Smaki dzieciństwa - panel dyskusyjny w Klubie Inteligencji Biznesu

9 Czerwca 2021, 19:30-21:00 (środa)

Platforma zoom,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Bilet bezpłatny
już niedostępne -

Smaki dzieciństwa

Ciasto drożdżowe babci czy pierogi mamy, każdy ma swoje ulubione dania kojarzące się z beztroskim czasem.


Dziś często mówiąc o smakach dzieciństwa używa się określenia comfort food - czyli jedzenia, które koi, sprawia, że czujemy się dobrze. Ten anglojęzyczny termin zadomowił się u nas, a jego echa odnajdziemy nie tylko w domowej kuchni, ale również w branży gastronomicznej. 

Jedzenie to doznanie multisensoryczne, pobudzające zmysły, a także element kultury wykraczający daleko poza biesiadny stół. Historie z nim związane są opowieścią o ludziach, a także regionach, z jakich się ono wywodzi.



Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poruszymy następujące tematy:

- smaki dzieciństwa, dlaczego zostają w naszej pamięci na długo?

- czym jest comfort food i co musi mieć w sobie potrawa, aby wyzwolić w nas pozytywne emocje?

- jakie znaczenia symboliczne mogą kryć się w jedzeniu?

- czy da się ubrać w słowa smak Lubelszczyzny i Podkarpacia?

- dlaczego kultywowanie tradycji kulinarnych jest ważne?- jaki potencjał kulturowy i ekonomiczny ma kuchnia regionalna?


Potwierdzenie zapisu oraz link do wejścia na panel zostaną automatycznie wysłane na adres mailowy wskazany przy rejestracji. Link będzie ponownie przesłany mailowo na 20 minut przed wydarzeniem.




Dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek - orientalistka, badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana.

Zajmuje się historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną (zarówno w teorii, jak i praktyce). Autorka książek: "Japońskie słodycze", "Tradycje kulinarne Korei", "Polish Culinary Paths", "Tradycje kulinarne Finlandii" oraz "The Polish Table". Prowadzi wykłady, szkolenia, zajmuje się doradztwem, promowała kuchnię polską zagranicą.


Kamil Kotarski - mistrz kucharski, trener i ekspert kulinarny. We współpracy z województwem lubelskim stworzył książkę pt. "Kuchnia Lubelska", która otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach za 2018 rok. W 2019 roku wydał publikację pt.:"Kuchnia Poleska", która była efektem zrealizowania warsztatów kulinarnych, promująca dziedzictwo kulinarne mieszkańców polesia lubelskiego. 

Z pasją gotuje, dzieli się wiedzą i doświadczeniem - realizuje kursy i szkolenia zawodowe, warsztaty i pokazy kulinarne na terenie całej Polski. Konsultuje programy kulinarne, doradza m.in. samorządom, instytucjom i przedsiębiorcom z branży HoReCa. W 2011 roku wygrał konkurs "Smaki Lubelszczyzny" przygotowując potrawę w oparciu o najstarszą polską książkę kucharską "Compendium Ferculorum" z 1682 roku.


Zobacz również:

konferencje