To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bezpłatne wejście
już niedostępne -

EMBLA - STATEK KOBIET PŁYWAJĄCYCH DLA POKOJU 

Jesteśmy kilkoma kobietami z północno-zachodniego wybrzeża Norwegii, które zebrały się, aby przedyskutować poważną sytuację, która zaistniała we wcześniejszej Jugsławii w 1990 roku, w Europie, niedaleko naszego kraju. Jesteśmy matkami, babciami - widzimy przyszłość oczami naszych dzieci i wnuków. Musiałyśmy coś zrobić, ale co? Wtedy przyszedł nam do głowy pomysł zbudowania statku wikingów. Wykorzystać wcześniejszy okręt wojenny jako statek pasażerski niosący przesłanie pokoju dla świata. Zrobić to w sposób bardziej widoczny niż stojąc na mównicy i używając tylko słów. Kobiety chcą robić rzeczy w bardziej aktywny sposób.

Poprzez statek Embla staramy się również opowiedzieć o tym, jak ważną rolę pełniły kobiety wikingów: opiekowały się dziećmi, osobami starszymi i marynarzami, a także zajmowały się gospodarstwem, kiedy mężczyźni byli na wyprawach. Jak silne stały się kobiety dzięki temu. Chciałyśmy podzielić się z Wami naszym doświadczeniem, ideą, wspólnie wziąć "wiosło pokoju" i zabrać Was na chwilę do Norwegii.

Załoga: Brit, Helga, Marianne /Norwegia/ 

Więcej o Statku Embla O NORDIC TALKING FESTIVAL

Tematem przewodnim szóstej edycji jest "Kobieta" w kontekście historycznym i współczesnym. Wystąpienia zaproszonych gości zostaną ujęte w blokach tematycznych: Kobieta w sztuce, Kobieta w historii i folklorze, Kobieta w społeczeństwie, Kobieta w nauce i literaturze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać szeroki wymiar wybranego przez nas tematu, a także zachęcić do wymiany doświadczeń w tym zakresie i poszukać wątków wspólnych.

Oprócz spotkań, wykładów i dyskusji odbędą się warsztaty językowe z języka duńskiego, norweskiego i szwedzkiego, spotkania dla dzieci (poranek w sobotę i niedzielę), a także koncerty: piątek - Chór 441 "Song of the North" i w sobotę Lena Majewska z Janem Kłoczko "Humankind".

SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - zachęcamy jednak do rezerwacja darmowych wejściówek na poszczególne wydarzenia w celu zagwarantowania sobie miejsca.

___________

Organizatorzy i partnerzy

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja LuxSfera, a Partnerem Głównym - Miasto Gdynia.

Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, Trolltunga - szkoła języka norweskiego, Dalarna - szkoła języka szwedzkiego, Uniwersytet WSB Merito Gdynia i Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Patroni medialni: Moja Norwegia, Dzieje się, Ice Story, KulTur, Razem Norge, Lady Business Club, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Muzeum Herstorii Sztuki, Nordic Focus Festival, Polki na obczyźnie, Why Story, Zawsze Pomorze, Zew Północy, Zupełnie Inny Świat, Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Iceland news Polska.

Patroni honorowi: Prezydent Miasta Gdyni, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza. 

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia