Nowe życie. Spotkanie z Katarzyną Boni

23 Października 2021, 18:00 (Sobota)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Zarejestruj swój udział, aby mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniu.
Ilość miejsc jest ograniczona.
Zgłoszenie udziału

Zarejestruj swój udział, aby mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniu.
Ilość miejsc jest ograniczona.

już niedostępne -

Zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu "Nowe życie", podczas którego Juliusz Kurkiewicz wraz z Katarzyną Boni porozmawia, o tym czy śmierć to wielka nieobecna kultury zachodu ostatnich kilkudziesięciu lat. 

Tracąc prawo do umierania, tracąc ars moriendi, tracąc świadomość skończoności - straciliśmy poczucie zakorzenienia i naturalnego porządku rzeczy. Żyjąc w świecie nieśmiertelności tak naprawdę żyjemy w strachu. Nie chcemy do siebie dopuścić chaosu jakim jest życie, ani poczucia bezradności, żalu, żałoby, straty. A przecież to także część życia - jedna z najbardziej naturalnych, przydarzających się wszystkim nam. Coraz dotkliwiej odczuwamy brak rytuałów i symboli związanych ze śmiercią i żałobą. Te które znamy zanikły, wyczerpały się, stały się puste. Dlatego sięgamy po rytuały z innych kultur. Czy ukojenie w żałobie i akceptacja skończoności może przyjść ze Wschodu? 

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.


Katarzyna Boni pisze o stracie, traumie, żałobie i budowaniu nowych światów. Razem z Wojciechem Tochmanem napisała "Kontener" o życiu syryjskich uchodźców na jordańskiej pustyni. Jest autorką książki "Ganbare! Warsztaty umierania", która opisuje jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po potrójnej katastrofie z marca 2011 roku. Rok temu wydała "Auroville. Miasto z marzeń", książkę o budowie miasta, w którym ludzkość miała stać się lepszą wersją siebie. W Auroville spędziła prawie rok sprawdzając, co udało się zrobić przez 50 lat i jak zmieniły się marzenia. Prowadzi również warsztaty umierania, które skłaniają do refleksji nad życiem. www.katarzynaboni.com


"Nowe życie"

Słowo "nowe" użyte przez Dantego w tytule jego młodzieńczego tomu poetyckiego "Nowe życie" (La Vita Nuova) oznacza nie tylko "inne niż dotychczas", ale też "zaskakujące", "niespodziewane", nawet: "dziwaczne". Takie właśnie - z pewnością inne niż się spodziewamy - będzie nasze życie po pandemii. A raczej: po wyjściu przez naszą cywilizację z zapaści, dla której pandemia jest tylko metaforą. Aby dowiedzieć się, jak to "nowe życie" może wyglądać, zapraszam do rozmowy tych, których zbyt rzadko pytamy o radę i opinię - wybitnych myślicieli, humanistów, ludzi pióra. Tych, którzy na co dzień używają rozumu i wyobraźni, by pomóc nam określić kształt "nowego życia" w różnych jego aspektach - m.in. dotyczących podziału na ludzkie/nieludzkie, seksu, polityki czy religii.

Juliusz Kurkiewicz

Kurator cyklu

Zobacz również:

kultura i sztuka Dyskusja Spotkanie z autorem wydarzenia Sopot