To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Warsztaty MEZEN - 19 maja Ambasada Kreatywności
już niedostępne -

Zapraszamy na niezwykłe warsztaty wschodniej ludowej sztuki Mezen z Lolitą! Mezen to technika rosyjska w swoich korzeniach, ale Ukraina i Rosja zawsze były powiązane jak siostry. 

Autorka już jako dziewczynka uczyłam się mezen w szkole. Chodziła do szkoły plastycznej i pokażę, na czym ona polega. Po ukończeniu warsztatu narysujesz kilka pierwszych prac w technice mezen.

Warsztaty odbędą się w 19 maja w Ambasadzie Kreatywności w Chrzanowie. Udział w warsztatach jest odpłatny: 50 zł osoba. Swój udział w warsztatach należy potwierdzić oraz opłacić gotówką w "Ambasadzie Kreatywności w Chrzanowie najpóźniej do 15 maja.

Czego nauczysz się na warsztatach? 

Będziemy dużo opowiadać o tej technice. To pomoże Ci zapamiętać, z jakich elementów składają się obrazki, co symbolizują. mezen jest jak pismo. Symbole są jak literki, które tworzą słowa, a słowa piszą opowieść. Mzen powstawało w czasie kiedy nie było jeszcze farb. Malowało się tym, co natura dała. A więc gliną, która dawała kolor czerwony oraz węglem - który ma kolor czarny. Jeśli był potrzebny kolor biały, wykorzystywano wapień. W warsztatach mezen korzystamy z dwóch kolorów: czerwonego i czarnego. To malarstwo bardzo proste. Ono odnosi się wprost do przyrody i życia. NIEBO, ZIEMIA I TO CO POMIĘDZY NIMI. To najkrótszy opis tematyki mezen. Tej techniki łatwo się nauczyć, kiedy poznamy symbole, czyli poszczególne elementy, które potem ze sobą łączymy w obrazek przenoszony na drewno, przedmioty użytkowe, czy kartonik

By pracować, potrzebujesz następujących rzeczy: czerwona i czarna farba akrylowa, papier do ćwiczenia elementów malarskich, pędzle w rozmiarach nr 1 oraz 5-8, jednorazowe talerze papierowe (niefoliowane i nieimpregnowane)Czego nie dostarczam, a co możesz zabrać ze sobą z domu: jeśli chcesz ozdobić drewniany przedmiot użytkowy (deskę do krojenia, łyżkę itd.), możesz to zrobić. Zadbaj o to, by powierzchnia zdobienia była wygładzona i nielakierowana. Mówię w języku ukraińskim i rosyjskim. .

Warsztaty poprowadzi: Lolita Igorivna-Wrzeczynska: Pochodząca z Kijowa artystka ludowa. Praktykuje rysunek w tradycyjnych technikach: ukraińkiej (Petrykivka) i wschodniej (Mezen). Nauczyła się ich w szkole plastycznej, istniejącej w Kijowie, jeszcze za czasów ZSRR. Związana jest ze szkołą w ekologiczną osadzie "Dolina Dzherel" we wsi Motyzhin, gdzie uczyła rysunku.Petrykivka pełna jest kolorowych kwiatów i ptaków. To tradycyjny styl dekoracyjny, uznany w 2012 roku przez Ministra Kultury Ukrainy za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W 2013 roku wpisano go na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nauk humanistycznych UNESCO. Rysunki w tej technice można odnaleźć na wielu przedmiotach użytkowych — dawnych i współczesnych, zwłaszcza tych, pochodzących z okolic wioski Petrykivka w rejonie Dniepropetrowska.Mezen to popularna w Ukrainie sztuka ludowa o wschodnich korzeniach. Szczególnie często praktykowana w rosyjskojęzycznej części Ukrainy. Charakterystyczne czerwone plamy, przecinają czarne linie, zamieniając abstrakcyjne formy w zwierzęta leśne, gospodarskie, czy powtarzające się wzory. W "Dolinie Dzherel" w Motyzhinie.Lolita planowała przetrwać Rosyjską agresję na Ukrainę. Gdy okazało się to niemożliwe, ruszyła do Polski.O swojej podróży na Śląsk Lolita pisze tak: "Dzięki trosce, życzliwości, serdeczności i wielkiemu wsparciu wszystkich Polaków, których poznaliśmy w tym trudnym czasie, żyjemy i mamy dach nad głową. Cieszę się ogromnie zainteresowaniem ukraińską sztuką i mam nadzieję, że nasze spotkanie przyniesie Wam wszystkim radość i satysfakcję kreatywnego działania".

Warsztaty odbędą się w 19 maja w Ambasadzie Kreatywności w Chrzanowie. Udział w warsztatach jest odpłatny: 50 zł osoba. Swój udział w warsztatach należy potwierdzić oraz opłacić gotówką w "Ambasadzie Kreatywności w Chrzanowie najpóźniej do 15 maja - dokonując wpłaty i rezerwacji za zajęcia u nas w lokalu przy ul. Świętokrzyskiej 4 w Chrzanowie. 

Zapraszamy

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia 32-500 Chrzanó