
Zapraszamy wszystkich praktykujących coachów do wzięcia udziału w stacjonarnej superwizji grupowej, która odbędzie się w Lublinie, w dniu 15 grudnia 2023r. w godz. 16:30--19:30.
Wydarzenie to będzie wyjątkowe, ponieważ będzie można spotkać się bezpośrednio i doświadczyć inspirującej energii grupy, ale także będzie ono prowadzone przez dwie superwizorki Izby Coachingu, Grażynę Kucharską i Monikę Zubrzycką-Nowak.
Dzięki owocnej współpracy z UMCS w Lublinie w promowaniu coachingu o wysokich standardach, nasze spotkanie może odbyć się na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Czym jest superwizja?
Superwizja w coachingu to proces refleksyjnego uczenia się, rozwoju i samodoskonalenia coacha w bezpiecznej przestrzeni, atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania, przy wsparciu ze strony superwizora.
Superwizor to osoba doświadczona w prowadzeniu procesów coachingowych i superwizyjnych oraz prezentująca kompetencje coacha i superwizora.
Superwizja odbywa się poprzez interaktywną refleksję, konstruktywną informację zwrotną, dzielenie się ekspertyzą oraz stosowanie narzędzi z różnych obszarów rozwojowych.
Po co jest superwizja?
Superwizja jest jedną z najbardziej efektywnych metod wsparcia i rozwoju kompetencji w zawodach związanych z pomaganiem, w tym także w coachingu. Obszary wsparcia superwizyjnego mogą dotyczyć wielu aspektów funkcjonowania i pracy coacha.
Korzyści z superwizji:
- rozwój umiejętności coachingowych,
- poszerzenie repertuaru stosowanych technik i narzędzi coachingowych,
- pomoc w określeniu indywidualnego stylu pracy coachingowej,
- pomoc w zidentyfikowaniu głównych wyzwań i trudności, z którymi spotyka się coach,
- wypracowanie strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w relacji z klientami,
- wsparcie w lepszym rozumieniu wpływu wartości, przekonań i emocji coacha na jego efektywność w pracy coachingowej,
- analiza dylematów etycznych, z którymi spotyka się coach w swojej pracy.
Kto może uczestniczyć w superwizji?
- praktykujący coachowie;
- coachowie, którzy dopiero uczą się sztuki coachingu i poprzez uczestnictwo w superwizji chcą rozwijać swój warsztat coachingowy (prowadzą sesje coachingowe);
- coachowie, którzy chcą omówić swój konkretny przypadek pracy z klientem;
- coachowie, którzy poprzez uczestnictwo i słuchanie innych chcą rozwijać się sami.
Otrzymasz zaświadczenie
1. Zaświadczenie o udziale w superwizji grupowej, z podaniem czasu trwania (godziny zegarowe), dla uczestników, którzy nie poddawali superwizji swojej pracy w roli coacha (nie przedstawiali własnego przypadku).
2. Zaświadczenie o udziale w superwizji grupowej, z podaniem czasu trwania (godziny zegarowe) i poddaniu superwizji własnej pracy w roli coacha wraz z czasem trwania tej superwizji pracy własnej (godziny zegarowe).
więcej o definicjach superwizji: SYSTEM-AKREDYTACJI-IZBY-COACHINGU
Inwestycja w rozwój*.
- Coach, superwizor uczestniczący w superwizji grupowej: 100 zł
- Coach, superwizor akredytowany w IC 75 zł
- Coach absolwent akredytowanego przez IC programu dla coachów 75 zł
- Coach członek IC 75 zł
- COACH KTÓRY PIERWSZY RAZ DOŚWIADCZY SUPERWIZJI 50 zł.
* W przypadku rezygnacji z udziału wcześniej niż na tydzień przed dniem warsztatu zwracamy wpłatę z potrąceniem 10% (nie mniej niż 10 zł) opłaty manipulacyjnej. Przy rezygnacji mniej niż 7 dni przed warsztatem wpłata nie jest zwracana.
1. Superwizja jako złoty standard w zawodach pomocowych.
Superwizja towarzyszy coachingowi w Europie niemal od początku jego istnienia. Tak jak w innych zawodach polegających na budowaniu przymierza z klientem (psychoterapia, pomoc społeczna), przyjmuje się superwizję jako złoty standard w pracy profesjonalnej i jeden z obowiązkowych elementów doskonalenia zawodowego. Superwizja służy wspieraniu jakości relacji, utrzymywaniu użytecznych granic, doskonaleniu umiejętności coacha oraz rozwiązywaniu trudności przeżywanych w relacji z klientem i innymi interesariuszami procesu. Jest wyrazem troski o etykę zawodową i bezpieczeństwo klientów.
2. Funkcje superwizji w coachingu.
Superwizja służy doskonaleniu umiejętności, wzmacnianiu postawy coachingowej i rozumieniu roli. Służy omawianiu dylematów i trudności napotykanych przez coacha w codziennej pracy. Dostarcza także najnowszej wiedzy branżowej. Coach spotykając się z superwizorem regularnie uzyskuje informację zwrotną na temat swojego długofalowego rozwoju. Może doświadczyć na sobie nowych technik i narzędzi. Superwizor oferuje coachowi profesjonalne wsparcie oparte o relację poufności i zaufania, co wspiera coacha w stawianiu czoła wyzwaniom w pracy z klientami indywidualnymi i firmowymi.
