Nordic Talking Festival 5 | Otwarcie wystawy Czas wikingów

28 Maja 2022, 15:00-15:30 (Sobota)

Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia Zobacz na mapie

To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wystawa Fotografii
już niedostępne -

Wystawa: Czas Wikingów

"Czas Wikingów" to zbiór fotografii portretowych wykonanych na festiwalach i imprezach związanych z rekonstrukcją historyczną, a także w miejscach, gdzie spotykają się miłośnicy kultury skandynawskiej epoki wczesnego średniowiecza. Zwykłam mówić, że "to, co czyni ludzi wyjątkowymi, jest w ich sercach, a najwięcej o tych sercach mówią oczy". W oczach "moich wikingów" zawsze widać pasję. Dlatego też, gdy poproszono mnie o przygotowanie wystawy towarzyszącej Festiwalowi Nordic Talking, związanej z kulturą skandynawską, zdecydowałam się na portrety współczesnych wikingów. Ludzi, którzy kilka razy do roku zamieniają swoje wygodne życie na mniej komfortowe miejsca, gdzie mogą przywołać świat wypełniony dawnymi zwyczajami. Zamieniają jeansy na ubrania z lnu i wełny, talerze na drewniane misy, komputer na miecz czy topór. Tworzą grupy, drużyny, społeczności. Zakładają rodziny. Część z nich ze swojej pasji uczyniła zawód. Kują broń, szyją stroje, buty, wyrabiają biżuterię. Tworzą piękne rzeczy w drewnie, metalu czy glinie. Swoim całym bytem i pasją przywołują miniony czas. Opowiadają stare sagi, tworząc jednocześnie swoje własne. Oto oni. Przed Państwem współcześni Wikingowie.

Anna Maria Elve Bielecka

Anna Maria Elve Bielecka - Projektantka, malarka i fotograf. Pracuje i mieszka w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się zawodowo projektowaniem, fotografią portretową i reportażową. Ilustruje książki dla dzieci małych i tych już całkiem dużych.

Ma na swoim koncie zarówno wystawy zbiorowe jak i indywidualne. Pierwsze z nich to wystawy malarstwa, kolejne zaś związane są z pasją i drugim zawodem - fotografią. Od lat związana jest z ruchem odtwórstwa historycznego w Polsce, reportaże ukazujące uczestników Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie czy w Biskupinie cieszą się w środowiskach odtwórczych dużą popularnością. Od 2011 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach jako projektantka i fotograf uwieczniając między innymi Dymarki Świętokrzyskie, Żelazne Korzenie czy spotkania w Muzeum Krzemionek Opatowskich. 

Dorobek

wystawy fotografii

2018 Warszawa - Warszawskie Targi Fantastyki "Światy Równoległe"

2017 Giżycko - "Światy równoległe" Cosplay Galery

2017 Częstochowa - Wystawa Niech Moc będzie z Wami" edycja wyjazdowa

2016 Lublin - Falcon - Prezentacja kilku pracy z cyklu "Star Wars"

2016 Biskupin Muzeum - Wystawa zbiorowa - Nie tylko Szata Zdobi Człowieka

2016 Styczeń Warszawa Paradox Cafe - Wystawa Fotografii Star Wars "Niech Moc Będzie z Wami"

2015 Wrzesień Giżycko Festiwal Fantastyki "Twierdza Boyen"

2015 Warszawa - Wystawa Indywidualna Fotografii "PORTRETY"

2008 -2016 Galerie internetowe związane z życiem i pracą odtwórców historycznych

wystawy malarstwa

2019 Warszawa - Warszawskie Targi Fantastyki "Ilustracje"

2011 Warszawa - Wystawa Instrumentów "Galearnia"

2010 Warszawa "Galearnia" - Indywidualna wystawa malarstwa

2009 Warszawa - wystawa zbiorowa malarstwa, "Ziemia Niebo" Galeria "Na Emporach"

2009 Warszawa Galeria U - Indywidualna wystawa malarstwa "Między Niebem a Ziemia"


* * *
O FESTIWALUNordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.
Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!
Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl* * *
Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.
* * *
Partnerzy
Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
Patroni honorowi:
Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.
Partnerzy medialni:
TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew Północy

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Gdynia