SpaceHUB: Polskie Rakiety

30 Maja 2019, 18:00-20:00 (Czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
już niedostępne -

Czy w Polsce można budować rakiety? Można. A czy to się robi? A i owszem! Na kolejnym SpaceHUBie pokażemy firmy i organizacje, które w Polsce myślą poważnie o budowie rakiety, która może przekroczyć magiczną granicę 100km i dotknąć kosmosu!

SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej  Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

🚀 Technologie rakietowe rozwijane w Instytucie Lotnictwa

Instytut Lotnictwa jest wiodącym ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Polsce prowadzącym prace nad rozwojem nowych technologii rakietowych. Posiada w swoim portfolio szereg patentów, w tym na wytwarzanie wysoko stężonego nadtlenku wodoru, który wykorzystywany jest w ekologicznych napędach rakietowych nowej generacji. W ramach prezentacji przedstawione zostaną realizowane przedsięwzięcia krajowe i zagraniczne. Przedstawiciel ILot opowie m.in. o realizacji flagowego projektu rakiety ILR-33 BURSZTYN, sposobach jej wykorzystania i napotkanych wyzwaniach.

🗣️ Michał Pakosz - Absolwent wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Przygodę z budową rakiet rozpoczął w Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego. Od roku 2014 pracuje w Centrum Technologii Kosmicznych w Instytucie Lotnictwa, w którym kieruje projektem rakiety ILR-33 BURSZTYN.

🚀 Osiągnięcia i przyszłość rakiet Studenckiego Koła Astronautycznego

Prezentacja dotyczyć będzie dotychczasowych osiągnięć i przyszłości SKA w dziedzinie konstruowania i budowy rakiet. Na początku przedstawiony zostaną pierwsze projekty Sekcji Rakietowej, tj. projekty Amelia, H1 oraz TuCan. W kolejnym kroku zaprezentowane zostaną aktualnie rozwijane projekty, czyli to czym SR zajmować się będzie conajmniej przez najbliższy rok: rakieta Grot i jej ostatni sukces, rozwój i testy rakiety sterowanej FOK oraz budowa pierwszego silnika hybrydowego. 

🗣️ Szymon Małecki - student trzeciego roku Lotnictwa i Kosmonautyki na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Koordynator Sekcji Rakietowej oraz koordynator projektu rakiety naddźwiękowej Grot.

🚀 SpaceForest jako przykład "drugiego pokolenia" polskich rakiet kosmicznych

Prezentacja opisuje po krótce historię, obecny stan i najbliższą przyszłość rakiet budowanych w SpaceForest - od pierwszych lotów amatorskich konstrukcji budowanych przez członków zarządu, przez serię CANDLE, która powstała w ramach projektu DEWI finansowanego przez Komisję Europejską, aż po rakiety BIGOS4 i PERUN, dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a mające na celu stworzenie komercyjnego programu lotów suborbitalnych.

🗣️ Adam Matusiewicz - Jeden z założycieli, a obecnie prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Rakietowego - organizacji pożytku publicznego, zrzeszającej pasjonatów rakiet i starającej się zachęcić dzieci i młodzież do rozwoju w kierunku przemysłu kosmicznego. Jako doktor chemii z wykształcenia, pracował jako asystent i adiunkt w Instytucie Mineralnych Materiałów Budowlanych w Krakowie. W 2015 roku, w wyniku rozwoju pasji rakietowej zdecydował przenieść się do Gdyni, gdzie objął stanowisko Kierownika Działu Rakiet Badawczych firmy SpaceForest. Jest także programistą i operatorem CNC oraz projektantem i wykonawcą części do podsystemów rakietowych. Znajomość chemii przydaje mu się w silnikach rakietowych, zaś druga pasja - jaką jest paralotniarstwo - pomaga przy projektowaniu systemów odzysku i spadochronów.


Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Warszawa