To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  14.12.2019 - 11:00 - Od Arsenału do Powstania. Szlakiem walki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. [Spacer]

dostępnych: 18

już niedostępne 16,00 zł -

Akcja pod Arsenałem oraz akcja przeprowadzona cztery dni później w restauracji Europejska były według profesora Tomasza Strzembosza wydarzeniami przełomowymi w sposobie działań podejmowanych przez ramię zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. O ile chyba nie ma takiej osoby w Polsce, której hasło "Akcja pod Arsenałem" nic nie mówi, o tyle wiele akcji polskiego podziemia zostało nieco zapomnianych.

Zapraszamy Państwa na spacer od "Arsenału do Powstania" .

W trakcie spaceru przekonamy się jak realizowana była zapowiedź generała Grota Roweckiego zawarta w meldunku organizacyjnym numer 170 z 1 września 1942:

"Zwiększam stopniowo sabotaż do maksimum, nasilam coraz bardziej akty dywersyjne, na razie tytułem próby własnych sił i reakcji npla, zwiększam co miesiąc akcję likwidacyjną Polaków pracujących dla Gestapo, wkrótce rozszerzę ją na Niemców , przygotowuję akty represyjne na większą skalę i w kilku punktach równocześnie".

…...........................................
Do drzwi apteki nerwowo puka mężczyzna. Przez długą chwilę nikt nie reaguje, a gdy wreszcie uchyla się niewielkie okienko w drzwiach, szybko mówi po niemiecku:

- Mój szef ma straszne bóle. Trzeba mu dać lekarstwo. Mam tu receptę…

Język niemiecki uspokaja pracownika apteki. Wprawdzie jest Polakiem ale na drzwiach widnieje napis "Nur für Deutsche". Tylko dla Niemców.

Uchyla szerzej drzwi i wpuszcza mężczyznę do środka. Próbując odczytać treść recepty nie widzi, że ręka klienta znika w kieszeni marynarki… . Podnosi oczy dopiero, gdy czuje ucisk lufy pistoletu.

- Armia Krajowa - słyszy - Niech pan nie robi głupstw, bo nie chcę zabijać rodaka.
…...........................................

Tak zaczęła się jedna z ryzykownych akcji przeprowadzona przez działających w konspiracji polskich żołnierzy.

Mimo, że została przeprowadzona w miejscu codziennie mijanym przez tysiące mieszkańców i turystów mało kto o niej pamięta.

Niewiele osób wie, że zdarza im się przechodzić obok miejsca, w którym zginął architekt firmujący swoim nazwiskiem plan redukcji Warszawy, stolicy środkowoeuropejskiego państwa, do roli węzła komunikacyjnego zamieszkanego przez około sto tysięcy robotników pracujących pod nadzorem przedstawicieli rasy panów na chwałę III Rzeszy. Likwidacja Friedricha Pabsta nastąpiła jednak niejako przy okazji. Celem był inny funkcjonariusz niemieckiego aparatu terroru.

Tragiczną porażką zakończyła się natomiast przeprowadzona przez żołnierzy organizacji PLAN i "Pobudka" próba spalenia akt niemieckiego Urzędu Pracy w lutym 1943 roku. Skutecznie uderzono jednak w kwietniu wykonując wyrok na szefie Arbeitsamtu w dystrykcie warszawskim i szefie Arbeitsamtu w Warszawie Hoffmannie.

O tych akcjach usłyszycie Państwo podczas naszego spaceru. Odpowiemy również między innymi na takie pytania:

  • Gdzie i przy okazji jakiej akcji zginął architekt Friedrich Pabsta?
  • Dlaczego Krzysztof Kamil Baczyński znalazł się na placu Teatralnym gdy jego oddział przed godziną "W" koncentrował się na Woli?
  • Gdzie zlikwidowano dyrektora "Theater der Stadt Warschau" i jakie były tego konsekwencje?
  • Dlaczego nie udało się spalić archiwum Urzędu Pracy przy ulicy Kredytowej?
  • Jakie były niezwykłe dzieje miłości Powstańca któremu udało się przeżyć masakrę 103 kompani?
  • Dlaczego Agat musiał zmienić kryptonim na Pegaz?
  • Co podpalił Czesław Zadrożny?
  • Którą akcją dowodził Janusz Brochwicz Lewiński "Gryf"?
  • Jak brzmiało nazwisko doskonale ulokowanego w strukturach niemieckiej administracji agenta?
  • Gdzie zdobyto ponad 100 milionów złotych?

Spotykamy się 14.12.2019 (sobota) o godzinie 11:00 przed bramą główną Arsenału od strony ulicy Długiej. Spacer skończymy w rejonie placu Zamkowego.

Będziemy wędrować około dwóch godzin i pół godziny.  Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk

UWAGA !

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową (biuro@zwiedzajznami.com.pl) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Organizatorem jest firma *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy wydarzeń przez nas organizowanych dostępne są na stronie
www.zwiedzajznami.com.pl

Kontakt: Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105 e-mail: biuro@zwiedzajznami.com.pl
 

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa