To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Sztuka Aktualizacja. Spacer architektoniczny
już niedostępne -

Zapraszamy na kolejny spacer architektoniczny w ramach 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.

Tym razem wraz z Fundacją Puszka przyjrzymy się sztuce dostępnej na placach, chodnikach czy murach Śródmieścia, czyli muralom, instalacjom, pomnikom, szablonom, vlepkom i innym znakom towarzyszącym nam na co dzień w mieście.

Spacer będzie okazją do poznania specyfiki warszawskiego krajobrazu w szerszym kontekście. Zastanowimy się wspólnie, jaka sztuka nas otacza, gdzie powstaje jej najwięcej, o czym opowiada, czy i jak współgra z miastem, i w końcu - czy można zauważyć jakieś prawidłowości lub momenty zwrotne w zasiedlaniu Warszawy sztuką.

Porozmawiamy również o wynikach prowadzonych przez Fundację badań, które podsumowane zostały w książce "Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?" (2023). Badanie opierało się na analizie udokumentowanych 1090 realizacji artystycznych: pomników, murali, instalacji, rzeźb i neonów z lat 1989-2023, a także zdarzeń: happeningów, performansów, akcji i innych wspólnotowych działań artystycznych z lat 2015-2023. Mamy więc materiał do dyskusji!

Na stronie Fundacji Puszka znajdziecie książkę do pobrania: "Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?".

Każda osoba biorąca udział w spacerze otrzyma mapę "Szlak wysokich ścian" - subiektywny spacerownik po warszawskich muralach.

Po sztuce w przestrzeni publicznej oprowadzą nas:

Aleksandra Litorowicz

Prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni, badaczka i kuratorka. Aktywnie angażuje się w inicjatywy związane z kulturą, sztuką i przestrzenią publiczną. Wykłada na prestiżowych uczelniach, takich jak School of Form oraz School of Ideas na Uniwersytecie SWPS. Uczy również na studiach miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej ASP w Warszawie. Dzięki temu dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi pokoleniami.

Jest twórczynią konkursu FUTUWAWA, który koncentruje się na przyszłości Warszawy. Prowadzi także liczne projekty badawcze i edukacyjne dotyczące miasta oraz sztuki w przestrzeni publicznej. Współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności SAS, gdzie promuje architekturę skierowaną na potrzeby społeczności.

Została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy. W 2021 roku otrzymała tytuł wybitnej absolwentki dwudziestopięciolecia Uniwersytetu SWPS. Jako członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy aktywnie wpływa na politykę kulturalną miasta. To podkreśla jej zaangażowanie w rozwój kultury i sztuki w Warszawie.

Monika Wróbel

Architektka, urbanistka oraz badaczka miejska, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przestrzenią publiczną, aktywnie angażuje się w rozwój miast. Jest wiceprezeską fundacji Skwer Sportów Miejskich, która wspiera tworzenie przyjaznych międzypokoleniowych przestrzeni miejskiej rekreacji. Organizacja ta jest oficjalnym partnerem inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus. Jako ekspertka wspiera również Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, pomagając w realizacji projektów, które dotyczą rozwoju przestrzeni publicznych.

Ukończyła doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie jej praca dotyczyła relacji między współczesną sztuką publiczną a przestrzenią miejską stolicy, za którą otrzymała główną nagrodę w III edycji konkursu Dyplomy dla Warszawy. Jest także członkinią rady doradczej międzynarodowego stowarzyszenia City Space Architecture, które zrzesza badaczy i praktyków przestrzeni publicznej.

Organizatorzy:

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa