SIRKKA IKONEN - DZIEWCZYNKA Z ITÄKAIRY. LEGENDY PÓŁNOCY I MOC MARZEŃ | DLA DZIECI
10 Czerwca 2023, 11:00-12:00 (Sobota)
ODKRYWAMY FINLANDIĘ Z SIRKKĄ IKONEN - DZIEWCZYNKĄ Z ITÄKARY. LEGENDY PÓŁNOCY I MOC MARZEŃ
Na naszych warsztatach wyruszymy w podróż do dalekiej Finlandii, kraju położonego na północy Europy, który słynie z mroźnych zim, zorzy polarnej i świętego Mikołaja, ale czy tylko?
Na to pytanie postanowimy odpowiedzieć podążając śladem Sirkki Ikonen, jednej z legend fińskiej Laponii i pierwszych kobiet, która odważyły się przemierzać samotnie bezkresy dzikiej, północnej przyrody.
Opowiemy o Karelii, w której nasza bohaterka przyszła na świat, Laponii, która stała się miejscem do którego Sirkka co roku wracała, o tym z czego najbardziej słynie Finlandia, pięknie fińskiej przyrody, a także mocy marzeń które sprawiły, że mała dziewczynka została Księżniczką Itäkairy, dalekiej krainy położonej w Parku Narodowym Urho Kekkonena.
Naszej podróży z Sirkką będzie towarzyszyć lapońska legenda, która odpowie na pytanie jak szaman poradził sobie z niesfornymi wichrami, dzięki czemu na ziemi zapanował porządek w przyrodzie. Na koniec zabierzemy was w jeszcze jedną przygodę, rodzinną grę terenową, podczas której zamienicie się w poszukiwaczy skarbu.
Mapa i zadania do rozwiązania doprowadzą do odpowiedzi czy złoto Laponii ma tylko jedno imię.
Prowadzenie:
Hanna Ruszczyńska
Socjolog, dziennikarka, podróżniczka, autorka książki "Sirkka - dziewczynka, która została władczynią Itäkairy". Prowadzi warsztaty i wykłady o Finlandii dla dorosłych i dzieci. Brała udział między innymi w wydarzeniu "Przesilenie, Malarstwo Północy 1880-1910" Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opowiadała o Finlandii w ramach cyklu "Rozmowy o krajach nordyckich". Związana z magazynem "Zew Północy". Należy do Helsingin Suomi-Puola-yhdistys ry:n (HSPY), Towarzystwa Finlandia-Polska w Helsinkach. Od wielu lat współpracuje z organizacjami polskimi i fińskimi w promowaniu wiedzy o Finlandii oraz prowadzi grupę na Facebooku "Finlandia i Finowie (Suomi ja Suomalaiset)". Jej głównym przedmiotem zainteresowań jest fińska kultura, w szczególności jej rola w kształtowaniu tożsamości narodowej Finów.
______
O NORDIC TALKING FESTIVAL
Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.
Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".
SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.
___________
Organizatorzy i partnerzy
Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.
Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska.
Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza
Miejsce
Jana z Kolna 25, Gdynia