SACRUM PROFANUM 2019: STUDIE IN FORM

3 października 2019, 19:00 (czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Dostępne do Liczba
  Bezpłatna wejściówka
już niedostępne -

Reinhold Friedl jest już niemal stałym gościem festiwalu. Choć do tej pory był tu ze swym zespołem Zeitkratzer, to czas najwyższy poznać go w solowym wydaniu. To znakomity wykonawca, specjalizujący się w rozszerzonych technikach gry na fortepianie, w tym preparowanym i inside piano. Wspólnie przygotowaliśmy różnorodny program, w którym nie brakuje polskich wątków.

Z awangardy jest to przede wszystkim twórczość działającej w Stanach Zjednoczonych Lucii Dlugoszewski. Kompozytorki, której twórczość jest w naszym kraju zupełnie jeszcze nieznana. Dopiero po zeszłorocznych staraniach udało się doprowadzić do odnalezienia nut zmarłej w 2000 roku kompozytorki (wkrótce zostaną one również wydane). Dzięki temu w ramach Sacrum Profanum będzie można usłyszeć aż trzy jej kompozycje, w tym kompozycję na timbre piano w interpretacji Friedla.

Nie sposób nie wspomnieć tu o Studie in Form - wybitnej kompozycji Romana Haubenstocka-Ramatiego, Polaka o żydowskim rodowodzie, którego pionierskie działania na polu partytur graficznych wciąż wymagają promocji i rozgłosu. Solowa interpretacja Friedla będzie miała światową premierę na tegorocznym festiwalu, co wydaje się jeszcze bardziej imponujące, gdy spojrzeć na datę powstania partytury - 1954 rok. Koncert będzie hołdem złożonym kompozytorowi w setną rocznicę urodzin.

Ponadto The Spaces³ Laurie Schwartz oraz Mutanza Witolda Szalonka i An American Dream Mario Bertonciniego, które możemy znać ze świetnej płyty Friedla Mutanza, wydanej przez Bocian i Bôłt Records. Z tym drugim wydawnictwem współpracujemy w celu opublikowania nowych interpretacji Reinholda Friedla utworów fortepianowych Romana Haubenstocka-Ramatiego.PROGRAM


  • Roman Haubenstock-Ramati - Catch 2 (2 version) (1968) 5'
  • Laurie Schwartz - The Spaces³ (1996) 6' [premiera polska]
  • Ana-Maria Avram - Klavier Utopie na taśmę i fortepian (2017) 18' [premiera polska]
  • Mario Bertoncini - An American Dream (1974) 7'
  • Lucia Dlugoszewski - Early Floating^ (1961) 23' [premiera polska]
  • Roman Haubenstock-Ramati - Studie in Form (1954) 10' [premiera światowa]WYKONAWCY

  • Reinhold Friedl - fortepian preparowanyProjekt realizowany we współpracy z Bôłt Records.

^ Nuty pozyskane dzięki uprzejmej pomocy dr Libby Smigel i Biblioteki Kongresu oraz Katherine Duke i Erick Hawkins Dance Company. Licencja od Erick Hawkins Dance Foundation, Inc.

Zobacz również:

koncerty wydarzenia Kraków