22.09.2019 - 15:30 - Utracone perły architektury. [Spacer]

22 Września 2019, 15:30-18:00 (Niedziela)

Centralna Biblioteka Rolnicza, Warszawa Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
CENA BILETU ZAWIERA KOSZT WSTĘPU DO PARKU MINIATUR WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO. 22.09.2019 - 15:30 - Utracone perły architektury. [Spacer]

CENA BILETU ZAWIERA KOSZT WSTĘPU DO PARKU MINIATUR WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

dostępnych: 12

już niedostępne 28,00 zł -

Warszawa należy do miast szczególnie ciężko doświadczonych podczas II Wojny Światowej. Działalność Biura Odbudowy Stolicy do dziś budzi żywe emocje a wiele obiektów o szczególnych walorach architektonicznych lub wyjątkowym znaczeniu historycznym pominięto w czasie odbudowy stolicy Polski.


Część jednak zniknęła z panoramy miasta na długo przez II Wojną Światową. Nie zobaczymy już Wielkiego Salonu, Pałacu Karasia, Soboru Aleksandra Newskiego czy Kuźni Saskich. Z różnych powodów musiały odejść w niebyt.


Dzięki wysiłkowi zapalonych miłośników przeszłości, w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego w skali 1:25 odtworzono budynki, których dzisiaj już nie zobaczymy.


Są to WIERNE ODTWORZENIA - patrząc na miniaturę możemy mieć pewność, że budynek właśnie tak wyglądał

w pewnym okresie swego istnienia. Właśnie takie miał okna, ta pęknięta płyta chodnikowa znajdowała się przed wejściem, ściana boczna właśnie w ten sposób była zarysowana, a figurka na balkonie kamienicy Granzowa przypomina jej właściciela.

Zapraszamy Państwa na spacer szlakiem nieistniejących pereł architektury


Najpierw zwiedzimy, znajdujący się na dziedzińcu Biblioteki Rolniczej, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego a później ruszymy w teren by ze starymi pocztówkami w ręku szukać śladów tego, co nie istnieje.


W Parku Miniatur zobaczymy:

  • Pałac Saski z 1842 r. według stanu z roku 1938.
  • Budowle Ogrodu Saskiego z pierwszej poł. XVIII w. Wielki Salon i Żelazna Brama, stan z roku 1763.
  • Pałac Kronenberga z roku 1871, stan z pierwszych lat po ukończeniu.
  • Rezydencjonalna z roku 1880, stan z końca XIX w.
  • Giełda Warszawska w postaci nadanej w 1877 r., wg. stanu z końca XIX w.
  • Gościnny Dwór z roku 1841, stan ok. 1870 r.
  • Pałac Karasia z roku 1775 wg stanu po ukończeniu.
  • Pałac Lubomirskich z XVIII w. w postaci po powojennej odbudowie i w trakcie przesuwania na nowe miejsce w roku 1970.
  • Teatr Letni w Ogrodzie Saskim z roku 1871, stan z końca XIX w.


Podczas spaceru odnajdziemy miejsca w których budynki były wzniesione. Popatrzymy również na miejsca, gdzie stały budowle nieodtworzone w Parku Miniatur - Kamienica Beyera, Kuźnie Saskie, Sobór Aleksandra Newskiego, Oranżeria w Ogrodzie Saskim, północna pierzeja placu Saskiego, Pałac Brühla. Zobaczymy, gdzie były prywatne miasteczka Bielino i Wielopole.


Przy okazji znajdziemy również ślad tego, co nie powstało - wielkiego Łuku Triumfalnego do wybudowania którego było bardzo ale to bardzo blisko. Na przeszkodzie stanęły jednak dziejowe zawirowania.

W trakcie spaceru będzie można wziąć do ręki oryginalne pocztówki z początku XX wieku i zachwycić się nie tylko obrazem ale również piękną sztuką kaligrafii jaką zmuszeni byli posiąść w szkołach nasi przodkowie.


Spotykamy się w niedzielę, 22 września 2019, o godzinie 15:30, na Krakowskim Przedmieściu 66 obok figury Matki Boskiej Passawskiej widocznej na zdjęciu obok.

Będziemy wędrować około dwóch i pół godziny.

Terminy wszystkich wydarzeń dostępne pod linkiem: www.zwiedzajznami.com.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


UWAGA !

Cena biletu na spacer zawiera również koszt wstępu do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.


PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Organizatorem jest firma *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy wydarzeń przez nas organizowanych dostępne są na stronie
www.zwiedzajznami.com.pl


Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]


Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci






Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Warszawa