Każdy człowiek jest opowieścią. Małgorzata Rejmer o reportażu

28 Lipca 2019, 12:00-18:00 (Niedziela)

Kraków

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  Bilet
Wyprzedane 100,00 zł Wyprzedane

Jak zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem reportażu była unikalna? Jak pytać, żeby dowiedzieć się jak najwięcej? Czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem? Czego poszukujemy w opowieściach drugiego człowieka? Kim jest bohater idealny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą szukać uczestnicy warsztatu reporterskiego. W poszukiwaniach pomoże pisarka i reporterka, Małgorzata Rejmer.

Warsztaty skierowane są zarówno do początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób, które zajmują się pisaniem reportaży. Przedyskutujemy problemy dotarcia do odpowiedniego bohatera, ustanowienia z nim kontaktu, przeprowadzenia satysfakcjonującego wywiadu i radzenia sobie z oporem rozmówcy. W trakcie spotkania będziemy omawiać przede wszystkim "techniki wywiadowcze" - w jaki sposób zadawać pytania, by rozmowa z bohaterem była wyjątkowa, pogłębiona i zbierała potrzebne informacje. Zajmiemy się też problemem frustracji - zarówno u pytającego, jak i pytanego, która wpływa na charakter rozmowy, a także zastanowimy się, czym właściwie jest udana rozmowa z bohaterem i co takiego nam daje.

Będziemy więc uczyć się najważniejszego etapu pisania reportażu, czyli zbierania informacji. A do tego niezbędne jest spotkanie z drugim człowiekiem. Dowiemy się zatem, czym różni się rozmowa z bohaterem od tej z ekspertem. Będziemy rozpracowywać trudnych rozmówców, a także rozpoznawać kłamstwa i pracować nad wyborem historii. Jako przykład posłuży nam Swietłana Aleksijewicz, której reportaże będą punktem wyjścia do dalszej dyskusji - prześledzimy, jakie pytania mogły zostać zadane, aby uzyskać opowieść, którą czytamy.

Pod koniec dowiemy się także, czy reporter jest też psychologiem.

I czy rzeczywiście każdy człowiek jest opowieścią.Małgorzata Rejmer (ur. 1985) - pisarka, reporterka. W 2009 wydała powieść Toksymia, za którą autorkę nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew, za który otrzymała Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Za swoją trzecią książkę Błoto słodsze niż miód zdobyła Paszport "Polityki", a także uzyskała nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike.

Zobacz również:

szkolenia wydarzenia Kraków