To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bezpłatny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne -

Z okazji Narodowego Dnia Powstania Warszawskiego zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny pt. "Serce Kobiety Niepodległej" w reżyserii Artura Bocheńskiego. Będzie to wyjątkowe wydarzenie opowiadające o bohaterskiej postawie i roli kobiet w czasie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

"Serce Kobiety Niepodległej" jest próbą przedstawienia emocjonalnej drogi bohaterek walczących o Niepodległość. Na scenie usłyszymy utalentowaną wokalistkę Justynę Jędrusik, chór uczestników warsztatów wokalnych "Głos Wolności oraz orkiestrę kameralną. Zaprezentowane zostaną utwory patriotyczne w malowniczych, ilustracyjnych wręcz aranżacjach, przeplatanych wierszami polskich poetek takich jak: Maria Przedborska, Maria Szembekowa, Anna Zahorska, Maria Paruszewska, Zofia Jabłońska, Maryla Czerkawska. Takie połączenie pozwoli słuchaczom z jednej strony przenieść się w czasie do dawnej Warszawy, a z drugiej zobaczyć te wydarzenia z dzisiejszej perspektywy, uwspółcześnić i odnieść do własnego życia.

Narratorką spektaklu jest JADWIGA ZURGIEWICZOWA, "jej oczami" w dialogu z nieznanym żołnierzem, ukazane zostały portrety bohaterek walczących o niepodległość.

"Kto jesteś Ty - nieznany żołnierzu- nie wiem. Gdzie twój dom rodzinny- nie wiem. Kto twoi rodzice- nie wiem i wiedzieć nie chcę, i wiedzieć nie będę, aż do dnia Sądnego. Wielkość twoja w tym się wyraża, żeś nieznany. A jednak... Zwiesz się męstwo..."

Jadwiga Zarugiewicz (1879-1968) (Źródło: https://ipn.gov.pl/)

Liryczno-muzyczne opowieści o męstwie, poświęceniu, wolności i miłości zawarte w spektaklu dotykają historii Marii Stodolskiej, Wandy Piekarskiej, Józefy z Michałowskich Lis-Błońskiej, Zofii Szturm de Sztrem, Marii Korniłłowicz- Strońskiej, Zofii Łazowskiej, Marii Pigłowskiej czy też Teresy Zanowej. Bohaterek swoich czasów, obecnie odznaczonych krzyżem VIRTUTI MILITARI.

"Serce Kobiety Niepodległej" zawiera również historie lokalnych, bezimiennych, cichych bohaterek. W Lesie Bielańskim, miejscu premiery spektaklu takimi są Siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Imienia Jezus, które walczyły o Polską sprawę w czasie Powstania Warszawskiego.

Wystąpią:

Justyna Jędrusik - śpiew
Fryderyk HD - instrumenty klawiszowe
Mateusz Szewczyk - bas/kontrabas
Adam Gondek - gitara
Kamil Kukla - perkusja
Kwartet smyczkowy

PROJEKT "SERCE KOBIETY NIEPODLEGŁEJ" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU WIELOLETNIEGO NIEPODLEGŁA NA LATA 2017-2022 W RAMACH PROGRAMU DOTACYJNEGO "NIEPODLEGŁA"

Zobacz również:

kultura i sztuka Koncert Muzyka Spektakl wydarzenia Warszawa