To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka

dostępnych: 30

już niedostępne -

Klasyczne ikony i współczesne abstrakcje są jak dwa oddzielne światy. Wystawa Honoraty Wojczyńskiej - "Ciemność nadmiarem światła - inspiracje ikona" nie tylko je łączy ale również pokazuje panujące pomiędzy nimi zależności. Brzmi interesująco? Bez cienia wątpliwości.

OPIS WYSTAWY: Ikona posiada w sobie 50% abstrakcji i 50% realizmu. Fascynacja jej pięknem, wymiarem duchowym a zwłaszcza powolnym odczytywaniem w niej abstrakcyjnych cech formalnych takich jak: umiłowanie płaskiej kompozycji, syntetyczny rysunek, linearność, płaskość kształtów wyzwolonych z praw grawitacji, a przede wszystkim obecność ostrych kontrastów kolorystycznych, kolorów zuchwałych i śmiałych, kolorów dźwięcznych, czystych, niezależnych od natury, oraz mocnego kontury zrodziło we mnie potrzebę ukazania tych cech w sztuce czysto abstrakcyjnej. Wpisuje się ona w rodzinę malarzy, fascynatów ikoną takich jak: H. Matisse, V. Kandinsky, S. Poliakov, J. Berdyszak, K. Malewcz, można w niej również znaleźć duże pokrewieństwo z J. Miro czy J. Arpem.

Ikona emanuje światłem, które w swej mistycznej tradycji bywa przez duszę odbierane jako ciemność. To najsubtelniejszy i najbardziej twórczy dotyk Boga, to owe "promieniowanie świata boskiej ciemności" napisze Pseudo-Dionizy Areopagita. Ono jest narzędziem w rękach Boga, które powoli będzie upodobniało dusze do Niego.

HONORATA WOJCZYŃSKA - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku malarstwa, studia stacjonarne, magisterskie. Dyplom obroniony w 2016 roku z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Kortyki i w pracowni multimediów u prof. Pawła Jarodzkiego oraz dodatkowo obroniony aneks z rysunku u prof. Przemka Pintala. Temat dyplomu to "Ciemność nadmiarem światła, inspiracje ikoną".
honorata_wojczynska_self_portret

W 2017 roku, ukończyła Studium pedagogiczne o kierunku artystycznym w systemie podyplomowym na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
W 2004 roku, ukończyła 3-letnie Studium Duchowości w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Poznaniu. Studium obronione pracą dyplomową temat: Noc bierna zmysłów św. Jana od Krzyża a dezintegracja pozytywna prof. Kazimierza Dąbrowskiego.
Od 2016 roku założyciel Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, pw. Wszystkich Świętych, poprzedzonej od 2013 roku warsztatami, które odbywają się po dzień dzisiejszy. Szkoła współpracuje również z Księżmi Pallotynami w Częstochowie i Ząbkowicach Śląskich oraz z Ojcami Oblatami we Wrocławiu.
2014 rok, Stypendium Erazmus we Francji, rok spędzony na Akademii we Francji w Ecole Supérieures d' art des Pyrénées Pau - Tarbes
2018 rok, Studia Teologia Ogólna, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie - Collegium Joanneum
Od 2000 roku uczestnik warsztatów ikonopisania m.in. w Bielsku Podlaskim oraz w Sokołwosku. naukę pisania ikon pobierała u braci Kościoła prawosławnego.

Dotychczasowe osiągnięcia:
2011 - I miejsce podczas egzaminów wstępnych na Akademię Sztuk Pięknych, najwyższa punktacja na kierunku malarstwa.
2012, 2013, 2014 - stypendium rektora dla najlepszych studentów
Liczne wystawy wspólne i indywidualne.

Wspólne:
2013 - Noc Muzeów, Leszno, wystawa rysunku
2013 - Galeria MDS, Wrocław, rysunek
2013 - Alternatywy 33, Ostrów Wlkp, malarstwo
2014 - I Międzynarodowe Trienale Rysunku, Galeria Rondo, Katowice
2014 - Alternatywy 33, Ostów Wlkp, malarstwo
2014 - Ale Plama, Galeria MDS, Wrocław, film, animacja
2014 - Plenerowy Ostrów, Ostrów WLkp, fotografia
2014 - CTR - , Stolarnia, Wrocław, film
2016 - GOK, Krzeszów, wystawa ikon
2018 - VII Festiwal Muzyki Sakralnej w Parafii św. Tekli, wystawa ikon

Indywidualne:
2014 - Ikona, Wydział Filologii Słowiańskiej, Wrocław, ikony
2014 - Ikona, Ekumeniczny Ośrodek Spotkań Ekumenicznych, Sokołowsko, ikony
2014 - Galeria 33, Ostów Wlkp, malarstwo, rysunek, film
2015 - Galeria na Piętrze, Rawicz, malarstwo
2015 - Galeria 33, Ostrów Wlkp, malarstwo


Zobacz również:

kultura i sztuka Spotkanie z autorem Wernisaż Wystawa wydarzenia Warszawa