SpaceHUB: Mars

24 Stycznia 2019, 18:00-20:00 (Czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Mars! Planeta, która bardzo mocno przykuwa naszą uwagę już od lat. Czy istnieje tam życie? A jeśli nie teraz to może w przeszłości? Jak tam dolecieć, jak wylądować, założyć bazę i przetrwać? Te pytania nie dają nam spokoju.

Jak zwykle na SpaceHUBie, zaprosimy gości, którzy podzielą się praktyczną wiedzą o Marsie. Spojrzymy na Marsa z naukowego i inżynieryjnego punktu widzenia. Więcej szczegółów już wkrótce!

📢 "Woda na Marsie: gdzie, ile i jak?" - dr Anna Łosiak

Woda jest najważniejszym zasobem niezbędnym, żeby możliwym stał się podbój kosmosu przez ludzi. Woda nie tylko jest konieczna do podtrzymania naszego życia, produkcji żywności w czasie długotrwałych misji, ale także może służyć jako ochrona przeciwradiacyjna, a nawet być wykorzystywana do produkcji paliwa rakietowego. Jednym z najważniejszych celów przyszłej ludzkiej kolonizacji będzie bez wątpienia Czerwona Planeta. Gdzie na Marsie można znaleźć wodę? Ile jej jest? I jak najlepiej się do niej dobrać?

dr Anna Łosiak - Geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Okropny geek.

📢 "Projekt Eagle, czyli droga do sukcesu w konkursie na projekt ciężkiego lądownika marsjańskiego" - Jakub Nalewaj

Jakub Nalewaj z opowie jak okiem fizyka wygląda lądownik Eagle, czyli projekt wielkogabarytowego lądownika marsjańskiego stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej na konkurs Mars Society. Swoją historię rozpocznie od krótkiego opisu konkursu, organizacji pracy członków projektu, następnie pokaże ewolucję koncepcji oraz omówić finalną wersję lądownika z uwzględnieniem wszelkich problemów oraz zastosowanych unikatowych rozwiązań. Warto dodać, że Projekt Eagle zajął drugie miejsce w konkursie Mars Society. Do zwycięzcy zabrakło tylko 1 punktu!

Jakub Nalewaj - studiuje Fizykę Techniczną, ze specjalizacją nano-inżynieria na Politechnice Wrocławskiej, aktualnie jest na drugim roku studiów pierwszego stopnia, od roku jest członkiem Koła Naukowego Off-Road (Projekt Scorpio), a także Studenckiego Koła Naukowego Microsystems Oriented Society (SKN MOS).

📢 "Kret HP3 czyli jak wbić się 5m pod powierzchnię Marsa po raz pierwszy w historii" - Ewelina Ryszawa, Astronika

Z prezentacji dowiemy się jak to się stało, że polska firma zbudowała główną część penetratora sondy NASA InSight, który wbije się 5m pod powierzchnię Marsa oraz o tym jak zbudowany jest sam instrument i po co wbijamy się aż na 5m. Na koniec kilka słów o tym jak wyglądał sam proces budowy i integracji urządzenia i ile pracy trzeba wykonać żeby inżynierowie z NASA zaufali nieznanej wtedy (na początku projektu) firmie z Polski.

Ewelina Ryszawa - inżynier mechanik, absolwentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Koordynator zespołu mechanicznego w projekcie satelity PW-Sat2 (który znalazł się na orbicie 3 grudnia 2018r). W projekcie Kreta HP3 odpowiedzialna za integrację modelu lotnego oraz współkoordynator projektu. Obecnie zaangażowana w projekt budowy instrumentów do badania plazmy wokół księżyców Jowisza (misja ESA - JUICE)

Zobacz również:

szkolenia Prawo Prawo kosmiczne wydarzenia Warszawa