Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
1 Października 2022, 17:00

GDZIE JESTEŚ? - wystawa malarstwa IKON Pauliny Krajewskiej w Galerii Krużganek. Zapraszamy na wernisaż oraz spotkanie ze znaną krakowską autorką ikon, malarką i ilustratorką.


O WYSTAWIE:

GDZIE JESTEŚ?
"GDZIE JESTEŚ?" /Rdz 3.9/ woła Bóg zatroskany o człowieka już u początku świata.
"dlaczego płaczesz? Kogo szukasz?" /J.20,13/ desperacja rozpaczliwie lamentującej Marii Magdaleny przy grobie Chrystusa.
Głębia relacji. "GDZIE JESTEŚ?" Wzajemne tęskne nawoływania.
Pan Bóg pierwszy doświadcza braku bliskości człowieka. Pierwszy wybiega. Pierwszy wypatruje. Jego ojcowskie przyzywanie rozlega się jeszcze w Raju. Zaraz po dziele stworzenia. Na kartach Starego i Nowego Testamentu wybrzmiewa jak refren w napisanych Księgach. Głośne, bolesne, pełne rozżalenia GDZIE JESTEŚ?
I słychać je wciąż.

mojzesz_wystawa_malarstwa_ikon_pauliny_krajewskiej

Autor: P. Krajewska

Tytuł: Mojżesz


Wzajemną tęsknotę stworzenia i Stwórcy usłyszeć możemy w prezentowanych na wystawie dziełach. Maluje się w prostocie przemedytowanych obrazów. W gestach biblijnych postaci. Brzmi i grzmi w ciszy i ekspresji kolorów. Krzyczy światło rozrywające ciemność tła stworzonych wizerunków. GDZIE JESTEŚ?
Przedstawione ikony są moim wołaniem by być bliżej. To zaproszenie do wzajemnego odnajdywania się, do bliskości z Ojcem, który nieustannie nas szuka.
- Gdzie Jesteś?

PAULINA KRAJEWSKA

mlodziency_wystawa_malarstwa_ikon_pauliny_krajewskiej

Autor: P. Krajewska

Tytuł: Młodzieńcy

Paulina Krajewska

paulina_krajewska

Autorka ikon.

Malarka i ilustratorka.

Dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Ukończyła podyplomowo arteterapię w Łodzi u profesora Karolaka. Wykładała na Wydziale Dziennikarskim WSiZ w Rzeszowie projektowanie graficzne i techniki multimedialne.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji "Światłość Prawdziwa" dwóch autorów Pauliny Krajewskiej i Hieronima St. Kreis OSB, gdzie Słowo i ikony autorki, wybrzmiały w pięknej poetyckiej formie echo-e.

Tworzy w ciszy będącej echem kontemplacji Słowa wypowiedzianego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Wykorzystując tradycyjny warsztat szkół rosyjskiej i bizantyjskiej, surowość lipowej deski, świeżość ręcznie ucieranych farb wypracowała własny język malarski. Prosta, uboga forma jej obrazów wizualnie odbiega od ikon kanonicznych, ale ma w sobie najistotniejszą cechę ikony - przekaz duchowy. To modlitwa maluje prace Krajewskiej, modlitwa i pragnienie poznania tajemnic sacrum. Ten sakralny aspekt przyciąga i zatrzymuje odbiorców nie tylko przy ikonach artystki, ale przede wszystkim przy Boskiej Tajemnicy ukrytej w każdym człowieku.

Jej obrazy prezentowane na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

wystawy:

 • Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 2020
 • Galeria BWA " u Jaksy", Miechów, 2019
 • Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
 • Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
 • Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej " Dom Praczki", 2019
 • Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 - wystawa "Nowa Epifania Piękna", 2019
 • Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
 • Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 - wystawa zbiorowa 2018
 • Mińsk, Białoruś 2018 - wystawa zbiorowa
 • Galeria "New Era Art" w Krakowie 2017
 • Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
 • Muzeum Narodowe we Lwowie - wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017

Jest autorką ilustracji do, "Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie", za które otrzymała wyróżnienie w konkursie "Książka Roku".

W wolnych chwilach zajmuje się kaligrafią, zafascynowana nie tylko pięknem ręcznie pisanej litery, ale ceni ją szczególnie za jej walory duchowe i medytacyjne.

Strona internetowa

www.paulinakrajewska.pl

wystawa_malarstwa_ikon_pauliny_krajewskiej

Zobacz również:

kultura i sztuka Wernisaż wydarzenia Warszawa