3. Szczególna rola superwizji coachingu w trudnych czasach.
Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem "zmęczenia empatią" ("empathy fatigue"). Coach, który dużo słucha innych, powinien mieć przestrzeń, gdzie sam zostanie wysłuchany. Sesje superwizji to czas, w którym można oddać się bezpiecznie autorefleksji nad swoim doświadczeniem oraz uzyskać wsparcie ze strony bardziej doświadczonej osoby. Superwizja oznacza spotkanie w atmosferze życzliwego zrozumienia. Dzięki temu coach wzmacnia się i odświeża zasoby. Korzystanie z superwizji to troska o BHP coacha.
4. Superwizja w procesie akredytacji.
Izba Coachingu od początku swojego istnienia podkreśla rolę superwizji jako niezbędnego elementu pracy coacha. Coach, który regularnie poddaje swoją pracę superwizji, udowadnia tym, że troszczy się o dobro i bezpieczeństwo swoich klientów. Respektuje zasady etyczne stworzone dla ochrony klientów. Doskonali się. Korzystając z superwizji, coach sygnalizuje, że szanuje wymagania swojej branży oraz dba o jej wizerunek. Uzyskanie rekomendacji od superwizora akredytowanego to dowód na poddanie się ocenie branżowej i spełnianie wymagań kompetencyjnych i etycznych określonych przez Izbę Coachingu.
Akredytowany Coach i Superwizor Izby Coachingu.
Wykształcenie: mgr Uniwersytetu Warszawskiego
Doświadczenie zawodowe: od 2005 prowadzi szkołę coachingu, od 2014 zgodnie z programem akredytowanym przez Izbę Coachingu;
Działa jako coach od 2006, jako superwizor od 2012.
Tak mówi o sobie:
"Kontakt z drugim człowiekiem w dowolnych warunkach, czy to na coachingu, szkoleniu czy w kuluarach, jest dla mnie okazją, by wesprzeć go w pełniejszym rozumieniu mechanizmów rządzących funkcjonowaniem człowieka. Rozmowa z użyciem metafor w miejsce dosłownych opisów, patrzenie z niecodziennych perspektyw, wsłuchiwanie się w głębokie potrzeby serca, otwieranie na niestandardowe rozwiązania pozwalają przejść od kontrolowania życia na podążanie z jego nurtem i uświadomienia sobie skutecznej i pożądanej strategii".
Superwizja jest dla mnie stworzeniem przyjaznej coachowi (coachom) przestrzeni, w której może on bezpiecznie przyglądać się sobie, swoim reakcjom, działaniom, pragnieniom i osiągnięciom a także wątpliwościom, zawahaniom, rozczarowaniom w roli coacha. I poddawać je refleksji czyli uczyć się poszerzając rozumienie gry różnorodnych sił wpływających na człowieka, interakcję, proces coachingu. Oraz szukać nowego podejścia i odmiennych rozwiązań. Według mnie coaching jest takiej jakości, jaką świadomością operuje coach. I dlatego superwizja czyli tworzenie "super" wizji siebie w roli coacha skupionego na dobru klienta, jest każdorazowo skokiem na wyższy poziom rozumienia mechanizmów rządzących człowiekiem i jego życiową drogą. I wspiera go w stawaniu się coachem w stałym rozwoju, bo krańca możliwości twórczej interakcji nie ma.
Od 2006 roku, pod marką NANO Coaching, pracuje coachingowo z osobami indywidualnymi i zespołami. Od 2010 roku coaching zespołów poprzedza użyciem narzędzia Team DiagnosticTM Assessment (Team Coaching International), zorientowanym na zespół, jako całość.
Doświadczony menedżer i nauczyciel, twórca autorskich programów nauczania. Prowadzi szkolenia, warsztaty, projekty rozwoju osobistego, także mentoringowe, oraz doradztwo biznesowe. Regularnie realizuje superwizje indywidualne i grupowe dla coachów i superwizorów coachingu.
Od 2016 roku na studiach podyplomowych "Coaching i Mentoring" w UMCS uczy studentów profesjonalnego prowadzenia procesu coachingu - prowadzi 100 godzin zajęć "Proces coachingu" oraz, jako opiekun praktyk, daje studentom wsparcie superwizyjne i konsultacyjne.
Tak mówi o sobie:
"Chętnie pracuję z każdym człowiekiem, który potrzebuje wsparcia w dostrzeganiu szerszej perspektywy i nowych możliwości wyboru. Czerpię radość i energię w kontakcie z naturą i interakcji z drugim człowiekiem. Lubię ten moment, kiedy błysk w oku daje znać, że ktoś odkrył dla siebie coś ważnego. Interesuję się mechanizmami funkcjonowania człowieka i przyrody oraz przełożeniem sposobu, w jaki opisuje swój świat (lingwistyki) na jakość jego życia".
Zapisy wyłącznie przez portal Evenea, pobierz bilet i pokaż go na spotkaniu
Miejsce: Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Sala 201, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4, 20-031 Lublin
Organizator: Izba Coachingu Oddział Lubelski
Izba Coachingu Oddział Lubelski.
Adrianna Zacharska - Dyrektor Oddziału w Lublinie Izby Coachingu / [email protected], tel. 607 940 713
___________________
Jeśli chciałbyś/chciałabyś z wyprzedzeniem otrzymywać informację o wydarzeniach organizowanych przez Izbę Coachingu możesz zapisać się na newsletter.
Zajrzyj również na nasza stronę Izba Coachingu
Jak zostać członkiem Izby Coachingu?
Miejsce
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4, 20-031 Lublin