Przyszłe misje kosmiczne z polskim udziałem
23 Października 2019, 18:00-20:00 (środa)
W 2019 na Marsie wylądował polski penetrator Kret w ramach misji NASA InSight. Jakie inne ciekawe misje kosmiczne z polskim udziałem nastąpią w nadchodzących latach? O tym dowiecie się z kolejnego SpaceHUBa, który wraca po wakacyjnej przerwie.
UWAGA! Przenosimy SpaceHUBa pod nowy adres - Ul. Postępu 15, 7 piętro - to również Brain Embassy.
🔴 Polska "pępowina" w drodze na Marsa - Łukasz Powęska - SENER Polska
URM (ang. Umbilical Release Mechanism) jest mechanizmem zapewniającym strukturę wsporczą oraz połączenie elektryczne między lądownikiem "Kazachok" oraz łazikiem "Rosalind Franklin" w ramach projektu ExoMars 2020 realizowanym przez Rosyjską i Europejską Agencję Kosmiczną. Ten kluczowy dla misji mechanizm zaprojektowany został przez grupę polskich inżynierów z firmy Sener, a w 2020 roku wyruszy w podróż na powierzchnię Marsa. W trakcie prezentacji omówione zostaną główne wyzwania związane z rozwojem projektu, ewolucja samego mechanizmu oraz przedstawienie najważniejszych wniosków wyciągniętych po latach rozwoju mechanizmu.
🗣️ Łukasz Powęska, Inżynier i Kierownik Projektów w SENER Polska. Kieruje projektem "pępowiny", czyli mechanizmu zwalniającego połączenia elektrycznego łazika w misji ExoMars. Uczestniczy także w projekcie IBDM - innowacyjnego systemu dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych. Ponadto jest kierownikiem projektu polegającego na dostarczeniu oprzyrządowania pomocniczego do luster M2 oraz M3 wchodzących w skład Europeskiego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu, który powstaje na pustyni Atakama w Chile. Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Temat jego pracy dyplomowej był związany z projektem "pępowiny" łazika ExoMars.
🏎️ Projekt RaCER jako poligon doświadczalny dla przyszłych misji księżycowych
Projekt "Rover Speed Characterisation for Lunar Exploration" (RaCER) został zrealizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej jako część przygotowań do przyszłych misji księżycowych HERACLES. Celem tej misji jest poszerzenie wiedzy na temat Księżyca poprzez pobranie i przetransportowanie próbek księżycowych na Ziemię, przygotowanie podstaw pod przyszłą eksplorację Księżyca przez ludzi oraz przetestowanie technologii w kierunku misji związanych z eksploracją Marsa. Celem projektu RaCER było określenie maksymalnej bezpiecznej prędkości łazika do eksploracji Księżyca, przeprowadzenie testów z wykorzystaniem ramienia robotycznego oraz przetestowanie różnych strategii sterowania w środowisku analogicznym do księżycowego.
🗣️Grzegorz Ambroszkiewicz na co dzień zajmuje się inżynierią systemową mechanizmów robotycznych pracujących w przestrzeni kosmicznej. Aktualnie pracuje nad projektami chwytaków przeznaczonych do zastosowań orbitalnych i planetarnych. Jako absolwent Inżynierii Biomedycznej jego obszar zainteresowań obejmuje również medycyna oraz fizjologia kosmiczna.
🗣️Przemysław Pustułka, konstruktor w PIAP Space oraz kierownik projektu RaCER, uczestnik projektów Biomass Adaptor oraz TesVAC MGSE. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunkach Mechanika i Budowa Maszyn oraz Górnictwo i Geologia. Pasjonat górnictwa kosmicznego oraz inicjator Konferencji Górnictwa Kosmicznego organizowanej corocznie na Akademii Górniczo-Hutniczej. Temat jego pracy dyplomowej był związany z metodyką badań własności mechanicznych skał w przestrzeni kosmicznej.
📡 Polskie anteny i wysięgniki dla misji ESA JUICE do Jowisza
Firma Astronika realizuje dwa mechanizmy na misję ESA JUICE. Pierwszym jest urządzenie LP-PWI, które przy masie zaledwie 1.4kg rozkłada ramiona wysięgnika, aby spozycjonować tzw. sondę Langmuira na 3 metry od statku kosmicznego JUICE. Drugim jest urządzenie RWI o równie małej masie 2 kg, które składa się z trzech wzajemnie ortogonalnych anten z których każda rozwija się na 2.5 metra. Podczas prezentacji przedstawione zostaną szczegóły i specyfika zakończonych ostatnio testów kwalifikacyjnych obu mechanizmów oraz wyzwania związane z ich projektowaniem i testowaniem.
🗣 Łukasz Wiśniewski - współzałożyciel firmy Astronika, zawodowo inżynier mechatroniki i konstruktor z 10-letnim doświadczeniem w branży kosmicznej, m.in. kierownik wykonawczy w projekcie mechanizmu młotkującego dla instrumentu HP3 dla misji NASA InSight. Obecnie główny kierownik w projekcie instrumentów RWI i LP-PWI dla misji ESA JUICE do Jowisza.
🎆 Polski udział w polowaniu na błyski gamma
W 2016 roku, wraz z chińskim laboratorium kosmicznym Tiangong 2, na orbitę okołoziemską wyniesiony został detektor Polar. Był to pierwszy w historii instrument, zbudowany we współpracy szwajcarsko-polsko-chińskiej, w pełni przeznaczony do pomiaru polaryzacji promieniowania gamma pochodzącego z rozbłysków GRB (Gamma Rays Bursts). Sukces misji zainicjował pomysł budowy urządzenia o poprawionych parametrach detekcji. I tak, na rok 2024, na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej, planowane jest wyniesienie instrumentu Polar-2. W obu tych eksperymentach za projekt kluczowego systemu Centralnego Komputera wraz z Trygerem detektora odpowiedzialni są polscy inżynierowie z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
🗣 Dominik Rybka - inżynier elektronik, starszy specjalista w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Projektant oraz programista układu Centralnego Komputera dla eksperymentu Polar, aktualnie odpowiedzialny za realizację takiego samego systemu dla instrumentu Polar-2. Stale współpracujący przy naziemych fizycznych projektach takich jak: CMS (Compact Muon Solenoid) w Cernie, FLASH oraz X-FEL w DESY, ESS (European Spallation Source).
SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej
Kapitech oraz co-working Brain Embassy.
Miejsce
Postępu 15, Warszawa