We Need More Space in Gliwice #3

12 Grudnia 2023, 18:00-20:00 (Wtorek)

Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka

dostępnych: bez ograniczeń

Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Zima w pełni, pada śnieg, zbliżają się święta… To najwyższy czas na trzecią, zimową edycję We Need More Space w Gliwicach! 🚀 12 grudnia o 18:00 spotkamy się - jak zawsze - w klubie Spirala przy ul. Pszczyńskiej, by porozmawiać o satelitach, habitatach księżycowych i innych wyjątkowych kosmicznych tematach. Bądź tam z nami!

Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Pamiętaj tylko, aby pobrać wejściówkę

Na scenie pojawi się czworo świetnych prelegentów z kosmicznymi prezentacjami:

🚀 Lunae Abyssi - kosmiczna architektura w tunelu lawowym na Księżycu

Kiedy zamieszkamy na Księżycu i jak będzie wyglądać tam życie? Dlaczego warto eksplorować podziemne jaskinie lawowe? Czy warto lecieć na Marsa? Na te i inne pytania odpowiem podczas swojej prezentacji! Z detalami opowiem o naszym wyróżnionym przez YAC i Topical Team Europejskiej Agencji Kosmicznej projekcie innowacyjnej księżycowej bazy. Zainspirowani estetyką retrofuturystyczną, która kiedyś wypełniała strony powieści science fiction i ekrany kin, nasz projekt kontynuuje fascynację eksploracją kosmosu. Umiejscowiona w Lacus Mortis, księżycowym tunelu lawowym, baza obejmuje drukowane w technologii 3D lądowiska, infrastrukturę wspierającą oraz moduły mieszkalne z warstwą nadmuchiwanej powłoki. Podczas prezentacji opowiem jak z punktu widzenia architekta należy zaprojektować przestrzeń, by odpowiadała na najróżniejsze potrzeby mieszkańców bazy nie zapominając o bezpieczeństwie i ergonomii? Zapraszam na moje wystąpienie, aby dowiedzieć się o przyszłości eksploracji Księżyca i kosmicznej architektury. Choć teraz to tylko projekt, w przyszłości stacje kosmiczne na Srebrnym Globie będą częścią księżycowego krajobrazu.

👤 Paula Drozdowska to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, pełni rolę Architekta w Space is More, współpracując z interdyscyplinarnym zespołem nad architekturą ekstremalną i kosmiczną. W trakcie studiów inżynierskich i pracy, Paula zdobywała wiedzę i doświadczenie, biorąc udział w międzynarodowych konkursach i warsztatach związanych z kosmosem oraz architekturą kosmiczną. Jednym z projektów zespołu Space is More jest Stacja Badawcza LunAres, laboratorium izolacji wykorzystywane do badań z zakresu medycyny, psychologii oraz testowania rozwiązań technologicznych dla przemysłu kosmicznego. Jako Koordynatorka Misji, aktywnie pracuje nad organizacją symulacji misji kosmicznych oraz przygotowaniem międzynarodowych załóg. Paula wierzy, że możliwości rozwoju w sektorze kosmicznym powinny być dostępne dla każdego.

🚀 HYPE - najmniejszy polski satelita

Koło naukowe SatLab AGH, powstałe pod Centrum Technologii Kosmicznych AGH podjęło się zadania stworzenia misji HYPE, w ramach której nanosatelita o wymiarach 5x5x5 centymetrów zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską w niedalekiej przyszłości. Będzie to równocześnie najmniejszy satelita w Polsce i pierwszy w naszym kraju PocketQube. Na jego miniaturowym pokładzie znajdą się m.in kamera selfie oraz innowacyjne spektroskopy. Wyzwaniem, przed jakim stają członkowie koła, jest nie tylko sama konstrukcja satelity, ale również stworzenie odpowiedniego zaplecza technologicznego, naukowego i merytorycznego na uczelni, aby w przyszłości kolejne pokolenia studentów mogły realizować podobne inicjatywy.

👤 Hanna Grechuta (SatLab AGH) - członek Zarządu SatLab AGH. Studentka drugiego roku na kierunku Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, z doświadczeniem jako Technik Elektronik przez 3 lata. Odpowiedzialna za koordynowanie zespołu marketingu oraz za wizerunek koła naukowego. Jest także członkiem Wydziałowej Rady Samorządu Studentów, aktywnie zaangażowana w wolontariat i działalność społeczną. Dodatkowo, zawodowo pracuje jako Inżynier Testów Oprogramowania w branży motoryzacyjnej.

👤 Jakub Klimek (SatLab AGH) jest inżynierem, studentem Automatyki i Robotyki na AGH, członkiem studenckiego koła badawczego SatLab AGH, które zajmuje się konstruowaniem PocketQuba HYPE. Działa w zespole elektroniki, gdzie bierze udział w projektowaniu i tworzeniu części do rakiety oraz projektowaniu podsystemów elektronicznych. Jego miłość do kosmosu zaczęła się w szkole średniej. W wolnym czasie zaczął uczyć się o kosmosie i astronomii. Dwukrotnie uczestniczył w analogowej misji kosmicznej jako analogowy astronauta w placówce LunAres na stanowisku Inżyniera technicznego.

🚀Astrofizyczne odejścia od sferyczności... czyli o gwiazdach pulsujących słów kilka

Gwiazdy zmienne znane są już od czasów starożytnych, ale to dopiero w ostatnich kilkudziesięciu latach rozwój astronomii pozwolił zrozumieć, co się kryje za fenomenem gwiazd pulsujących - jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk powodujących zmienność. Obecnie gwiazdy pulsujące znajdowane są powszechnie na całym niebie, a znaczna ich część znajduje się w układach wielokrotnych gwiazd, co pozwala nam szczegółowo badać te obiekty, ale wprowadza również pewien stopień zamieszania…

👤 dr Amadeusz Miszuda, adiunkt w Centrum Astronomicznym im Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek grup roboczych działających przy misjach kosmicznych TESS/Kepler. Autor kilku prac naukowych opublikowanych w recenzowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. W pracy naukowej zajmuję się badaniem gwiazd pulsujących w układach podwójnych. Prywatnie zapalony górołaz i miłośnik dobrego piwa.

🚀 PW-Sat3, czyli jak studenci sprzątają bałagan na orbicie

PW-Sat to program budowy nanosatelitów realizowany w Studenckim Kole Astronautycznym na Politechnice Warszawskiej. Podczas panelu dowiecie się więcej o PW-Sat3, czyli Cubesacie 3U budowanym w ramach trzeciej edycji projektu. Opowiemy o celach misji, postępach, wyzwaniach, a także dokonaniach naszych poprzedników. Do zobaczenia w Spirali, a potem na orbicie!

👤 Jakub Murawski, PW-Sat3- student II stopnia studiów magisterskich na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W projekcie PW-Sat3 odpowiada za promocję, poza tym pracuje też w zespole napędu. Poza studiami jego pasją jest muzyka i teatr, więc można go również spotkać na deskach teatru.

Serdecznie zapraszamy zarówno na prezentacje, jak i kosmiczną integrację po wydarzeniu 🙂 Do zobaczenia!

Po więcej kosmicznych wydarzeń i informacji zajrzyj na kanał  We Need More Space na YouTube.

Zobacz również:

konferencje Astronomia Kosmos wydarzenia 44-100 Gliwice