Warsztaty z Jakubem Kornhauserem

9 Czerwca 2021, 17:00-20:00 (środa)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Normalny
już niedostępne -

Jakub Kornhauser poprowadzi warsztaty literackie dla młodzieży i dorosłych. Zapraszamy 9 czerwca (środa) w godz. 17.00-20.00 do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki. Ilość miejsc ograniczona.

O WARSZTATACH

Przed wierszem, za wierszem

Podczas warsztatów odniesiemy się do wiersza z dwóch perspektyw. Po pierwsze, potraktujemy go jako zadanie do wykonania. Zastanowimy się nad źródłami tworzenia: jaką rolę odgrywa prywatne doświadczenie piszącego, ile w wierszu jest z obserwacji rzeczywistości, w którym kierunku biegną nasze "nasłuchy" i "oglądy", dlaczego sięgamy do pozaliterackich inspiracji i w końcu jak w tym wszystkim odnaleźć własny język. Po drugie, spojrzymy dalej i głębiej na powstały już tekst. Jaki jest jego status? Czy jest bytem skończonym, materialnym obiektem, czy raczej "work in progress"? Powiemy sobie także o podmiocie jako twórcy: kiedy warto pisać kolektywnie, a kiedy musimy być sam na sam z tekstem. Bo równie ważny jak sam akt pisania jest przecież moment dyskusji i ścierania się języków - bez tego do wiersza ani rusz!

O AUTORZE

Jakub Kornhauser (1984) - poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, nauczyciel akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował cztery książki poetyckie, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Preteksty, posłowia. Małe kanony literatury światowej (2019), tom poetycki Dziewięć dni w ścianie (2019), zbiór próz rowerowych Premie górskie najwyższej kategorii (2020) oraz przekłady opowiadań Gherasima Luki Kleptoobiekt śpi i inne prozy (2020) i wierszy Miroljuba Todorovicia Świnia jest najlepszym pływakiem (z K. Siewior, 2020). Redaktor prowadzący serii wydawniczych "awangarda/rewizje" (Wydawnictwo UJ), "Rumunia Dzisiaj" (Universitas) i "wunderkamera" (Instytut Mikołowski). Redaktor pism "Nowa Dekada Krakowska" i "Romanica Cracoviensia", były redaktor "Literatury na Świecie". Współpracuje z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Małopolskim Instytutem Kultury. Na portalu Małopolska To Go opisuje wyznaczone przez siebie trasy rowerowe i spacerowe. Mieszka w Krakowie.

Spotkanie jest częścią projektu "Poezja miasta" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Informacja zasadach przetwarzania danych osobowych uczestników naszych wydarzeń znajduje się tutaj: https://mbp.szczecin.pl/wp-content/uploads/2020/04/RODO-dla-Uczestnik%C3%B3w-wydarze%C5%84-kulturalnych.pdf

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Szczecin