Monitoring miast z kosmosu

18 Listopada 2020, 18:00-19:30 (środa)

Online,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Transmisja na żywo odbędzie się na 

Dane obserwacji Ziemii możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Na poprzednich SpaceHUBach patrzyliśmy jak możemy wykorzystać je do monitoringu lasów, wód a nawet co mówią one nam o pandemii koronawirusa. Podczas tej edycji SpaceHUBa, przyjrzymy się miastom. Co możemy wyczytać z danych satelitarnych, do jakich aspektów miejskiego życia zastosować? Jakie zdjęcia są lepsze - w świetle widzialnym czy radarowe? Czy możemy śledzić przemieszczanie się samochodów? Na te i inne pytania dotyczące wykorzystania danych satelitarnych odpowiemy podczas tego spotkania SpaceHUB.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się w całości online.

📢 Wykorzystanie danych satelitarnych w adaptacji miasta do zmian klimatu

Na podstawie publikacji "Warszawa z Kosmosu" zaprezentuję możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do analizy powierzchni miasta pod względem ciepła powierzchni, albedo, przepuszczalności powierzchni, trenów zieleni (tzw.: powierzchni biologicznie czynnej), zabudowy. W publikacji pokazano mapy sporządzone na podstawie zdjęć satelitarnych lub ich analizy.

👤 Dr Wojciech Szymalski - ekspert i analityk ochrony środowiska. Autor wielu analiz w zakresie zanieczyszczeń z transportu, emisji gazów cieplarnianych, adaptacji do zmiany klimatu oraz ocen oddziaływania na środowisko. Specjalista w tematyce polityki transportowej i klimatycznej oraz zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Doktor Nauk o Ziemi, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (2012). Od 2004 roku pracował w stowarzyszeniu Zielone Mazowsze, gdzie inicjował i prowadził liczne projekty w zakresie zrównoważonego transportu, w latach 2011-2013 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Od 2009 roku pracuje w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE). Zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną klimatu: w latach 2010-2014 koordynował projekt LIFE+ "Dobry klimat dla powiatów", a w latach 2014-2019 projekt LIFE_ADAPTCITY_PL, w ramach którego przygotowano Strategię Adaptacji Warszawy do zmiany klimatu. Od 2015 roku prezes Fundacji InE.

📢  Radarem w miasto

Satelitarne monitorowanie dynamicznie zmieniających się obszarów miejskich wymaga dostępu do danych pozyskiwanych z duża częstotliwością. Satelitarne zobrazowania optyczne które na co dzień spotykasz np. na portalu Google Maps nie zawsze mogą być pozyskane codziennie, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne w naszej szerokości geograficznej.

Dlatego też firma SATIM rozwija swoje usługi i produkty w oparciu o satelitarne zobrazowania radarowe. Na te zobrazowania, w porównaniu z tradycyjnymi optycznymi zdjęciami satelitarnymi, nie mają wpływu warunki pogodowe ani pora dnia / nocy i mogą one pokrywać Ziemię w 100% przez cały czas.

To właśnie ta cecha sprawia ze dane radarowe są bardzo atrakcyjne. Z wykorzystaniem tej technologii można doskonale monitorować różnego typu przemieszczenia terenu lub infrastruktury znajdującej się np. na terenie dotkniętym mym przez osuwiska, dzielność górniczą lub innym czynnikiem antropogenicznym.

W SATIM opracowaliśmy również oprogramowanie, które może automatycznie analizować obrazy SAR i uzyskiwać przejrzyste informacje o obiektach, takich jak pojazd, budynek, infrastruktura itp. Serdecznie zapraszam na krótką prezentację w której przybliżę Państwu możliwości wykorzystania danych radarowych w przestrzeni miejskiej.

👤   Mateusz Maślanka - Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Rynku SATIM Monitoring Satelitarny Sp. z o.o. - Z powodzeniem wdraża rozwiązania z zakresu wykorzystania satelitarnych danych radarowych. Swoimi kompetencjami wspiera działania dotyczące górnictwa, budownictwa, planowania przestrzennego, zarządzania miastem, modelowania 3D, leśnictwa oraz rolnictwa. Posiada bardzo duże doświadczenie związane z dystrybucją zobrazowań satelitarnych, a także aplikacji do przetwarzania danych LiDAR i GIS oraz wizualizacji kartograficznej. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego o specjalności Systemy Informacji Geograficznej.

📢  Prezentacja nr 2 - ogłosimy niebawem

👤 Prelegent nr 2 - ogłosimy niebawem

🌍  SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

"Monitoring miast z kosmosu" jest 26 wydarzeniem z serii spotkań SpaceHUB.

Zobacz również:

konferencje