Jak Śliwka w kompot - mistrzowie, wzory, autorytety: nowoczesne projektowanie i tradycja
17 Maja 2018, 18:00 (Czwartek)
PPNT, Gdynia Zobacz na mapie

Zapraszamy na debatę z udziałem wybitnych polskich ilustratorów: Agatą Królak, Pawłem Jońcą, Patrykiem Hardziejem i Dawidem Ryskim, którzy opowiedzą nam o współczesnym projektowaniu graficznym.
Śliwka zapytany w jednym z wywiadów: czy czuje się mistrzem dla młodych projektantów, odpowiedział: "Mistrz to za duże słowo. Jestem po prostu grafikiem, który każdą robotę traktuje tak samo: czy jest to znaczek pocztowy, czy znak, czy plakat, czy opakowanie, czy cokolwiek innego. (…) Trzeba brać odpowiedzialność za to, co się robi."* Ta skromna i wyważona odpowiedź prowokuje, aby z tym pytaniem zwrócić się do młodych projektantów - czy Karol Śliwka jest dla nich mistrzem? Wystawa "Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce", będąca swoistym hołdem wobec wybitnego twórcy to idealny pretekst by o tym porozmawiać.
Zaproszeni graficy odnoszą wiele sukcesów, często w skali międzynarodowej. Żyją w kulturze cyfrowej, a informatyzacja projektowania stworzyła nowe warunki dla ich rozwoju. Jak młodzi graficy czerpią z dawnej estetyki? Czy digitalizacja kultury wpływa na kierunek ich rozwoju? Czy mogą być lokalni w kontekście zglobalizowanego rynku i nieograniczonej komunikacji? I czy w ogóle współcześnie istnieje tzw. polska szkoła ilustracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą podczas panelu 17 maja 2018 r. w PPNT Gdynia.
Głównym tematem wystawy "Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce" jest a twórczość projektanta, który stworzył niezliczoną liczbę znaków graficznych, w tym słynny znak banku PKO, oraz równie dużą ilość plakatów i opakowań. Z inicjatywy autora serii wydarzeń "Śliwka razy 3" Patryka Hardzieja, na wystawie kilkunastu młodych, wybitnych ilustratorów podjęło się interpretacji twórczości graficznej Karola Śliwki.
Po debacie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce".
* "Jak ktoś mógł na to pozwolić! Z twórcami polskiej szkoły grafiki rozmawia Janusz Górski", red. Paweł Sitkiewicz, wyd. Czysty warsztat, 2011
uczestnicy debaty: Patryk Hardziej, Paweł Jońca, Agata Królak, Dawid Ryski
spotkanie poprowadzi: Kinga Jarocka
gdzie: PPNT Gdynia, budynek IV, sala F0.28 | al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
kiedy: 17 maja, godz. 18:00
organizatorzy: PPNT Gdynia | Centrum Designu
wstęp wolny wystawa trwa do 30 maja br.
--------------------------------------------------
Patryk Hardziej
Rocznik '89. Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursu pod patronatem Karola Śliwki "Sztuka Projektowania". Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w pięciu krajach, nagrodzonej "Projektem Roku 2016". Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, ‚‚New Scientist Magazine'', Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, PPNT Gdynia | Centrum Designu, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.
Paweł Jońca
Rocznik '68. Specjalizuje się w ilustracji prasowej. Najczęściej podejmuje tematy społeczne, psychologiczne lub zagadnienia związane z nowymi mediami. Na swoim koncie ma również projekty plakatów i okładek, w tym do wszystkich polskich tytułów Chucka Palahniuka. Jego prace zostały zaprezentowane w prestiżowym albumie "Illustration Now, vol. 5" wydawnictwa Tashen, prezentującym sylwetki 150 najciekawszych twórców współczesnej ilustracji na świecie. Zdobył szereg nagród, m.in. kilkukrotnie Chimerę, Grand Front oraz złoto, srebro i dwukrotnie brąz za ilustracje w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Wybrani klienci: ‚‚Architektura Murator'', Biedronka, Davidson Consulting, DATUM, ‚‚Duży Format'', EURO RSCG, Fontlab, ‚‚Harvard Business Review'', ‚‚Malemen'', McCann Erickson, Media & Marketing Polska, ‚‚Nature'', ‚‚New Scientist'', ‚‚Newsweek Polska'', ‚‚Oprah magazine'', Polkomtel, Prudential, ‚‚Przekr.j'', ‚‚Sukces'', ‚‚Technologist'', ‚‚The Hollywood Reporter'', ‚‚Wprost'', ‚‚Wysokie Obcasy'', ‚‚Znak'', ‚‚Zwierciadło''.
Agata Królak
Rocznik '87. Urodziła się, mieszka i pracuje w Gdańsku. Projektuje i ilustruje dla dzieci w każdym wieku, bawi się językiem wizualnym. Laureatka plebiscytu MUST HAVE na Łódź Design Festival, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu. Doktorantka i asystentka na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Stypendystka programu NCK "Młoda Polska" w 2016 roku.
Dawid RyskiRocznik '82. Z wykształcenia architekt krajobrazu. Obecnie mieszkający i pracujący w Puławach. Autor licznych ilustracji prasowych (‚‚Computer World'', ‚‚The New York Observer'', ‚‚L'Optimum'', ‚‚American Lawyer Magazine'', ‚‚Esquire'') oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow). Ponadto zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. W zeszłym roku prestiżowe niemieckie wydawnictwo "Little Gestalten" wydało aż dwie jego książki dla najmłodszych.
Kinga Jarocka
Rocznik '88. Historyczka sztuki, kuratorka wystaw, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, pracowniczka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Zaangażowana w tworzenie wystaw sztuki współczesnej, a także wystaw dotyczących designu, ilustracji i architektury. Współtworzyła w Muzeum Miasta Gdyni cykl wystaw pt. Polskie Projekty Polscy Projektanci. Obszar jej zainteresowań badawczych obejmuje sztukę najnowszą, nowe media, sztukę lat 70-80. XX w., architekturę modernistyczną oraz współczesny design.
Miejsce
Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia