To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet normalny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 18,00 zł -
  Bilet ulgowy (emeryci, studenci, KDR, os. z niepełnosprawnością) / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 15,00 zł -

Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" zaprasza na wyjątkowy pokaz filmowy, który odbędzie się w uroczystość Świętego Józefa w Auli im. bł. Jerzego Popiełuszki na Warszawskich Bielanach.

O FILMIE:

Znakomicie zapowiadająca się skrzypaczka filharmonii i jej mąż, ambitny dziennikarz lokalnego radia, przechodzą kryzys małżeński. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika (Karolina Chapko) zaczyna interesować się bogatym biznesmenem (Radosław Pazura), a Robert (Rafał Zawierucha) nie radzi sobie z rozpadem rodziny.

Gdy dostaje od szefa zadanie opowiedzenia niecodziennych historii pielgrzymów przybywających do pobliskiego sanktuarium św. Józefa, twierdzących, że przydarzył im się cud, odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef?

"Opiekun" to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi.


TWÓRCY FILMU:

REŻYSERIA: Dariusz Regucki
SCENARIUSZ: Dariusz Regucki, Aleksandra Polewska, Bartosz Geisler
PRODUKCJA: Media Nobis, Rafael Film
KRAJ PRODUKCJI: Polska
ROK PRODUKCJI: 2023
GATUNEK: Film fabularny z elementami dokumentalnymi


KULT ŚW. JÓZEFA W POLSCE:

Święty Józef, wierny opiekun Maryi i Jezusa, otoczany jest czcią przez Kościół. Uznaje się go za wzór pokory, ciszy, wypełniania woli Bożej. Jest opiekunem wiernych, którzy proszą go o wstawiennictwo u Boga, a także patronem rodzin, małżeństw, ojców, a nawet... dobrej śmierci. Od 8 grudnia 1970 roku jest także patronem Kościoła. W Polsce św. Józef patronuje aż 264 kościołom.

W Kaliszu znajduje się jedno z nielicznych na świecie sanktuariów czczących św. Józefa, z obrazem ukoronowanym w 1796 roku. Cudowny wizerunek przedstawia Świętą Rodzinę. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z rozłożonymi ramionami oraz napis: "Idźcie do Józefa".

Kult św. Józefa w Kaliszu trwa nieprzerwanie od XVII wieku. Przez lata przybywało udokumentowanych łask i cudów otrzymanych za wstawiennictwem św. Józefa. Jego kult upowszechnił się nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Do popularnego kaliskiego sanktuarium bezustannie, coraz częściej i liczniej przybywają pielgrzymi, wypraszając u św. Józefa liczne łaski przed słynącym cudami obrazem. Kościół ten jest wyjątkowym miejscem składania dziękczynienia za wyświadczone łaski i cuda, a jednocześnie miejscem zawierzenia się opiekunowi Jezusa, który nie zawodzi.

Papież św. Jan Paweł II wskazywał współczesnemu światu na św. Józefa jako na niezawodny wzór i pomoc. "Potrzeba tego świadectwa oddania. Potrzeba go człowiekowi, często zagubionemu pośród fałszywych obietnic łatwego szczęścia. Potrzeba go w życiu rodzinnym, społecznym, kulturalnym, politycznym, aby wszyscy ludzie mogli w Synu Bożym odnaleźć źródło prawdziwej nadziei. Niech Święty Józef czczony w kaliskim sanktuarium stanie się dla nas wszystkich nauczycielem i duchowym przewodnikiem" - mówił św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Kaliszu w 1997 roku.

Pozwólmy się "zarazić" milczeniem Świętego Józefa! Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga - Benedykt XVI, rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 18 grudnia 2005

Zobacz również:

film Film Film fabularny wydarzenia Warszawa