Wanda Rutkiewicz - W Filmach

12 Maja 2023, 19:00 (Piątek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet normalny / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 18,00 zł -
  Bilet ulgowy (emeryci, studenci, KDR, os. z niepełnosprawnością) / miejsca siedzące nienumerowane
już niedostępne 15,00 zł -

Katolickie Centrum Kultury zaprasza na pokaz filmów o Wandzie Rutkiewicz i rozmowę z reżyserem Anną Teresą Pietraszek, twórczynią dokumentu pt. "W cieniu Everestu". Wydarzenie to będzie miało miejsce, zaraz po wernisażu wystawy historycznej pt. "Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz". POKAZ FILMÓW:

  • "Karawana marzeń" (45 min)
  • "100 pytań do Wandy Rutkiewicz" (38 min)
  • "W cieniu Everestu" (30 min) - dokument w reżyserii Anny Pietraszek
Data spotkania i pokazu 3 filmów: 12.05.2023 r. godz.: 19:00.Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B.

Wanda Rutkiewicz - kobieta, przy której zawsze była obecna śmierć. Będąc dzieckiem, zbierała szczątki własnego brata po wybuchu niewypału. Mając 29 lat identyfikowała ciało zamordowanego w okrutny sposób ojca. Kiedy po wielu zawirowaniach poznała miłość swojego życia, niedługo później 24 lipca 1990 roku ukochany zginął na jej oczach.


Mimo tych i wielu innych traumatycznych zdarzeń nigdy się nie poddała wszelkim trudnościom na drodze jej życia. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najwybitniejszych himalaistek w historii. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, a także pierwsza osoba z Polski zdobyła najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest (8848 m) w tym samym dniu - 16 października 1978 roku, w którym Karol Wojtyła został papieżem. Osiem lat później stanęła na wierzchołku K2 (8611 m) jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski. Często przepowiadała - nie wiadomo dlaczego - "zginę w górach".

W 1992 roku wyruszyła na ostatnią, jak się później okazało, wyprawę w Himalaje. Celem była Kanczendzonga. 12 maja wraz z Meksykaninem Carlosem Carsolio rozpoczęła atak szczytowy, a 13 maja uchodzi za dzień zaginięcia Polki. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł - śmierć Wandy Rutkiewicz, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

W ROZMOWIE Z REŻYSEREM:Niektóre, w ogóle dotychczas nieznane sekrety, zostaną ujawnione 12 maja przez wybitną postać jaką jest Anna Teresa Pietraszek (zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011), a także przez Janusza Kalinowskiego, wiceprezesa klubu Polskie Himalaje imienia Wandy Rutkiewicz.FILMY: Spotkanie wzbogacą trzy filmy: "Karawana marzeń" (45 min) - będący opowieścią o wybitnej himalaistce i nietuzinkowej kobiecie, "100 pytań do Wandy Rutkiewicz" (38 min) i "W cieniu Everestu" (30 min) - dokument w reżyserii Anny Pietraszek przybliżający postać Wandy (jak również jej matki i partnera wspinaczkowego), będący też próbą rekonstrukcji zdarzeń z jej ostatniej wyprawy w Himalaje.

Wieczór filmowo-prelekcyjny poprzedzi o godzinie 18 otwarcie wystawy "Wyżej tylko niebo" przygotowanej przez Instytut Papieża Jana Pawła II, na którą składa się 14 fotogramów z cytatami zdobywczyni ośmiu z 14 ośmiotysięczników.


Zobacz również:

film Film Film fabularny wydarzenia Warszawa