Spacer architektoniczny po Saskiej Kępie
24 Września 2024, 17:30 (Wtorek)
Stadion Narodowy, Warszawa
Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Od Sztafety do Zwycięzców. Opowieść zaczniemy przy pomniku biegaczy, później pójdziemy przez rondo Waszyngtona i ul. Estońską, Berezyńską, Gruzińską, Katowicką do Zwycięzców, po drodze omawiając najciekawsze przykłady saskokępskiego modernizmu.
Zbiórka pod Rzeźbą Sztafeta, przy wejściu (nr 3) na Stadion Narodowy od strony al. Poniatowskiego.
Spacer poprowadzi Jarosław Trybuś, współautor książki "SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy"
- Jarosław Trybuś - historyk sztuki, a także krytyk architektury, kurator wystaw oraz wykładowca akademicki. Jest autorem wielu publikacji, w tym między innymi książek Warszawa niezaistniała (2012) oraz Przewodnik po warszawskich blokowiskach (2011). Wspólnie z Grzegorzem Piątkiem współkuratorował wystawę Budynków życie po życiu, którą zaprezentowano w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji i uhonorowana prestiżową nagrodą Złotego Lwa w 2008 roku. Jest także współzałożycielem Fundacji Centrum Architektury. W latach 2012-2022 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Warszawy, a jednocześnie był kuratorem głównej wystawy zatytułowanej Rzeczy warszawskie, która miała swoją premierę w 2018 roku.
Spacery z Fundacją Centrum Architektury:
Seria spacerów, będąca częścią programu towarzyszącego Nagrodzie Architektonicznej Prezydenta Warszawy, jest jednym z kluczowych elementów promocji lokalnej architektury. Fundacja Centrum Architektury, która była nominowana w ostatniej edycji tego konkursu, otrzymała wyróżnienie właśnie za swoją serię ilustrowanych atlasów architektonicznych. Nominacja ta dodatkowo podkreśla wkład fundacji w rozwój wiedzy o warszawskiej architekturze. Dzięki temu wyróżnieniu oraz zaangażowaniu w program, fundacja podkreśla swoje znaczenie w promowaniu architektury i dziedzictwa Warszawy. Dodatkowo doceniono organizowane przy premierach tych atlasów oprowadzania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy.
Ilustrowane atlasy warszawskiej architektury, które stanowią zarówno podstawę, jak i pretekst do tych oprowadzań, to projekt autorstwa Magdaleny Piwowar. Atlasy te są wydawane przez Fundację Centrum Architektury nieprzerwanie od dwunastu lat, co podkreśla ich trwały wpływ na promocję warszawskiej architektury. Dotychczas w serii ukazały się takie tytuły jak SAS, ŻOL, MOK PN, OCH, POW, PRA, MUR, ŚRÓD PN, GRO, ŚRÓD PD, MOK PD.
Organizatorzy:
Miejsce
Warszawa