TechFirst Olsztyn #6

3 Października 2022, 18:00 (Poniedziałek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  TechFirst Olsztyn 6
już niedostępne -

TechFirst Olsztyn #6

TechFirst to techniczne spotkania o programowaniu, które pomagają budować szeroki punkt widzenia w szybko zmieniającym się świecie technologii. Zaproszeni goście dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, przemyśleniami, jak również obserwacjami dot. różnych języków programowania, framework-ów, narzędzi oraz realizowanych projektów.

- 03.10.2022 (poniedziałek) godz.18.00 widzimy się w Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1 ( Google Maps)

- Spotkanie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc ograniczona (50).

- Po spotkaniu zapraszamy na piwo z Browaru Kormoran i pizzę!

Rozwiązałeś wkurzający problem, piszesz w niszowym języku lub przetestowałeś ciekawe narzędzie i chcesz się tym podzielić w kilkuminutowej prezentacji? Zapraszamy :) Napisz do Pawła na [email protected]

Sponsorem głównym spotkań jest Programiści Sp.z o.o.

PartnerzyCaruma i Kuźnia Społeczna

TechFirst #5 - 03.10.2022 (poniedziałek) - godzina 18:00 - Kuźnia Społeczna, ul. Kotańskiego 1 ( Google Maps)

Agenda:

17:30 - Rejestracja

18:00 - Przywitanie 

18:05 - Start prezentacji

1. "Wstawianie setek tysięcy wierszy na sekundę i odpytywanie petabajtów danych - jak analityczne bazy wykorzystują drzewa LSM." - Paweł Szczur (Oxla - analytical database)

Opis prezentacji: Jak nowoczesne produkty bazodanowe osiągają przepustowości wstawiania nowych danych rzędu setek tysięcy czy milionów wierszy, pozwalając odpytywać od razu po wstawieniu, a jednocześnie nie wpływając na nią? O drzewach LSM i innych "magicznych" trikach.

Prelegent: Programista, przedsiębiorca. Od 12 lat tworzy zawodowo oprogramowanie. Widział 5G (Nokia) i kod Google, wie co nieco o ogłoszeniach nieruchomości (OLX/OtoDom), a obecnie mocno skupiony na przechowywaniu danych analitycznych w startupie: Oxla - analytical database.2. Azure Data Factory - podstawowe podejście do ażurowego ETL'a - Marcin Stefanko (DOZ IT)

Opis prezentacji:

ELT nie jedno ma imię. Podczas krótkiej prezentacji przedstawię nie tylko samo narzędzie jakim jest Azure Data Factory,
ale także omówię kilka usecase'ów takich jak:
- pobieranie danych ze streamu i zapisywanie ich w bazie danych
- pobieranie plików z ftp, przetwarzanie ich, wysyłka maila z pobranymi danymi
- pobieranie danych z bazy mysql, przetworzenie ich za pomocą pythona, umieszczenie na datalake danych w postaci pliku .parquet
itp


Prelegent: Database Administrator od 2lat. Pasjonat nowinek technologicznych, modelarstwa, obróbki wideo i fanatyk pakietu Adobe Creative Cloud.


3. Jak pisać pythonowy kod, czyli Pythonic Way - Marek Melzacki (STX Next)

Opis prelekcji: 

Można pisać kod w Pythonie, ale nie koniecznie pisać kodu w stylu pythonowym."Tak się nie pisze w tym języku! Widać, że piszesz w języku Y." Jeżeli pamiętasz taką lub podobną sytuację to super! Dokładnie o tych kwestiach będzie ta prezentacja.Skupimy się nad tym jak pisać czysty i czytelny kod w Pythonie. Jak wykorzystywać to co Python ma najlepsze, aby ułatwić sobie życie i innym. Nie zabraknie praktycznych przykładów!

Prelegent: Programista, miłośnik i ewangelista Pythona. W projektach często łączył światy data science, machine learning i web development, tak aby wszystko współgrało, jak dobrze naoliwiona maszyna. Po godzinach zapalony słuchacz podcastów i wieczny uczeń. Cały czas rozwija się, żeby móc lepiej rozwijać innych.


20:00 - Piwo&Pizza

Sponsor główny:

Programiści Sp. z o.o.Wspierają nas również:


Kuźnia Społeczna

Zobacz również:

konferencje wydarzenia Olsztyn