PIERWSZE KOLEKCJE - wycieczka: Kamienica Hipolitów i Muzeum Książąt Czartoryskich

18 Lutego 2023, 11:00-14:00 (Sobota)

Kamienica Hipolitów, Kraków Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet dla jednej osoby

dostępnych: 8

już niedostępne 129,00 zł -

PIERWSZE KOLEKCJE - wycieczka: Kamienica Hipolitów i Muzeum Książąt Czartoryskich
w ramach KLUBU Miłośniczek i Kolekcjonerek Sztuki - STREFA KOLEKCJONOWANIA

Plan wycieczki PIERWSZE KOLEKCJE:
11:00 - spotykamy się pod Kamienicą Hipolitów, Plac Mariacki 3
11:00-12:00 - zwiedzamy Kamienicę Hipolitów
12:30-14:00 - zwiedzamy Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15
14:00-15:00 miło nam będzie usiąść i porozmawiać z Wami przy kawie :)

----- O WYCIECZCE: PIERWSZE KOLEKCJE

"Ekstra jestem kontenta z ruderów, jakie mi wybrałeś […] Co do rzeźby ja Cię prosiłabym o biust fauna albo o panterę […] Ale to mój kochany panie Adamie w razie jeśli nie będą nazbyt drogie."- pisała w 1800 roku do swojego przebywającego we Włoszech syna księżna Izabela Czartoryska, gromadząc swoją imponującą kolekcję starożytności. Małą kopię tej nieco wychudłej pantery możemy podziwiać dziś wśród tysięcy innych artefaktów w Muzeum Książąt Czartoryskich. Jedna z najważniejszych kolekcji muzealnych w Polsce tworzona była jako typowa dla końca XVIII wieku mieszanka przedmiotów historycznych z wybitnymi dziełami sztuki - domniemana czaszka Jana Kochanowskiego sąsiaduje z Damą z Łasiczką.

Sto lat później kolekcjonowaniem zajmują się nie tylko arystokraci. Powszechny dostęp do sztuki i szerokie możliwości podróżowania spowodowały, że prywatne kolekcje - tworzone przez mieszczan, urzędników, inteligencję - powstawały masowo. Przykładem takiego zbioru jest stworzony w Kamienicy Hipolitów Pokój Kolekcjonera. W niewielkim pokoju na piętrze z oryginalną renesansową polichromią zgromadzono obrazy, rzeźby i drobne przedmioty artystyczne odtwarzając istotę typowego Kunstkammer krakowskiego miłośnika sztuki.

Kamienica Hipolitów oraz Muzeum Książąt Czartoryskich będą celami pierwszej w Nowym Roku wycieczki Klubu Miłośniczek i Kolekcjonerek Sztuki STREFA KOLEKCJONOWANIA, którą poprowadzi Celina Bukowy - historyczka sztuki i licencjonowana przewodniczka po Krakowie. W cenie biletu: dwie wejściówki na wystawy dla jednej osoby oraz opieka przewodniczki.

Wycieczka jest związana z projektem NASZE HERSTORIE - cyklem spotkań pod znakiem biografii słynnych kolekcjonerek. To poszukiwanie inspiracji i punkt wyjścia do uniwersalnych rozważań wokół sztuki. Bohaterką lutowej wycieczki będzie Izabela Czartoryska - wielka kolekcjonerka - czyli kto? Do odpowiedzi dojdziemy wspólnie, rozmawiając o kobietach kolekcjonerkach, o narastających wokół sztuki mitach i wielkiej pasji.

  • W cenie biletu: dwie wejściówki na wystawy dla jednej osoby oraz opieka przewodniczki.
  • Liczba miejsc mocno ograniczona. Zainteresowane panie prosimy o możliwie szybką rezerwację miejsca.
  • Klub STREFA KOLEKCJONOWANIA funkcjonuje w ramach Fundacji Zona Art. Przychody z działalności Klubu przekazywane są w całości na realizację celów statutowych Fundacji Zona Art.

Zapraszają organizatorki: Gosia Błaszczyk & Ewa Pasternak

----- O KLUBIE:

STREFA KOLEKCJONOWANIA to klub dla kobiet, które chcą otaczać się sztuką. To pomysł, który rozwijał się w nas od dawna jako krąg miłośniczek i kolekcjonerek sztuki. Jeśli więc sztuka zajmuje ważne miejsce w Twoim życiu to dobrze trafiłaś. Jeśli pragniesz otaczać się sztuką i kiełkuje w Tobie myśl o jej kolekcjonowaniu - jeszcze lepiej. Choć samo kolekcjonowanie sztuki nie jest oczywiście warunkiem uczestnictwa.

W ramach KLUBU prowadzimy spotkania klubowe (raz w miesiącu, w Hotelu Indigo Krakow-Old Town) oraz wycieczki. To wydarzenia dla kobiet, które chciałyby rozwijać swoją pasję do sztuki lub dowiedzieć się więcej o rynku sztuki i możliwościach związanych z inwestowaniem w dzieła sztuki. Chcemy rozwijać z Wami estetyczną wrażliwość i być Waszymi łączniczkami ze światem sztuki, z artystkami i artystami. Chcemy pomóc Wam podążać za własnym gustem i estetycznymi fascynacjami. Chcemy też być Waszymi przewodniczkami po rynku sztuki, abyście mogły poczuć się na nim pewnie i aktywnie w nim uczestniczyć, dokonywać własnych wyborów - odkrywać w sobie Kolekcjonerki Sztuki.

Klub STREFA KOLEKCJONOWANIA funkcjonuje w ramach Fundacji Zona Art, ul. Poznańska 6/4, 30-012 Kraków | KRS: 0000417583 | NIP: 6762457273 | REGON: 12256908500000 Przychody z działalności klubu STREFA KOLEKCJONOWANIA przekazywane są w całości na realizację celów statutowych Fundacji Zona Art.

www.galeriastrefaa.pl | www.zonaart.org

Zobacz również:

kultura i sztuka Historia sztuki Klub biznesowy Miasto Muzeum Sztuka Wycieczki Wystawa Zwiedzanie z przewodnikiem wydarzenia Kraków