We Need More Space in Gliwice #2

25 Maja 2023, 18:00-20:00 (Czwartek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka

dostępnych: bez ograniczeń

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Wraz z wiosenną, słoneczną pogodą nadchodzi również… druga edycja We Need More Space w Gliwicach! 🚀 25 maja o 18:00 spotkamy się w klubie Spirala przy ul. Pszczyńskiej, by porozmawiać o rakietach, habitatach na Marsie i innych ciekawych kosmicznych tematach. Bądź tam z nami!Spotkanie jest - jak zawsze - bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Pamiętaj tylko, aby pobrać tę wejściówkę.

Na scenie pojawi się czworo świetnych prelegentów z kosmicznymi prezentacjami:

🚀 Dlaczego człowiek nie zasiedli Marsa? O specyfice ludzkiego habitatu.

Kilka słów o tym, jak biologia stawia granice ludzkiej fantazji. W zderzeniu z rzeczywistością podróży kosmicznych ujawnia się kruchość naszego gatunku i jego uzależnienie od Niebieskiej Planety. Czy ludzka kreatywność zwycięży w tej nierównej walce? Ile człowiek jest w stanie poświęcić dla marzenia o podbiciu kosmosu?

👤 Dobrochna Fryc - antropolożka fizyczna i doktorantka na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z biomechaniką, ale bliska jest jej również tematyka psychofizjologii stresu i dietetyki. W ramach swojego doktoratu prowadziła badania sekcji układu ruchu podczas symulowanych misji kosmicznych w habitacie LunAres w Pile oraz została analogową astronautką w misji Hyperion. W 2022 roku objęła stanowisko koordynatorki badań w habitacie. Prelegentka jest również beneficjentką grantu w ramach konkursu na dofinansowanie badań o charakterze przełomowym oraz laureatką nagrody za biznesplan związany z komercjalizacją urządzenia do redukcji asymetrii antagonistycznej mięśni stabilizujących miednicę.

🚀 Niemal kosmiczne podboje, czyli nieco skromniejsze opowieści o walce rakiet z grawitacją

Ludzie spoglądali ku gwiazdom od zawsze. Trudno się dziwić, że odkąd tylko udało nam się dosięgnąć orbity, wiele osób znalazło sobie nowe hobby... konstruowanie rakiet! Podczas prezentacji posłuchacie o początkach modelarstwa rakietowego, obecnie istniejących organizacjach, studenckich programach rakietowych, rakietach meteorologicznych i nie tylko! Może po wydarzeniu sami zbudujecie własną rakietę? Trzymajcie się mocno! Lecimy w podróż po rakietach tak (nie)dużych, że wystarczy nam tylko spora drabina.

👤 Radosław Jędrzejczyk - student inżynierii lotniczej i kosmicznej oraz informatyki na Politechnice Śląskiej. Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Silesian Aerospace Technologies oraz koordynator jego sekcji rakietowej, w ramach której konstruuje Rakiety Dużej Mocy. W 2022 uczestnik Ladybird Guide to Spacecraft Operations organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

🚀 W 365 dni dookoła świata - balonem stratosferycznym!

11 lat temu grupa California Near Space Project jako pierwsza w świecie z powodzeniem przeprowadziła stratosferyczną misję balonową polegającą na przelocie amatorskim balonem ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Postanowiłem wtedy zrobić to samo - dolecieć amatorskim balonem z Gliwic do USA. Ze względu na układ wiatrów w atmosferze - musiałem zrobić to przelatując nad Azją i Pacyfikiem. Udało mi się to już kilka lat później. W mojej prezentacji opowiem o 10 letniej historii projektu trackera przeznaczonego do tego typu misji.

👤Tomasz Brol - elektronik - krótkofalowiec, zrealizował ponad 100 misji stratosferycznych. Posiadacz rekordu Polski w wysokości lotu stratosferycznego - 42650m. Autor projektu PIKUŚ - dzięki któremu jako jedyny Polak dokonał wielokrotnego oblotu globu przy pomocy balonu stratosferycznego.20:45

🚀 Teleskop, kijek i szczypta AI - satelita STAR VIBE od podszewki

Krótko o instrumentach optycznych w zastosowaniach kosmicznych, sukcesach i porażkach w historii wykonywania zdjęć w kosmosie. Prezentacja może zawierać subiektywne, insiderskie spojrzenie z misji satelitarnej STAR VIBE oraz z projektów DREAM i FREDE.

👤Jędrzej Kowalewski - założyciel i prezes firmy Scanway S.A., która opracowuje i wdraża teleskopy i kamery do satelitów. Projektant i menadżer misji satelity STAR VIBE, członek zespołu suborbitalnego eksperymentu studenckiego DREAM oraz FREDE. Realizuje doktorat wdrożeniowy z zakresu kamer hiperspektralnych stosowanych w branży kosmicznej i sektorach naziemnych. Pasjonat kosmosu, astronautyki, fotografii i warzenia piwa.

A po prezentacjach... kosmiczna integracja ✨ Zachęcamy, aby wraz z nami zostać w Spirali i kontynuować kosmiczne rozmowy przy herbacie/piwie/winie 👩🚀

Po więcej kosmicznych wydarzeń i informacji zajrzyj na kanał  We Need More Space na YouTube.

Zobacz również:

konferencje Astronomia Kosmos wydarzenia 44-100 Gliwice