To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  IX WEEKEND Architektury w Gdyni //Spacer pt. SEN o NIEBOTYKACH

dostępnych: 0

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Spacer architektoniczny z prelekcją // SEN o NIEBOTYKACH

  • prowadzenie Arkadiusz Brzęczek
  • 9:00-11:30, start Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24
Opis:

Modernizm gdyński stanowi przykład starannie zaprojektowanej, spójnej estetycznie architektury miejskiej spod znaku funkcjonalizmu i awangardy lat 30. Warto także zwrócić uwagę na konsekwencję i przejrzystość urbanistyczną wpisywania kolejnych obiektów w rozwijający się organizm miasta i portu. Gdyni udało się uniknąć pokusy rywalizowania z technokratyczną megalomanią miast amerykańskich, a także skrajnym monumentalizmem, czy futurologią państw totalitarnych (Niemcy, Włochy, Związek Radziecki).

Niniejszy spacer będzie stanowił okazję do przyjrzenia się z bliska oraz z wysoka (wejścia na tarasy i dachy) układowi urbanistycznemu Gdyni (osie ulic 10 Lutego, Świętojańskiej i Starowiejskiej), a także pojawiające się w kilku miejscach rozwiązania, które odzwierciedlają, coraz śmielsze w II poł. lat 30, marzenia o własnych drapaczach chmur - "śnie o niebotykach" na miarę wielkich aspiracji II RP.

Prawdopodobnie, gdyby nie wybuch wojny, krajobraz architektoniczny Śródmieścia Gdyni już w latach 40. uległby znaczącej transformacji. Realizacja planowanych, imponujących wówczas dominant (np. Bazylika Morska, pomnik Zjednoczenia Ziem Polskich, czy wieże mieszkalne) zmieniłaby w sposób bezprecedensowy gdyński Sky-Line. Głównym przyczynkiem do snucia obecnych rozważań były plany, projekty oraz wizje dotyczące budowy tzw. Dzielnicy Reprezentacyjnej Gdyni, przygotowywane i konsultowane w okresie 1931-1938 przez zespół znakomitych architektów i urbanistów, w tym Jerzego Müllera, Stanisława Filipkowskiego, Stefana Rudolfa czy Stanisława Tołwińskiego

Zobacz również:

inne wydarzenia Gdynia