22.09.2019 - 15:30 - Utracone perły architektury. [Spacer]
22 Września 2019, 15:30-18:00 (Niedziela)
Centralna Biblioteka Rolnicza, Warszawa Zobacz na mapie
Warszawa należy do miast szczególnie ciężko doświadczonych podczas II Wojny Światowej. Działalność Biura Odbudowy Stolicy do dziś budzi żywe emocje a wiele obiektów o szczególnych walorach architektonicznych lub wyjątkowym znaczeniu historycznym pominięto w czasie odbudowy stolicy Polski.
Część jednak zniknęła z panoramy miasta na długo przez II Wojną Światową. Nie zobaczymy już Wielkiego Salonu, Pałacu Karasia, Soboru Aleksandra Newskiego czy Kuźni Saskich. Z różnych powodów musiały odejść w niebyt.
Dzięki wysiłkowi zapalonych miłośników przeszłości, w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego w skali 1:25 odtworzono budynki, których dzisiaj już nie zobaczymy.
Są to WIERNE ODTWORZENIA - patrząc na miniaturę możemy mieć pewność, że budynek właśnie tak wyglądał
w pewnym okresie swego istnienia. Właśnie takie miał okna, ta pęknięta płyta chodnikowa znajdowała się przed wejściem, ściana boczna właśnie w ten sposób była zarysowana, a figurka na balkonie kamienicy Granzowa przypomina jej właściciela.
Zapraszamy Państwa na spacer szlakiem nieistniejących pereł architektury
Najpierw zwiedzimy, znajdujący się na dziedzińcu Biblioteki Rolniczej, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego a później ruszymy w teren by ze starymi pocztówkami w ręku szukać śladów tego, co nie istnieje.
W Parku Miniatur zobaczymy:
- Pałac Saski z 1842 r. według stanu z roku 1938.
- Budowle Ogrodu Saskiego z pierwszej poł. XVIII w. Wielki Salon i Żelazna Brama, stan z roku 1763.
- Pałac Kronenberga z roku 1871, stan z pierwszych lat po ukończeniu.
- Rezydencjonalna z roku 1880, stan z końca XIX w.
- Giełda Warszawska w postaci nadanej w 1877 r., wg. stanu z końca XIX w.
- Gościnny Dwór z roku 1841, stan ok. 1870 r.
- Pałac Karasia z roku 1775 wg stanu po ukończeniu.
- Pałac Lubomirskich z XVIII w. w postaci po powojennej odbudowie i w trakcie przesuwania na nowe miejsce w roku 1970.
- Teatr Letni w Ogrodzie Saskim z roku 1871, stan z końca XIX w.
Podczas spaceru odnajdziemy miejsca w których budynki były wzniesione. Popatrzymy również na miejsca, gdzie stały budowle nieodtworzone w Parku Miniatur - Kamienica Beyera, Kuźnie Saskie, Sobór Aleksandra Newskiego, Oranżeria w Ogrodzie Saskim, północna pierzeja placu Saskiego, Pałac Brühla. Zobaczymy, gdzie były prywatne miasteczka Bielino i Wielopole.
Przy okazji znajdziemy również ślad tego, co nie powstało - wielkiego Łuku Triumfalnego do wybudowania którego było bardzo ale to bardzo blisko. Na przeszkodzie stanęły jednak dziejowe zawirowania.
W trakcie spaceru będzie można wziąć do ręki oryginalne pocztówki z początku XX wieku i zachwycić się nie tylko obrazem ale również piękną sztuką kaligrafii jaką zmuszeni byli posiąść w szkołach nasi przodkowie.
Spotykamy się w niedzielę, 22 września 2019, o godzinie 15:30, na Krakowskim Przedmieściu 66 obok figury Matki Boskiej Passawskiej widocznej na zdjęciu obok.
Będziemy wędrować około dwóch i pół godziny.
Terminy wszystkich wydarzeń dostępne pod linkiem: www.zwiedzajznami.com.pl
Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
UWAGA !
Cena biletu na spacer zawiera również koszt wstępu do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.
PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.
PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.
Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.
Organizatorem jest firma *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.
Terminy wydarzeń przez nas organizowanych dostępne są na stronie www.zwiedzajznami.com.pl
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105
e-mail: [email protected]
Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci
Miejsce
ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa
Termin
Dodaj do kalendarzaOrganizator
Arktour - Arkadiusz Żołnierczyk
Legionów Polskich 74 lok. 3896-300 Żyrardów
Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105