Sytuacje awaryjne i niebezpieczne w lotnictwie ogólnym - jak w pojedynkę przetrwać kryzys w kokpicie
16 Lutego 2019, 09:30 (Sobota)

"Hope for the best, prepare for the worst", czyli miej nadzieję, że wszystko pójdzie jak najlepiej, ale przygotowuj się na najgorsze. Maksyma ta będzie motywem przewodnim seminarium, poświęconego postępowaniu w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych.
Ponieważ w szkoleniu pilotów GA bardzo mało miejsca poświęca się tym zagadnieniom, często ograniczając się tylko do ćwiczeń lądowania w terenie przygodnym, dlatego prowadzący dokonają przeglądu zagadnień, pozwalających na całościowe zrozumienie problemu, przemyślenie go i uniknięcie elementu całkowitego zaskoczenia.
Pierwsza część seminarium będzie dotyczyć specyficznych zagadnień związanych z funkcjonowaniem człowieka w warunkach zagrożenia życia. Wiedza ta pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć ewentualne własne reakcje i przygotowanie się do działania w takiej sytuacji. Dalej prowadzący zaproponują strategie i metody działania w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych, jakie zostały wypracowane we współczesnym szkoleniu lotniczym na świecie. Odrębna część seminarium będzie poświęcona omówieniu efektywnych metodom współpracy z służbami ruchu lotniczego w rozwiązywaniu takich problemów. Wreszcie prowadzący dokonają studiów przypadków z lotnictwa ogólnego, komunikacyjnego i wojskowego, ilustrujących w praktyce zagadnienia omawiane we wcześniejszych częściach.
Warsztat będzie prowadzony w formie dyskusji prowadzących z uczestnikami, uporządkowanej tematycznie prezentacją. Nie zabraknie licznych okazji do zadawania pytań i wymiany poglądów.
Seminarium w ramach cyklu "praktyka pilota GA" przeznaczony jest dla pilotów lotnictwa ogólnego. Problemy poruszane w jego trakcie są uniwersalne i dotyczą wszystkich, operujących lekkimi statkami powietrznymi w załodze jednoosobowej
Piotr Długiewicz, instruktor w lotnictwie ogólnym na samolotach technicznie zaawansowanych, m.in. jedyny w Europie instruktor fabryczny na samolocie Cirrus Vision Jet, jednosilnikowym odrzutowcu klasy personal jet. Ponadto Piotr Długiewicz, jest psychologiem lotniczym, zajmuje się problematyką czynnika ludzkiego w lotnictwie, a także jest autorem cyklu popularnych felietonów FL120, publikowanych w Przeglądzie Lotniczym, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa lotniczego oraz praktyki GA.
Rościsław Stepaniuk, przed dołączeniem do zespołu Aero Poznań, pilot wojskowy, instruktor na samolotach Mig-21 i F-16. W związku z istotną rolą Rościsława Stepaniuka w procesie wdrażania samolotu wielozadaniowego F-16, jako jeden z pierwszych Polaków odbył serię szkoleń według standardów US Airforce, jako pilot i instruktor, a następnie był współodpowiedzialny za ich wdrażanie w Polsce. W swojej karierze był m.in. dowódcą 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Obecnie swoje doświadczenia pożytkuje w Aero Poznań, przygotowując się do kluczowej roli w szkoleniu na samolocie Cirrus Vision Jet w Europie.
09:30 - 10:00 - Przyloty, rejestracja, kawa
10:00 - 11:30 - CZĘŚĆ I
Psychologia zagrożenia życia - czego pilot nie wie o samym sobie
11:30 - 11:45 - Przerwa kawowa I
11:45 - 13:15 - CZĘŚĆ II
Zarządzanie sytuacjami awaryjnymi i niebezpiecznymi.
13:15 - 13:45 - Przerwa lunchowa - snacki
13:45 - 15:15 - CZĘŚĆ III
Jak efektywnie korzystać z pomocy ATS
15:15 - 15:30 - Przerwa kawowa II
15:30 - 17:00 - CZĘŚĆ IV
Kryzysy, sukcesy i porażki. Analiza przypadków.
Seminarium będzie miało charakter interaktywny. W szczególności proponujemy przygotowanie pytań i zachęcamy do ich zadawania.
Aero Poznań to spółka z pokaźnym doświadczeniem, funkcjonującą od wielu lat jako certyfikowany ośrodek szkolenia lotniczego Platinum Cirrus Training Center. Obecnie, dzięki stałemu rozwojowi, prowadzi działalność treningową, serwisową, sprzedażową oraz eventową ściśle powiązaną z awiacją. Wyróżnikami firmy są niezachwiany profesjonalizm, doskonała jakość oraz indywidualne podejście do każdego z Klientów. Jest to możliwe, gdyż Aero Poznań zatrudnia najwyższej klasy fachowców, używa najlepszych samolotów oraz najnowocześniejszych symulatorów i narzędzi. Mając na uwadze powyższe, firma z dumą pozycjonuje się wśród najlepszych na świecie w swojej branży!
Prowadzone przez Aero Poznań certyfikowane centrum szkoleniowe Cirrus Platinum postrzegane jest jako jedno z najlepszych na świecie. Cieszy się ono renomą i uznaniem wśród pilotów z uwagi na różnorodność, jakość i zaawansowanie programów szkoleniowych. Aero Poznań Training Center to obecnie jedna z dwóch placówek na świecie pozwalająca na szkolenie pilotów, którzy zasiądą za sterami Cirrus SF50 Vision Jet - jedynego samolotu z napędem odrzutowym, do którego prowadzenia nie jest wymagana licencja pilota zawodowego.
Więcej informacji o naszym ośrodku znajdziesz na stronie internetowej: www.poznan.aero.
W przypadku pytań związanych z tematyką szkolenia, zachęcamy do kontaktu z Agatą:
Agata Zbyszewska-Brzykcy
[email protected]
Tel: +48 665 104 508
Wszelkie aktualności na temat seminarium znajdziesz także na dedykowanej stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/961849623998419/
Seminarium "Sytuacje awaryjne i niebezpieczne w lotnictwie ogólnym - jak w pojedynkę przetrwać kryzys w kokpicie" to drugie szkolenie z cyklu przeznaczonego dla pilotów GA. Zachęcamy do udziału również w pozostałych spotkaniach cyklu. Najbliższe odbędzie się już 17 listopada.
14.09.2018 - Loty IFR w praktyce pilota GA - dwa dostępne terminy!
17.11.2018 - Operacje lotnicze na lotniskach komunikacyjnych w praktyce pilota GA
16.02.2019 - Sytuacje awaryjne i niebezpieczne w lotnictwie ogólnym - jak w pojedynkę przetrwać kryzys w kokpicie
Miejsce
Bukowska 285, Poznań