To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet normalny
już niedostępne -

Słowenia. Mały kraj wielkich odległości. Zuzanna Cichocka w #opartenafaktach

Wakacje czas start! Jeśli jeszcze nie wyjechaliście i chcielibyście poczuć zagraniczny klimat, albo nie macie pomysłu gdzie jechać - zachęcamy do posłuchania o Słowenii. Mały kraj, wielkich odległości, pełen kontrastu i fascynujących miejsc. Spotkanie z autorką książki, Zuzanną Cichocką odbędzie się 4 lipca, na tydzień przed oficjalną premierą książki.

Nazywana krainą po słonecznej stronie Alp, a niektórym znana jedynie z drogi na wakacje w Chorwacji - Słowenia to kraj, o którym wciąż niewiele wiemy. Położony w tyglu kultur: germańskiej, romańskiej, słowiańskiej i węgierskiej intryguje różnorodnością. Słoweńcy słyną z miłości do gór, są dumni z miodu od słoweńskich pszczół i najstarszej winorośli na świecie, a na obchody karnawału czekają cały rok. Za malowniczymi krajobrazami skrywa się jednak historia państwa, które dopiero w 1991 roku ogłosiło niepodległość.

"Słowenia. Mały kraj wielkich odległości." to podróż przez melancholijną równinę Prekmurja, dolinę szmaragdowej rzeki Soczy, piękny Maribor, wybrzeże Adriatyku, z włoskimi wpływami czy pasterską osadę na Velikiej Planinie. Oddaje głos mieszkańcom i pokazuje Słowenię pełną kontrastów - nie zawsze tolerancyjną, nieco tajemniczą, a jednocześnie przyciągającą niepowtarzalnymi widokami spod Triglavu i smakiem gibanicy.

Na wycieczkę zabiera nas autorka, Zuzanna Cichocka. Slawistka i tłumaczka języka słoweńskiego. Uwielbia literaturę faktu i szwendanie się po muzeach. Wolne chwile poświęca na bliższe i dalsze podróże. Słowenia nie przestaje jej zachwycać. Psiara, w której życiu nieoczekiwanie pojawił się biało-czarny kot. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Kamil Całus, dziennikarz, analityk oraz autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne".

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Kraków