ZDIGITALIZUJ PISMO I STWÓRZ WŁASNY FONT!

29 Października 2022, 10:00-15:00 (Sobota)

Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Udział w warsztatach _ZDIGITALIZUJ PISMO I STWÓRZ WŁASNY FONT! _ZDIGITALIZUJ PISMO I STWÓRZ WŁASNY FONT!

Udział w warsztatach _ZDIGITALIZUJ PISMO I STWÓRZ WŁASNY FONT!

już niedostępne -

_ZDIGITALIZUJ PISMO I STWÓRZ WŁASNY FONT!

Kaligrafia XXI wieku

Marzy Ci się zdigitalizowanie własnego pisma? A może chcesz zdigitalizować krój z archiwalnych materiałów? Nie ma problemu! Potrzebna będzie karta papieru lub materiały źródłowe, które chcesz wykorzystać, kilka programów i odrobina zapału.

Zajęcia są inspirowane XVIII wiecznym rękopisem - wyjątkowym dziennikiem z podróży zapisanym w przepięknym neogotyku ... 

Pliki do pobrania:
https://drive.google.com/drive/folders/1l3bVCxcdodwQSQw7LrQAdUyR78vNMwNz?usp=sharing

Plan warsztatów:

 • Szkicowanie kroju za pomocą kartki i przyrządów do pisania lub/i wykorzystanie materiałów archiwalnych
 • Wybranie docelowego zestawu liter do digitalizacji
 • Praca przy użyciu komputera w programie do grafiki wektorowej, np:
  Inkscape
  Affinity Designer
  Adobe Illustrator
 • Stworzenie wektorowych kształtów liter w programie BIRDFONT, służącego do niekomercyjnego projektowania i edycji fontów (licencja freeware).
 • Wyeksportowanie pliku w niezbędnym formacie, aby można go potem edytować w dowolnym programie do edycji krojów pisma.
 • Niesamowita radość i satysfakcja z faktu, iż zrobiło się swój własny font :)

Aby wziąć udział w warsztatach nie musisz znać się na typografii czy być senior graphic designerem, wystarczy podstawa obsługi programów graficznych. Fajnie jakby przed naszym spotkaniem na komputerze, na którym będziecie pracowali podczas warsztatów, było już zainstalowane oprogramowanie do grafiki wektorowej oraz aplikacja do tworzenia i edycji fontów.

Końcowym efektem warsztatów będzie swój własny krój pisma, który możesz używać w dowolnym edytorze tekstu, np. MS WORD po wcześniejszym zainstalowaniu go na komputerze. 

Warsztat poprowadzi:

Agnieszka Kotowska

Projektantka graficzna. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, typografią oraz projektami kreatywnymi. Z wykształcenia architektka krajobrazu i absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Projektowanie Graficzne w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aktualnie studentka projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ukończyła Jagielloński Kurs Typografii oraz gdańską "Sztukę Projektowania". Swoje doświadczenie zdobywała w wielu firmach i agencjach reklamowych, pracowała m.in. w Tofu Studio. Obecnie prowadzi swoje studio graficzne: Typowy Kot. Jej prace opierają się głównie na liternictwie, z którym dużo eksperymentuje zarówno cyfrowo oraz analogowo. Interesuje się typografią, interaktywnymi rozwiązaniami w brandingu oraz set designem. Ostatnio również animacją i processingiem. Za swoją pracę z drukiem 3d i rzemieślniczym wytwarzaniem elementów scenografii do projektu "36 dni typografii", otrzymała wyróżnienie w konkursach: Projekt Roku STGU 2018/2019 w kategorii Świeża Krew, oraz Polish Graphic Design Awards 2018, w kategorii kroje pism. Talent Olsztyna 2017, w kategorii: projektowanie graficzne.

REGULAMIN:

1. Organizatorem warsztatów jest Instytut Kultury Miejskiej (instytucja szkoleniowa wpisana do RIS pod nr 2.22/00146/2021).

2. Warsztaty odbędą się w dn. 29. października 2022 w g. 10-15.

3. Warsztaty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

4. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

5. Liczba uczestników jest ograniczona i wynosi 20 os.

6. Zapisy na warsztaty odbywają się wyłącznie poprzez system evenea i trwają od 18. października do 29 października lub do wyczerpania miejsc.

7. Warsztaty nie będą nagrywane ani transmitowane online.

8. Uczestnik wyraża zgodę na rejestrację wizerunku (relację foto/video) i wykorzystanie go w celach promocyjnych przez Organizatora.

9. Akceptacja niniejszego regulaminu jest niezbędna do udziału w szkoleniu.

10. Zapisanie się na warsztaty jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO) informujemy, że:1. Administratorem danych osobowych wskazanych powyżej oraz dotyczących pomiaru temperatury ciała jest Instytut Kultury Miejskiej2. Kontakt do Inspektora Ochrony Danych z ramienia IKM: [email protected]. Przetwarzanie Państwa danych osobowych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratorów oraz ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego z uwagi na istniejący stan zagrożenia epidemiologicznego. 4.4. Administrator przetwarzają dane na podstawie art. 6 ust. 1 lit a), art. 6 ust. 1 lit. f) oraz art. 9 ust. 2 lit. i) RODO w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora danych przez okres 14 dni, po tym okresie podlegają zniszczeniu.6. Pani/Pana dane nie będą udostępniane innym podmiotom, z wyjątkiem Organizatora Wydarzenia, czyli Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.7. W sytuacji wystąpienia objawów chorobowych Pani/Pana dane osobowe ww. zostaną udostępnione GIS oraz właściwym ze względu na miejsce zamieszkania stacjom sanitarno-epidemiologicznym.8. Pani/Pana dane nie podlegają przetwarzaniu w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.9. W granicach określonych przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO, posiada Pani/Pan prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, a także żądania zaprzestania przetwarzania danych, pod warunkiem, że są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane oraz że obowiązek ich przetwarzania nie wynika z obowiązujących przepisów.10. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu danych osobowych przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych.11. Pozyskanie ww. danych osobowych, wynika z wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego wydanych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Zbieranie ich jest niezbędne dla ułatwienia służbom sanitarnym dochodzenia epidemiologicznego na wypadek wystąpienia sytuacji, że osoba zakażona, pomimo stosowanych środków ochrony i zabezpieczeń, brała udział w danym wydarzeniu artystycznym

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Gdańsk