Deorbitacja - jak rozwiązać problem kosmicznych śmieci?

24 Lutego 2021, 18:00-19:30 (środa)

Online,

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.

Brak wydarzenia o takim adresie

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Transmisja na żywo odbędzie się na:

Śmieci kosmiczne przestały być już zagadnieniem ignorowanym przez mniejszych i większych graczy sektora kosmicznego. Świadomość problemu jest coraz większa, a co za tym idzie prowadzone są coraz większe starania, aby rozwinąć technologie, które ten problem zminimalizują do zera. Takimi technologiami są różnego rodzaju mechanizmy wspomagające deorbitacje satelitów oraz ostatnich stopni rakiet. Okazuje się, że nad Wisłą rozwijane jest zaskakująco dużo takich technologii. Czyżby deorbitacja to była nasza specjalność w branży kosmicznej? Na kolejnym SpaceHUBie przyjrzymy się aż czterem takim technologiom.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Polsce, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się w całości online.

📢 Aktywna deorbitacja satelity za pomocą silnika rakietowego

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa skutecznie działa w zakresie rozwoju technologii napędowych przeznaczonych do deorbitacji. Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej rozwijany jest między innymi silnik na stały materiał pędny, przeznaczony do sprowadzania satelitów z orbity. Z powodzeniem opracowano materiał pędny niegenerujący cząstek stałych podczas pracy, a aktualnie trwają prace nad modelem inżynieryjnym samego silnika. Silnik posiadać będzie dedykowany system wektorowania ciągu, którego głównym zadaniem jest zapewnienie kontroli nad trajektorią lotu satelity, aby w razie potrzeby, poprawnie nakierować statek kosmiczny podczas manewru deorbitacji.

👤 Ewa Majewska - pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytucie Lotnictwa, w Zakładzie Technologii Kosmicznych. Zajmuje się tematem deorbitacji a w szczególności systemem wektorowania ciągu dla silnika na stały materiał pędny.

📢 Technologie robotyczne w serwisowaniu i deorbitacji satelitów

PIAP Space rozwija projekt wieloprzegubowego ramienia robotycznego na potrzeby przyszłych misji deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie. Jak wygląda harmonogram projektu i kiedy pierwszy europejski serwiser znajdzie się na orbicie? Opowiem o tym podczas mojej prezentacji.

👤 Monika Świech-Szczepańska - jest ekspertem z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w obszarze rozwoju biznesu w sektorach kosmicznym, lotniczym i obronnym. Ukończyła między innymi studia Executive Master of Business Administration w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Obecnie pracuje jako dyrektor do spraw rozwoju biznesu w PIAP Space - polskiej firmie oferującej rozwiązania z zakresu robotyki kosmicznej na rynku europejskim. 

📢  Żagiel deorbitacyjny - sukces czy porażka konceptu PW-Sat2?

PW-Sat 2 to nanosatelita studencki o rozmiarze 2U, stworzony przez zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Politechnice Warszawskiej. Jego głównym zadaniem było przetestowanie działania innowacyjnego żagla deorbitacyjnego, który w bardzo prosty i wydajny energetycznie sposób może pomóc zdeorbitować nieużywane satelity, które inaczej stałyby się śmieciami kosmicznymi. PW-Sat2 od ponad dwóch lat jest na orbicie i w ciągu najbliższych kilkunastu dni spłonie w atmosferze. Czy żagiel deorbitacyjny okazał się dobrym pomysłem? O tym dowiedzą się państwo podczas prezentacji.

👤  Dominik Roszkowski - wicekoordynator projektu PW-Sat2, w którym zajmował się się także finansami, dokumentacją, biurokracją i kontaktem z mediami. Obecnie programista aplikacji mobilnych. 

🌍  SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Kapitech oraz co-working Brain Embassy.

"Deorbitacja - jak rozwiązać problem kosmicznych śmieci?" jest 28 wydarzeniem z serii spotkań SpaceHUB.

Zobacz również:

konferencje