Nordic Talking Festival 5 | Svensk språkkafé - Låt oss prata om vikingarnas historia | Kawiarenka językowa
29 Maja 2022, 13:30-15:00 (Niedziela)

Szwedzka kawiarenka językowa - zapraszamy! Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich; od tych którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka, aż do tych, którzy mówią już zupełnie biegle. Zapraszamy również miłośników norweskiego i duńskiego - sprawdźmy jak wiele łączy języki skandynawskie!
Motywem przewodnim tegorocznej kawiarenki będą wikingowie, kultura (staro)nordycka i podróżowanie - o wszystkim rozmawiać będziemy w języku szwedzkim - zapowiada Jakub Dzido, lektor języka szwedzkiego w szkole językowej Dalarna. Kawiarenka językowa to świetna okazja, by przełamać bariery językowe, odświeżyć słownictwo czy po prostu osłuchać się z językami nordyckimi. - Każdy może się wypowiedzieć, bez względu na poziom znajomości języka. Dużo ważniejsza od poprawności gramatycznej czy zasobu słownictwa jest tutaj sama próba podjęcia rozmowy oraz wzajemny wysiłek włożony w komunikację. I tego właśnie w kawiarence chcemy uczyć - swobody komunikacji! W tym roku w szwedzkiej kawiarence językowej Jakub Dzido rozmawiać będzie z gośćmi o wikingach - kiedyś na rajdach i dzisiaj w naszej popkulturze!
Po szwedzku o wikingach, historii, nordyckiej kulturze i podróżach po Skandynawii... - O wszystkim, co kojarzy się z Północą, będziemy rozmawiać w języku szwedzkim - zapowiada Jakub Dzido, lektor język szwedzkiego prowadzący festiwalową, szwedzką kawiarenkę językową.
Limit miejsc: 30 osób
* * *
O PROWADZĄCYCH
Jakub Dzido - lektor języka szwedzkiego; absolwent filologii szwedzkiej II stopnia na Krakowskim UJ. Interesuje się przekładem i literaturą fantastyczną; działacz - amator przy polskich eventach popularyzujących kulturę nordycką.
* * *
O FESTIWALU
Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.
W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.
Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!
Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl
* * *
Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.
* * *
Partnerzy
Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
Patroni honorowi:
Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.
Partnerzy medialni:
TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy
Miejsce
Zawiszy Czarnego 1, Gdynia