To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  normalny
już niedostępne -

AKTUALIZACJA 24.05.2024 22:30

Jest nam bardzo przykro poinformować, że musimy odwołać spotkanie z p. Zdzisławem Nęcką. Jeden z organizatorów tegorocznego Festiwalu ks. Paweł otrzymał przed chwilą następującą wiadomość:


"Witam Pawle, proszę nie wysyłać po mnie samochodu, ponieważ nie mogę pojechać na to spotkanie z kilku powodów natury osobistej, proszę wybaczyć, powody wytłumaczę przy najbliższym spotkaniu. Dobrej nocy pozdrawiam."


Bardzo przepraszamy wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w spotkaniu z p. Zdzisławem, a p. Zdzisławowi życzymy siły do walki i przezwyciężenia spadających na niego problemów!

----------------

Polski malarz i fałszerz. Uczęszczał do liceum plastycznego, w tym samym czasie odbywał praktyki w zakładzie złotniczym. W 1971 roku otworzył pracownię szyldów na Wielopolu, ale z powodu problemów podatkowych
popadł w problemy finansowe. W związku z tą sytuacją rozpoczął pracę przy fałszowaniu dokumentów a potem także dolarów. Nęcka studiował jakość papieru, druku, metody fałszowania i przebarwianie. W celu dodatkowego rozwijania swoich umiejętności zatrudniał się w zakładach drukarskich czy poligraficznych.

W swojej karierze podrabiał pieniądze, papiery wartościowe, czeki, dokumenty i złote wyroby, tj. sygnety, pierścionki czy wisiorki. Wielokrotnie skazywany na kary pozbawienia wolności za fałszowanie dolarów, dokumentów i biżuterii. Autor licznych obrazów zarówno własnej koncepcji jak i będących imitacjami stylu znanych malarzy. Malował również podrabiany obraz na zlecenie organów ścigania w ramach eksperymentu procesowego. Podczas odsiadywania jednej z kar stworzył dekorację malarską kaplicy więziennej.

Poświęcona została mu książka Magdaleny Omilianowicz "Fałszerz. Historia Największego polskiego oszusta".

Zobacz również:

kultura i sztuka wydarzenia Bydgoszcz