Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  27.07.2024 (sobota) - 17:00 - Tropem występku i zbrodni. Od pl. Bankowego do pomnika Kopernika. [Spacer]
27 Lipca 2024, 18:00 24,00 zł

Podczas tego spaceru przypomnimy Państwu zdarzenia kryminalne, przez długi czas przykuwające uwagę mieszkańców Warszawy. Nie będą to występki tuzinkowe ale zbrodnie "z górnej półki". Towarzyszące im śledztwo i procesy przyciągały uwagę Warszawian bez względu na klasę społeczną.

Staniemy w miejscach w których je popełniono.


👣W kwietniu 1932 roku ze znanej i niezwykle popularnej kawiarni nazywanej "Małą Ziemiańską" wychodzi elegancko ubrany cudzoziemiec. Kilka chwil później pada na chodnik przeszyty kulami. Zabójca nie ucieka. Wydaje się, że sprawa jest prosta tymczasem morderstwo okazuje się być kamieniem poruszającym lawinę i daje początek jednej z największych afer gospodarczych okresu międzywojennego. Sprawa była na tyle poważna, że Francja grozi zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Polską.

👣 Kat! Fach przez wieki budzący grozę. Tymczasem przynajmniej dwóch katów warszawskich było całkiem miłymi ludźmi, chętnie goszczonymi na salonach i do tego  zasłużonymi dla ojczyzny na polach bitew a nie na szafocie. Jednemu z nich wybaczono całkiem poważną wpadkę podczas egzekucji, gdy miał gorszy dzień. Co takiego trzeba było wybaczać katu i dlaczego z tego powodu zerwano pewne narzeczeństwo powiemy podczas przypomnienia historii zbrodni na Elektoralnej.

👣Gdyby zabójczyni lichwiarki nie schwytano na miejscu zbrodni, nigdy nie padłby na nią cień podejrzenia. Wzorowa żona zamożnego inżyniera, matka kilkorga dzieci udzielająca się w kółku parafialnym, zadała w głowę dziewiętnaście ciosów młotkiem kobiecie, trudniącej się lichwą. Co ją do tego skłoniło? Dzisiaj motywy wydają się jasne ale w roku 1893 dla sędziów takie nie były.

👣Na początku kwietnia 1880 roku w swoim przyszpitalnym mieszkaniu został postrzelony szanowany, cieszący się wielkim autorytetem pośród pacjentów i w świecie medycznym, lekarz. Umrze, nie odzyskawszy przytomności, po miesiącu. Strzelał nie mniej szanowany i powszechnie znany warszawski przedsiębiorca. Sprawa zbulwersowała mieszkańców Warszawy, a wyrok był zaskakujący!

👣Kasiarze! Słowo wywołujące dreszcz niepokoju w sercu każdej majętnej osoby, gdy zabezpieczeniem mienia były sejfy i bankowe skarbce. Mimo, że bankierzy zapewniali o niedostępności dla świata przestępczego skarbców zgromadzonych w sejfach, spojrzymy na fasady dwóch banków do których kasiarze postanowili dostać się podkopem. Czy odnieśli sukces?

👣W lutym 1905 roku w znanej i cenionej warszawskiej restauracji znany i ceniony rzeźbiarz postrzelił śmiertelnie znanego i cenionego malarza. Zabójca został uniewinniony! Jak było to możliwe?

👣 Napad przy Niecałej miał nieprzewidziany przebieg! Do wymiany ognia policjantów z bandytami nieoczekiwanie przyłączył się przypadkowy przechodzień, uzyskując rezultaty lepsze niż funkcjonariusze!

Podczas spaceru poszukamy również odpowiedzi między innymi na takie pytania:

👉 Z jakiego powodu oszczędnej urody księżna wystrzeliła siedem celnych kul w kierunku swojego narzeczonego?
👉 Kim był warszawski Raskolnikow w spódnicy?
👉 Pod które banki dokonano podkopu i dlaczego jeden skok nie udał się, mimo, że technicznie był znakomicie zaplanowany?
👉 Czy Kwinto i Duńczyk istnieli naprawdę?
👉 Dlaczego uderzony nożem znany warszawski lekarz pomógł uciec temu, który mu cios zadał?
👉 W jaki sposób zabity mógł zeznać w procesie tego, który go zastrzelił?
👉 Jaki tytuł nosiła pierwsza polska powieść kryminalna, kto był jej autorem, gdzie i dlaczego zostało śmiertelnie postrzelony?
👉 Czy skazany na ścięcie może zachować się na szafocie niewłaściwie?
👉 W którym miejscu autor przewodników po Tatrach, zapalony turysta, stał się mordercą?
👉 Czy Stanisław Cichocki nazywany "Szpicbródką" rzeczywiście był najlepszym kasiarzem?
👉 Na jaką kwotę ojciec wycenił życie zastrzelonego syna i domagał się jej przed sądem od tego, który strzelał?
👉 Co, pod koniec XIX wieku, nazywano "wódką dla kobiet" i dlaczego dzisiaj kobiety z tego nie korzystają powszechnie?
👉 Czy kata można darzyć sympatią, gościć na salonach i wybaczyć pewne... niedociągnięcia?
👉 Z jakiego powodu znany i ceniony adwokat jednego dnia dwukrotnie popełniał samobójstwo?
👉 Kto pierwszy zaczął zamieszczać w prasie kronikę kryminalną?
👉 Jaki zmyślny sposób podrabiania wyrobów znanej firmy wymyślili bracia Gerszonowie i dlaczego plan nie powiódł się?
👉 Kim byli szopenfeldziarze?

Przyjdziemy nam słuchać o uczynkach wszetecznych i krwawych!
Spotykamy się 27 lipca 2024 (sobota) o godzinie 17:00 na placu Bankowym, przed Pałacem Błękitnym, Senatorska 35/37. Miejsce widoczne pod linkiem: https://tinyurl.com/4s2f3x58 

Spacer zakończymy przy pomniku Mikołaja Kopernika około dwóch godzin później.

Terminy wszystkich wydarzeń znajdziecie Państwo pod linkiem: www.zwiedzajznami.com.pl

Znajdź nas na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

UWAGA !


PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE OPŁAT W GOTÓWCE. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie *Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosci
Zobacz również:

sport i rekreacja