SpaceHUB: Prawo kosmiczne

27 Lutego 2019, 18:00-20:00 (środa)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
już niedostępne -

Coraz śmielej wychylamy się w kosmos. Lądujemy sondy kosmiczne na Księżycu i Marsie, wysyłamy misje do asteroid bliskich Ziemi oraz tych krążących między orbitami Marsa i Jowisza. Myślimy o budowie baz na ciałach niebieskich i wydobyciu surowców. Ale czy możemy to robić? Co mówi na ten temat prawo? Kto ktoś może być właścicielem kawałka Księżyca lub Marsa? Czy ktoś może być właścicielem surowca na jakimś ciele niebieskim?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć na kolejnym spotkaniu z cyklu SpaceHUB. Jak zwykle zapraszamy ekspertów z danej dziedziny, aby opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach. 

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

📢 "Prawo kosmiczne nie tylko dla prawników"

Prawo kosmiczne jest istotną gałęzią prawa dla osób zainteresowanych bądź związanych z działalnością kosmiczną. W prezentacji znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: do kogo skierowane są normy prawa kosmicznego i czego dotyczą oraz na jakie aspekty prawne powinny zwracać uwagę osoby podejmujące działalność kosmiczną. Ponadto prezentacja pozwoli słuchaczom znaleść odpowiedzi na najcześciej nurtujące pytanie - kto ponosi odpowiedzialność gdy na głowę spadnie nam satelita albo czy warto kupować działki na marsie?

🗣️ dr Zuzanna Kulińska-Kępa

Adiunkt naukowy w Zakładzie Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego Instytutu Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie kosmicznym, problematyce praw człowieka, prawnych aspektach pomocy humanitarnej. Od wielu lat współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowymi. 

📢 "Wydobycie i produkcja kosmiczna - aspekty prawne."

Tematem prezentacji będzie jedno z najbardziej przemysłowych i przełomowych przedsięwzięć planowanych w przestrzeni kosmicznej - wydobycie surowców ciał niebieskich oraz produkcja unikalnych dóbr wykorzystujących te surowce oraz unikalne warunki przestrzeni kosmicznej. Jak wygląda sama sprawa związana z tzw "górnictwem kosmicznym" i gdzie prawo kosmiczne oraz prawa krajowe napotykają luki i trudności związane z obrotem takimi produktami. 

🗣️ Kamil Muzyka

Doktorant w INP PAN. Tematem jego pracy są obiekty kosmiczne ze zdolnościami wytwórczymi. Współprowadzący Prawo i Kosmos - Prawo Kosmiczne. Badacz stanu techniki i konsultant ds. prawa kosmicznego i patentowego. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.

Zobacz również:

szkolenia Prawo Prawo kosmiczne wydarzenia Warszawa