To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka

dostępnych: 14

już niedostępne -

Jak odkrywać wszechświat, poznawać jego tajemnice i sekrety? Wystarczy spojrzeć w rozgwieżdżone niebo! 🌌 Ok, jest to troszeczkę bardziej skomplikowane, ale.. Możliwe!

O tym właśnie skomplikowaniu będziemy mówić na We Need More Space in Warsaw #3. Astronomia to jedna z najstarszych dziedzin nauki. W Polsce mamy piękne astronomiczne tradycje (czy ktoś w kraju nad Wisłą nie wie, kim był Kopernik?) oraz silną pozycję polskich astronomów wśród międzynarodowej nauki.

🔭 Ale czy wiemy jak to jest być współcześnie astronomem?
🔭 Czy astronom nadal patrzy co noc przez teleskop?
🔭 Czy w Polsce warto być astronomem?
🔭 Jakie są perspektywy dla studenta astronomii?
🔭 W jakich dziedzinach astronomii specjalizują się Polacy i polskie uczelnie astronomiczne?

🎤 Projekt OGLE i współczesne obserwacje astronomiczne z Pustyni Atakama

Zaczniemy od prezentacji "Projekt OGLE i współczesne obserwacje astronomiczne z Pustyni Atakama", w trakcie której Paweł Pietrukowicz przedstawi chilijskie teleskopy, z których korzystał w trakcie pracy w Chile oraz w Polsce. Nie zabraknie też opisu eksperymentu OGLE - największego projektu obserwacyjnego w historii polskiej astronomii, prowadzonego przez astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. OGLE jest wielkoskalowym fotometrycznym przeglądem nieba skoncentrowanym na badaniach zmienności jasności rozmaitych obiektów, który przy wykorzystaniu polskiego teleskopu w Chile dostarcza regularnych obserwacji ponad miliarda gwiazd w najciekawszych rejonach nieba - centrum i dysku Drogi Mlecznej oraz sąsiednich galaktykach - Obłokach Magellana.

🗣️ dr hab Paweł Pietrukowicz jest adiunktem w Obserwatorium Astronomicznym UW. Aktywnie uczestniczy w pracach zespołu OGLE. Jego główne zainteresowania dotyczą budowy i ewolucji naszej Galaktyki, a także własności gwiazd i układów gwiazdowych.

🎤 Panel Dyskusyjny - Jak zostać astronomem?

W tej części spotkania porozmawiamy z dwójką młodych astronomów, o ich codziennej pracy, jak doszli do tego miejsca w którym teraz są i co ich najbardziej "jara" w astronomii i byciu astronomem. Naszymi gośćmi będą:

• Dr Milena Ratajczak
• Dr Wojciech Hellwing

🗣️Milena Ratajczak - doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy OGLE - wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także projektu Solaris - sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej, a w weekendy biega, najchętniej po górach.

🗣️Wojciech Hellwing - stypendysta programu Marie Skłodowskiej-Curie w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Doktorat pod kierownictwem śp. prof. Romana Juszkiewicza obronił w 2010 w CAMK PAN. Od 2011 do 2017 roku pracował w Wielkiej Brytanii. Najpierw 4 lata w Instytucie Kosmologii Obliczeniowej na Uniwersytecie w Durham potem w Instytucie Kosmologii i Grawitacji na Uniwersytecie w Portsmouth. Zajmuje się badaniami na ciemna materią, ciemną energią, wielkoskalową strukturą Wszechświata oraz ewolucją i powstawaniem galaktyk. W tym kontekście do badań używa symulacji komputerowych powstawania i ewolucji struktury Wszechświata w różnych modelach.

🏡 Miejsce? Obserwatorium Astronomiczne UW w Łazienkach Królewskich

al. Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa - link Google Maps - sprawdź przed przyjazdem.

🌀 Cykl "Jak zaangażować się w kosmos w Polsce?"

To spotkanie jest częścią cyklu Jak zaangażować się w kosmos w Polsce. Wcześniej odbyły się Jak zostać astronautą oraz Jak wysłać swojego satelitę w kosmos

Zobacz również:

konferencje Astronomia Kariera wydarzenia 00-478 Warszawa