tech.3camp | Backend | 10 września 2019 | 18:00 | O4 Coworking
10 Września 2019, 18:00-21:00 (Wtorek)

Brak wydarzenia o takim adresie
Zapraszamy na 58. tech.3camp.
Tematem spotkania będzie Backend.
Jak zawsze po prelekcjach zapraszamy na piwo i pizzę.
Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja.
18:00 - 18:30 Sławomir Kowalski - CQRS, czyli jak tworzyć skalowalne projekty
CQRS to wzorzec projektowy, o którym ostatnio zrobiło sie głośno. Służy do rozdzielenia standardowego modelu systemu na strone zapisu i odczytu. Podczas prezentacji wyjaśnię, jak używać tego wzorca w swoich własnych projektach czy to start-apowych, hobbistycznych czy jakichkolwiek innych.
18:30 - 19:00 Marek Kustusz, Vector - Java w backendzie - dobra, zła i brzydka
Czy Java dobrze zniosła walkę z czasem i mnożącymi się frameworkami JS? Czy w świecie backendu dalej jest miejsce dla Javy? Korzystając z doświadczeń, postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania, wspierając się przy tym przykładami na dobrze i źle zaprojektowane rozwiązania.
19:00 - 19:10 - przerwa
19:10 - 19:40 Kuba Marchwicki - Synchronicznie czy asynchronicznie. Grząski grunt niezbyt skomplikowanych aplikacji webowych
Żyjemy w interesujących czasach. Ludzie mówią, że to jak dotychczas działały aplikacje webowe, to przeszłość. Przyszłość jest świetlana i asynchroniczna. Świetlana i oparta o pętle zdarzeń. Świetlana i reaktywna. Ludzie oceniają: to nie jest asynchroniczne, nie jest reaktywne, nie jest napisane w nodejs - to nie ma przyszłości. Jednak świat nie jest albo synchroniczny albo asynchroniczny. Nie jest czarno-biały. Jest szary, zamglony, grząski i pełen niespodzianek. Podczas tej prezentacji spróbujemy spenetrować niektóre z tych odcieni szarości.
W trakcie prezentacji spróbujemy wyrobić sobie zdanie czy "zrobienie wszystkiego reaktywnie" to na pewno taki dobry pomysł - przynajmniej w kontekście aplikacji webowych. Krytycznie spojrzymy na pełne spektrum podejść od synchronicznych servletów, po asynchroniczne, reaktywne aplikacje. Posiłkując się liczbami, metrykami, eksperymentami, przeanalizujemy proste i tradycyjne podejście do obsługi HTTP. Zobaczymy gdzie działa, a gdzie przestaje działać. Mając takie nieoptymalne i nieefektywne podejście za punkt wyjściowy - przeanalizujemy inne możliwości (pętla zdarzeń, reaktywność) nie tylko z punktu widzenia wydajności (oczywista perspektywa), ale także czytelności, utrzymywalności itp. Opierając się na typowych scenariuszach użycia, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy jest punkt od którego nudne, niehipsterskie technologie przestają mieć sens i z czystym sumieniem możemy dodać `import io.reactivex.*`.
19:40 - 20:10 Jakub Karkoszka, buildit@wipro digital - Spring Cloud - przegląd narzędzi
Spring Cloud to zestaw narzędzi i technologii (m.in. Config Server, Eureka, Zipkin, Zuul), które pomagają developerom w tworzeniu i utrzymywaniu aplikacji w architekturze mikroserwisów. W czasie prezentacji opowiemy o korzyściach płynących z zastosowania tych narzędzi oraz zademonstrujemy przykładowy projekt bazujący Spring Cloud.
20:10 - 20:40 Michał Michalczuk - Bootcampy okiem trenera i developera
Jeśli to czytasz to znaczy, że jesteś jakkolwiek powiązany z branżą IT i w dużym uproszczeniu twoja opinia na temat bootcampów jest jedną z poniższych:
* widzę wartość w ludziach z bootcampów, szybko można ich wrzucić do projektu. Jak ktoś jest dobry to i tak sobie poradzi
* to bezsensowne, ludzie po bootcampach są złymi pracownikami, nie mają podstaw jakie gwarantują studia
* sam jesteś absolwentem bootcamp'u lub samoukiem i Ci się udało (wybierasz się na tą konferencję, więc zakładam, że pracujesz w branży)
Ponad 3 lata pracuję jako trener na bootcamp'ach w Gdańsku, miałem też okazję rekrutować ludzi po bootcamp'ach oraz z nimi pracować.
Chciałbym podzielić się z wami przemyśleniami oraz pewnymi statystykami o bootcamp'ach, ich formie, absolwentach - pokazać, że nie wszystko złoto co się świeci i jak gdzie są cienie i blaski tego systemu. Ważny disclaimer: Na prezentacji przedstawiam moją opinię, nie firm z którymi współpracuję. Jeszcze jeden disclaimer: Mam nadzieję, że będąc w "środku" wciąć mogę oceniać obiektywnie.
PRELEGENCI
Sławomir Kowalski
Start-apowiec oraz programista, którego głównym obszarem zainteresowań są wzorce projektowe, praktyki pisania czystego kodu, DDD, TDD oraz BDD. Na codzień rozwija własny startup divteractive oraz wspólpracuje z firmą Erricson w rozwijaniu narzędzi do monitorowania użytkowników urządzeń mobilnych oraz ogólnie mówiąc telekomunikacji.
Marek Kustusz
Programista Java z ponad 6-letnim doświadczeniem, z przerwami na bycie full stack developerem i team leaderem. Na przestrzeni lat, pracował z klientami różnych branż - od opieki zdrowotnej, przez ubezpieczenia, aż po bankowość i telemetrię. Prywatnie, fan motocykli i nowych technologii w życiu codziennym.
Kuba Marchwicki
Programista od kilkunastu lat, architekt od kilku, analityk czasami, konsultant jak trzeba, manager z wyboru, trener z zamiłowania, wannabe entrepreneur z marzeń, lider Java User Group w Gdańsku. Jest spora szansa, że nic z tego nie robię dobrze, ale próbuje... i wyciąga wnioski z porażek. Złośliwi mówią, że nie umie programować, ale miewa niezłe pomysły. Z braku wrażeń inicjator konferencji Segfault oraz entuzjasta pracy zdalnej.
Jakub Karkoszka
Software Developer / Tech Lead z 9-letnim stażem. Pierwsze lata programował w PHP, a ostatnie 6 lat głównie w Java. W ciągu dotychczasowej kariery pracował przy rozwoju oprogramowania w branży eCommerce, edukacyjnej oraz finansowej. Aktualnie Java Developer w Buildit@WiproDigital. Entuzjasta podejścia Continuous Integration / Continuous Delivery w procesie produkcji software'u.
Michał Michalczuk
Full-Stack Software Developer, trener IT w infoShare Academy, ad-hoc scrum master i team leader, okazjonalnie prelegent. Fan i promotor TypeScript. Na froncie najczęściej pracuje z Angular'em, ale dzielnie eksploruje inne frameworki. Na tyłach preferuje C# i ASP.NET lub Node.js, ale pracował w różnych językach i technologiach - od Pythona i Django, przez WPF i Silverlight, Visual Basic czy PHP. Uwielbia dzielić się wiedzą, szerzyć dobre praktyki oraz rozwiązywać problemy. https://michalczukm.xyz
Sponsorem cyklu tech.3camp jest Intel
Sponsorzy wspierający:
LPP Finastra Alior Bank GetResponse buildit@wipro digital Vector
Miejsce
al. Grunwaldzka 472B, Gdańsk