To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Dostęp do spotkania TEP
już niedostępne -
  dostęp do seminarium
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić Państwa na Seminarium TEP - debatę panelową (online) "Rynek pracy - szansa czy bariera dla rozwoju Gospodarki 4.0."

22 czerwca godz. 15.00-17.00. 

Panel będzie moderowany przez Panią dr Małgorzatę Krzysztoszek-Starczewską z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, członkinię TEP. 

W panelu wezmą udział:

  • Prezes Dominika Bettman, Siemens Polska 
  • dr Michał Rutkowski, Centrala Banku Światowego w Waszyngtonie
  • dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, SGH
  • Marcin Cichy,  Politechnika Łódzka
  • Robert Kowalski, ext Stanford Uni
  • Ścibor Łąpieś, Deloitte
  • Dr. hab. Iwona Karasek Wojciechowicz, Wydz. Prawa UJ
  • Piotr Lewandowski, Instytut Badań Strukturalnych


Seminarium jest organizowane w ramach zapoczątkowanego w roku 2018 projektu TEP: "Blockchain i Nowe Technologie". Potrzeba zorganizowania tego wydarzenia  związana jest z toczącą się od kilku lat dyskusją o tym, jak nowe technologie będą wpływać na rynek pracy. Niektórzy snują apokaliptyczne wizje utraty milionów miejsc pracy na świecie i wielkiego bezrobocia. Inni aż takich obaw nie mają, ale wskazują na zmiany, jakie robotyzacja, cyfryzacja, AI, IoT wprowadzą na rynku pracy, co także nie pozostanie bez wpływu na sytuację wielu gospodarstw domowych. Tymczasem doświadczenia rewolucji przemysłowych wskazują, że nowe technologie nie tylko nie skazują ludzi na bezrobocie, ale pozwalają na rozwój, zwiększają dobrobyt, ułatwiają życie. Potwierdza to rosnąca liczba ludności na świecie przy braku wzrostu bezrobocia. Doświadczenia wskazują także, że rozwoju technologicznego nie da się zatrzymać. Jeśli tak, to może warto inaczej postawić pytania przed którymi stoimy. Może nie należy koncentrować się na tym, jak wdrażać nowe technologie zachowując status quo rynku pracy, ale na tym, jak zmieniać rynek pracy, aby nie stał się barierą dla rozwoju Gospodarki 4.0. To rozwój daje bowiem szanse nie tylko na podniesienie naszego materialnego dobrobytu, ale także na efektywne wykorzystanie malejących zasobów, ograniczenie negatywnego wpływu naszej gospodarczej działalności na środowisko i klimat.

Zobacz również:

konferencje