To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  05.10.2019 - 15:30 - Szlakiem kawiarni literackich. [Spacer]

dostępnych: 20

już niedostępne 16,00 zł -

Dziś takich kawiarni już nie ma. Wprawdzie kawiarnianych lokali w Warszawie nie brakuje ale w żadnej dyskusji nie wiedzie Kaliope z Euterpe i Erato.

W kawiarniach wymieniano poglądy, debatowano o sztuce i literaturze, dowcipkowano, plotkowano i zawiązywano przyjaźnie oraz kontakty, które niejednokrotnie znacznie wzbogacały nie tylko życie kulturalne stolicy, ale i Polski.

Każda miała specyficzny klimat i inną gromadziła publiczność. Inną atmosferą oddychano przy kawiarnianym stoliku przed rokiem 1918, inną między wojnami a zupełnie inną w PRL.


(…) Julian Tuwim tak wspomina motywację zawziętych kawiarnianych bywalców: Józef Kramsztyk był tak zakamieniałym kawiarniarzem, że gdy wszystkie lokale gastronomiczne były zamknięte (w pierwsze święto Bożego Narodzenia i Wielkanocy), chodził do... apteki, siadał przed kontuarem i zamawiał wodę sodową z sokiem. Gdy mu tłumaczyłem, że wodę z sokiem można mieć w domu, Józio odpowiadał: "Nic nie rozumiesz. W domu się nie płaci!" Znałem i takich, których dobrze po północy trzeba było gwałtem z cukierni wypraszać. Wyszedł już właściciel, wyszli kelnerzy, kobiety sprzątały zaśmieconą salę, stawiały krzesła na stolikach, a on furt siedział przy stoliku, nie mogąc rozstać się ze "swoją" cukiernią. Bo to była j e g o cukiernia - jego drugi dom albo, powiedzmy, klub. (…).


Najsłynniejsza kawiarnia poetów "Pod Picadorem" powstała, gdy członkowie samozwańczego "triumwiratu dyktatury POEtariatu" - Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Jan Lechoń spotkali się z poetą-biznes- menem Tadeuszem Raabe, który barwnymi opowieściami z życia bohemy moskiewskiej zaraził młodych literatów koncepcją kawiarni literackiej.

Zapraszamy na spacer szlakiem literackich kawiarni Warszawy. Po drodze miniemy najważniejsze kawiarnie zapisane w historii polskiej literatury od czasów sprzed I Wojny Światowej do zmierzchu PRL-u. Zatrzymamy się przy kawiarni Miki, Picadorze, Małej Ziemiańskiej, PiWie, Czytelniku, SiMie i jeszcze kilku innych.

Po drodze "spotkamy" najwybitniejszych literatów działających w Warszawie.

Poszukamy odpowiedzi między innymi na takie pytania:

  • Kto i wobec kogo użył określenia "kawiarniani politycy"?
  • Kogo studenci oglądali przez szybę?
  • Gdzie dania podawały ziemianki?
  • W którym lokalu odbywały się pokazy mody?
  • W odniesieniu do której kawiarni funkcjonowało określenie "Cafe Snob"?
  • Gdzie generał Wieniawa porzuciła małą czarną na rzecz flaków posypanych cegłą?
  • Z czego Wieniawa tłumaczył się Lechoniowi?
  • W której kawiarni Żeromski nie potrafił odpowiedzieć na literackie pytanie?
  • Jak Fiszer Kanarka skonfundował?
  • Kto beształ mecenasa Kuśmidrowicza?
  • Na kogo czaił się z ołówkiem w ręku karykaturzysta ?
  • Gdzie obsługa kawiarni ubrana była w stroje górali z Podhala?
  • Od kogo Jan Himilsbach pożyczał stówkę do pierwszego?
  • Któremu literatowi studenci podarowali skarpetki?
  • Kto reprezentował humor rządowy?
  • Kogo Gomułka mianował "nowym" Sienkiewiczem?

Spotykamy się w sobotę, 05  października 2019, o godzinie 15:30, na placu Trzech Krzyży u wylotu ulicy Wiejskiej, przed pomnikiem Wincentego Witosa. Spacer kończymy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Będziemy wędrować około dwóch i pół godziny.

Terminy wszystkich wydarzeń dostępne pod linkiem: www.zwiedzajznami.com.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWCE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Organizatorem jest firma *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy wydarzeń przez nas organizowanych dostępne są na stronie
www.zwiedzajznami.com.pl


Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]


Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci





Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa