród celów projektu znajdują się m.in.: wypracowanie strategii rozwoju klastrów energii w Polsce, utworzenie Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej jako szerokiej platformy współpracy wszystkich interesariuszy, wypracowanie i wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie w klastrach referencyjnych, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza rejestracyjnego.
Do wszystkich osób, które zgłoszą swój udział, wysłany zostanie link i hasło umożliwiające udział w wirtualnej części wydarzenia. Zarejestrowani uczestnicy będą mogli m.in. zgłaszać swoje pytania do prelegentów, włączając się tym samym w dyskusję.
Program wydarzenia
10:00 - 10:20 Przywitanie uczestników,
Informacja o projekcie KlastER
Sławomir Kopeć, Akademia Górniczo-Hutnicza
10:20 - 10:30 Jakość dostawy energii elektrycznej
Zbigniew Hanzelka, Akademia Górniczo-Hutnicza
10:30 - 10:40 Rozwój energetyki rozporoszonej w Polsce - największe wyzwania
Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energii
10:40 - 10:50 Nadzór na jakością energii elektrycznej głównym wyzwaniem w zarządzaniu siecią OSD w aspekcie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną
Marek Szymankiewicz, członek Zarządu PTPiREE, wiceprezes Zarządu Enea Operator
10:50 - 11:20 Ciągłość dostawy energii elektrycznej
Franciszek Głowacki, Instytut Energetyki Oddział Gdańsk
Henryk Koseda, Instytut Energetyki Oddział Gdańsk
11:20 - 11:50 Jakość handlowa
Mieczysław Wrocławski, Energia MW
11:50 - 12:15 PRZERWA
12:15 - 12:45 Jakość napięcia
Krzysztof Piątek, Akademia Górniczo-Hutnicza
12:45 - 13:00 Dyskusja i podsumowanie seminarium
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg1/385085/21/NCBR/19 (wartość projektu: 17 218 267,00 PLN, wartość dofinansowania: 16 596 967,00 PLN).